RTU profesors izvirzīts Eižena Āriņa balvai datorikā

2. maijs, 2017
Profesors Jurijs Merkurjevs (no kreisās) un uzņēmuma «Exigen Services Latvia» vadītājs Ivars Puksts. Foto no E. Āriņa balvas mājaslapas

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes profesors Jurijs Merkurjevs izvirzīts profesora Eižena Āriņa balvai datorikā kategorijā par nozīmīgu teorētisku ieguldījumu Latvijas datorzinātnes attīstībā. Kopumā balvai šogad izvirzīti septiņi pretendenti. Balvas pasniegšanas ceremonija notiks 25. maijā.

J. Merkurjevs ir zinātniskās skolas sarežģītu sistēmu modelēšanā un simulēšanā Latvijā dibinātājs un vadītājs. Viņa vadībā izstrādāti jauni efektīvi risinājumi modelēšanas un simulēšanas metodoloģijā, kā arī simulēšanas integrācijā ar sarežģītu sistēmu analīzes, optimizācijas un vadības uzdevumiem, atverot jaunas iespējas sistēmu simulēšanas metodoloģijas praktiskai pielietošanai tautsaimniecībā. Viņa vadībā starptautiskā projekta «INFROM» ietvaros izstrādātā platforma ir aprobēta Latvijas pašvaldībās, veicot Daugavas plūdu, Lubānas ezera, Madonas pilsētas un novada mežu monitoringu. Šī platforma nodrošina iespējas plūdu īstermiņa prognozēšanai – līdz 12 stundām. Profesors E. Āriņa balvai bija izvirzīts arī 2016. gadā.

RTU profesora konkurenti uz balvu šajā kategorijā būs Latvijas Universitātes (LU) docents Aleksandrs Belovs, kurš sniedzis milzīgu ieguldījumu pasaules līmeņa teorētiskajā datorzinātnē, sekmīgi attīstot jaunus kvantu algoritmus nākotnes tehnoloģijai – kvantu skaitļošanai –, kā arī Latvijas Lauksaimniecības universitātes profesors Pēteris Rivža, kurš daudzpusīgi darbojies IT zinātnes attīstībā.

Balvas otrā kategorijā vērtēs praktisko ieguldījumu IT jomā, izstrādājot un ieviešot novatoriskus un sabiedrībai aktuālus IT risinājumus.

Balvai par praktisku ieguldījumu IT jomā, izstrādājot un ieviešot novatoriskus un sabiedrībai aktuālus IT risinājumus, nominēts Andris Breške, kurš izveidojis un vada Baltijā lielāko biznesa tehnoloģiju un inovāciju izstādi «Riga Comm». Savukārt tehniskais ortopēds, 3D dizaineris Fricis Pirtnieks balvai nominēts par digitālā risinājuma «WiDE» izstrādi, kas ļauj samazināt tehnisko palīglīdzekļu individuālās pielāgošanas laiku.

Vēl balvai nominēts «Ecommerce Accelerator» izpilddirektors Valdis Bergs par izstrādāto metodi, kā izmantot esošo maksājumu administrēšanas infrastruktūru, lai nodrošinātu atvieglojumu aprēķināšanu, izmantojot «MasterCard» norēķinu karti.

Savukārt LU Matemātikas un informātikas institūta vadošais pētnieks Guntis Bārzdiņš balvai nominēts par viņa fundamentālajiem un praktiskajiem pētījumiem dabiskās valodas automātiskā semantiskajā analīzē un citos mākslīgā intelekta virzienos.

Profesora Eižena Āriņa balvu datorikā pasniedz uzņēmums «Exigen Services Latvia», LZA un RTU Attīstības fonds. Izcilākie IT teorētiķi un praktiķi saņem īpašu zelta medaļu, diplomu, kā arī stipendiju 2500 eiro apmērā.

Latvijas datorzinātnes pamatlicēja profesora Eižena Āriņa balva datorikā ir augstākais individuālo sasniegumu novērtējums Latvijas IT nozarē. Balva tiek piešķirta kopš 2000. gada, un to var iegūt vienu reizi mūžā.

Iepriekš balvu saņēmuši tādi atzīti datorzinātnes veicinātāji kā Andris Ambainis, Rūsiņš Mārtiņš Freivalds, Vilnis Detlovs, RTU profesori Jānis Osis un Jānis Grundspeņķis, kā arī citi.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

2. maijs, 2017 plkst. 15:08