RTU notiks spageti tiltu konstruēšanas sacensības

5. maijs, 2010

Sestdien, 8. maijā, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Transporta un mašīnzinību fakultātē (TMF), Ezermalas ielā 6, norisināsies spageti tiltu konstruēšanas sacensības «STiKS 2010», kur studenti praktiski risinās inženiertehnisku problēmu – kā uzbūvēt izturīgu un estētiski izskatīgu tiltu neatkarīgi no izmantotajiem materiāliem.

Sacensības sāksies plkst. 11, kad dalībnieku rīcībā tiks nodoti tiltu būves izejmateriāli – 400 g makaronu paciņa un karstlīme. Sacensību dalībnieku uzdevums būs, izmantojot makaronus un līmi, sešu stundu laikā uzbūvēt visizturīgāko tiltu. Plānots, ka plkst. 17.45 uzbūvēto tiltu vērtēšanu sāks žūrija: lai noteiktu izturīgāko tiltu, visi uzbūvētie tilti tiks noslogoti ar īpašas iekārtas palīdzību. Tilti, kas vismaz piecas minūtes izturēs 1 kg lielu slodzi, kvalificēsies otrajai kārtai. Otrajā kārtā katrs tilts tiks uzstādīts uz statīva, kur ar īpaša mehānisma palīdzību tam vienmērīgi tiks palielināta slodze līdz tilta pilnīgas sabrukšanas brīdim. Uzvarēs tā komanda, kuras tilta konstrukcija izturēs vislielāko slodzi.

Sacensību uzvarētāji dosies uz Austrumeiropas spageti tiltu konstruēšanas sacensībām «RECCS 2010», kas norisināsies 21. maijā Budapeštā, Ungārijā. Vērtīgas balvas iegūs arī otrās un trešās vietas ieguvēji, kā arī tiks sveikti nominācijas «Efektīvākais industriālais dizains» laureāti.

Lai mudinātu studentus praktiski risināt sarežģītas inženiertehniskas problēmas, spageti tiltu konstruēšanas sacensības dažādās pasaules universitātēs tiek organizētas jau vairākus gadus. Ikgadējais pasaules čempionāts norisinās Okaganas Universitātē, Kanādā, kur studentu konstruētie un būvētie tilti spēj izturēt līdz pat 448 kg lielu slodzi, kas līdzinās dzīvojamās mājas lifta slodzei, pārvadājot sešus pasažierus.

Spageti konstruēšanas sacensības «STiKS 2010» organizē RTU Transporta un mašīnzinību fakultātes Studentu pašpārvalde sadarbībā ar RTU Studentu parlamenta Zinātnes nodaļu.

Vairāk informācijas – portālā www.mehi.lv (sadaļā STiKS 2010). Projektu atbalsta VAS «Latvijas Dzelzceļš».

RTU Informācijas centrs

5. maijs, 2010 plkst. 16:04