RTU zinātnieki un studenti attīsta pētniecību un rada inovācijas ar SIA «Mikrotīkls» atbalstu

22. novembris, 2023
.
.
.
SIA «Mikrotīkls» līdzīpašnieks Arnis Riekstiņš (no labās) pārrunā paveikto ar RTU rektoru Tāli Juhnu un Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes dekānu Māri Turku. Foto: Armins Ronis, RTU

SIA «Mikrotīkls» līdzīpašnieks Arnis Riekstiņš iepazīst Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) jaunāko zinātnisko aprīkojumu, kura iegāde šogad bija iespējama, pateicoties uzņēmuma atbalstam. 

SIA «Mikrotīkls» kopš 2017. gada ir RTU Attīstības fonda sadarbības partneris. Šo gadu laikā uzņēmums ziedojis vairāk nekā 3,25 miljonus eiro RTU laboratoriju modernizācijai, infrastruktūras uzlabošanai un iekārtu iegādei. 

Latvijas zinātnē trūkst finanšu instrumentu, ar kuru palīdzību modernizēt zinātnisko aparatūru, īpaši tādas iekārtas, kas nepieciešamas eksperimentālā zinātnē, norāda RTU rektors Tālis Juhna, paužot pateicību A. Riekstiņam par sadarbību un atbalstu. 

Jaunais aprīkojums sekmē gan zinātniskās pētniecības attīstību, gan rada iespējas mācībspēkiem organizēt vairāk praktisko nodarbību studentiem un kvalifikācijas paaugstināšanas kursu profesionāļiem. To var izmantot arī studenti bakalaura un maģistra darbu izstrādei inženierzinātnēs.

Ziedojumu sadale notiek konkursa kārtībā, izvērtējot iesniegtos projektu pieteikumus. Konkurss norisinās jau otro gadu. Šogad konkursā uz «Mikrotīkla» finansējumu RTU Attīstības fonds, kas administrē ziedojumus, saņēma 29 RTU zinātnieku grupu iesniegtos projektus, no tiem tika atbalstīti pieci. RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Ķīmijas tehnoloģijas institūts iegādājās gāzu hromatogrāfu ar masselektīvo detektoru, bet Būvniecības inženierzinātņu fakultātes (BIF) Ceļu un tiltu katedra tika pie ļoti nepieciešama aprīkojuma augstas precizitātes paraugu izgatavošanai. Savukārt BIF Siltuma inženierijas un tehnoloģijas katedrā ar ziedojuma atbalstu bija iespēja izveidot viedās vadības un telpu piesārņojuma 3D monitoringa sistēmu klimata kamerā, bet Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Telekomunikāciju institūta Sakaru sistēmu tehnoloģiju izpētes centra aprīkojums tika papildināts ar augstas izšķirtspējas optiskais spektra analizatoru. Papildināts arī Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes (MTAF) Materiālu eksperimentālās mehānikas zinātniskā laboratorijas aprīkojums – zinātnieki un studenti tika pie augstas izšķirtspējas elektronu mikroskopa ar lokālo materiālu paraugu slogošanas ierīci.

Ar paveikto A. Riekstiņu iepazīstina arī RTU HPC centra vadītājs un vadošais pētnieks Lauris Cikovskis un Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrikas vadītāja Elīna Miķelsone. Ar uzņēmuma atbalstu šogad ne vien turpināta augstas veiktspējas skaitļošanas attīstība, bet arī radīta līdz šim nebijusi programmas dažādu universitāšu studentiem – «INNO HEALTH HUB». Tajā studenti pilnveido savas prasmes, apgūst jaunas iemaņas un izmanto RTU HPC infrastruktūru, lai starpdisciplinārās komandās radītus risinājumus diviem izaicinājumiem. Abi izaicinājumi saistīti ar lielo datu vai genomu datu analīzi vēža diagnostikā – lielo datu izmantošanu ļaundabīgo audzēju ģenētikā, diagnostikā un prognozēšanā pediatrijā un  mākslīgā intelekta izmantošanu lielo vai genoma datu analīzē agrīnai vēža diagnostikai augstas izšķirtspējas attēlos. Studentu kompetences celšana un universitātes HPC infrastruktūra ir būtisks priekšnoteikums inovāciju radīšanai, kas nākotnē var rezultēties medicīnas tehnoloģijās sabiedrības veselības vairošanai. 

RTU Attīstības fonda izpilddirektore Anita Straujuma ir pateicīga gan uzņēmumam «Mikrotīkls», gan zinātniekiem, mācībspēkiem un studentiem, kuri aktīvi izmanto iespēju ar uzņēmuma atbalstu gan pilnveidot RTU zinātnisko infrastruktūru, gan izmantot to pētniecībā un inovāciju radīšanā. «Nevērtē katru dienu pēc tā, ko tu ievāc, bet pēc tā, kādas sēklas tu sēj,» viņa saka paldies ar franču rakstnieces Valērijas Perēnas citātu. 

RTU Attīstības fonda un SIA «Mikrotīkls» atbalstīto zinātnes infrastruktūras projektu prezentācija

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

22. novembris, 2023 plkst. 13:18

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi