Augstas veiktspējas skaitļošana attīstās ar SIA «Mikrotīkls» atbalstu

25. oktobris, 2023
.
.
.
Foto: RTU arhīvs

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) HPC centrs jeb Augstas veiktspējas skaitļošanas (High Performance-Computing) centrs jau vairākus gadus augstas veiktspējas skaitļošanas infrastruktūru modernizē ar SIA «Mikrotīkls» atbalstu, šogad investēts arī cilvēkkapitālā.

«HPC infrastruktūru RTU var atjaunināt, pateicoties Eiropas starptautiskiem projektiem un privātiem ziedojumiem. Pateicoties «Mikrotīkls» ziedojumiem, augstas veiktspējas skaitļošanas infrastruktūra kļūst arvien jaudīgāka, modernāka un lietotājam draudzīgāka. Šogad varam atļauties ieguldīt ne tikai tehniskā aprīkojumā, bet arī komandas izaugsmē, piesaistot jaunus ekspertus un praktikantus. Tas palīdz RTU īstenot nozīmīgus projektus, attīstīt pakalpojumus zinātniekiem, studentiem un industrijai,» saka RTU HPC centra vadītājs un vadošais pētnieks Lauris Cikovskis. 

Viņš piebilst, ka ar «Mikrotīkls» atbalstu šobrīd tiek īstenota arī unikāla programma studentiem «INNO HEALTH HUB». Tajā studenti pilnveido savas prasmes, apgūst jaunas iemaņas un izmanto RTU HPC infrastruktūru, lai starpdisciplinārās komandās radītu risinājumus diviem izaicinājumiem. Abi izaicinājumi saistīti ar lielo datu vai genomu datu analīzi vēža diagnostikā – lielo datu izmantošana ļaundabīgo audzēju ģenētikā, diagnostikā un prognozēšanā pediatrijā un  mākslīgā intelekta izmantošana lielo vai genoma datu analīzē agrīnai vēža diagnostikai augstas izšķirtspējas attēlos. Studentu kompetences celšana un universitātes HPC infrastruktūra ir būtisks priekšnoteikums inovāciju radīšanai, kas nākotnē var rezultēties medicīnas tehnoloģijās sabiedrības veselības vairošanai. 

Šogad HPC klasteris papildināts ar jaunas paaudzes procesoriem un papildu skaitļošanas mezgliem, kuru jaudu jau atzinīgi novērtē esošie superdatora lietotāji.
Sekmīga sadarbība ar SIA «Mikrotīkls» RTU HPC centram aizsākās jau 2019. gadā. Ar uzņēmuma atbalstu ir izveidota gan augstas veiktspējas datu glabātuve, gan pilnveidota infrastruktūra, lai varētu apstrādāt liela apjoma datus, un atjaunota mākoņskaitļošanas infrastruktūra, nodrošinot lietotājiem draudzīgāku darbu ar HPC. Šie ieguldījumi sekmējuši arī atvērtās HPC platformas attīstību, kuras pamats tika izveidots projektā «Nacionālie kompetences centri EuroHPC ietvaros (EuroCC)».

RTU HPC centrs veicina digitālo tehnoloģiju lietošanu pētniecībā, nodrošina piekļuvi modernai superskaitļošanas infrastruktūrai, sniedz modelēšanas un simulācijas pakalpojumus, rīko mācības un seminārus, kas saistīti ar dažādiem digitālās zinātnes tematiem, tādējādi padarot zinātni modernāku un konkurētspējīgāku. Centrs sadarbojas arī ar uzņēmumiem un citām pētniecības organizācijām, aktīvi piedalās lielos starptautiskos projektos, piemēram, sadarbībā ar Latvijas Universitāti attīstīta Superskaitļošanas jeb augstas veiktspējas skaitļošanas kompetences centru «SuperS», lai veicinātu HPC iespēju izmantošanu augstākajā izglītībā, pētniecībā, publiskajā administrācijā un industrijā. 

HPC centrs darbojas RTU Inovāciju prorektora dienestā. 

SIA «Mikrotīkls» kopš 2017. gada ir RTU Attīstības fonda sadarbības partneris. Šo gadu laikā uzņēmums ziedojis vairāk nekā 3,25 miljonus eiro RTU laboratoriju modernizācijai, infrastruktūras uzlabošanai un iekārtu iegādei.

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

25. oktobris, 2023 plkst. 14:59

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi