Roboti sadala Latvijas čempionu laurus

13. maijs, 2019
Foto: Edvards Vārdaunis

292 ātrākie un spēcīgākie pašizgatavotie roboti no visas Baltijas 11. maijā pierūcināja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektronikas un telekomunikāciju fakultāti, kur norisinājās 12. Latvijas Robotikas čempionāta piektais, noslēdzošais, posms. Cīņas arēnās, trasēs un labirintos tika noskaidroti 2018./2019. gada labākie robotu būvētāji 15 disciplīnās.

Viskuplāk pārstāvēta bija LEGO sumo kategorija, kur par uzvaru cīnījās 113 roboti. Šajā disciplīnā divi roboti cenšas izstumt viens otru no apaļa cīņas laukuma. 1.-5. klašu vecuma grupā kopvērtējumā uzvarēja Ivans Ribnikovs no Daugavpils komandas «AYE» ar robotu «AYE IR», savukārt 6.-12. klašu grupā triumfēja Otto Vaškevičs no Transporta un sakaru institūta (TSI) robotikas kluba ar «Grizzly».

Mini sumo sacensībās piedalījās 44 roboti, no kuriem gandrīz puse bija viesi no Lietuvas. Skolēnu konkurencē par čempionu gan Rīgā, gan kopvērtējumā kļuva Pirmās programmēšanas skolas pārstāvis Dzintars Straupe ar robotu «Sum0», bet amatieru konkurencē uzvarēja Aleksandrs Tikačovs no Robotu Skolas ar «Skorpionu».

Līnijsekotāju sacensībās, kur autonomiem robotiem pēc iespējas ātrāk un precīzāk jāizbrauc sarežģītas trases, sekojot melnai līnijai, skolēnu grupā čempionāta kopvērtējumā uzvarētāja laurus plūca Lauris Šmeiksts no Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas ar «Vektoru», bet amatieru konkurencē visizveicīgākais bija šīs pašas komandas pārstāvja Vladimira Birjukova izgatavotais «Noname». LEGO līnijsekotāju konkurencē labākais bija Kirila Ivanova «Blitz» no TSI robotikas kluba. Pirmo reizi Robotikas čempionātā norisinājās atsevišķa disciplīna pašiem jaunākajiem censoņiem «Uzbūvē savu robotu». Tajā bērni no Rīgas skolām sacensību atmosfērā apguva pirmās iemaņas robotu būvē un programmēšanā.
Kopumā 12. Latvijas Robotikas čempionāta piecos posmos piedalījās teju 500 robotu. Visu posmu rezultāti un kopvērtējuma tabulas.

Kamēr skolēni un entuziasti mērojās spēkiem arēnās, skolotāji piedalījās seminārā par tēmām «Izglītojošo robotikas produktu attīstības tendences. «Makeblock» produktu jaunumi» un  «Lietu interneta (Internet of Things) tehnoloģijas, to pielietojums».

Interesenti arī varēja iepazīties ar modernajām tehnoloģijām, karjeras un izglītības iespējām inženierzinātnēs, par ko atraktīvā un uzskatāmā veidā informēja «HansaMatrix». «SAF Tehnika», «LEMONA electronics», RTU, Ventspils Augstskola, Elektronikas un datorzinātņu institūts, Ogres Tehnikums un Tehnobuss – mobila, ar modernām tehnoloģijām aprīkota demo laboratorija.

Robotikas čempionātu organizēja RTU Robotikas klubs, RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultāte, RTU Datorzinātnes un Informācijas tehnoloģijas fakultāte, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, Latvijas Elektrotehnikas un elektronikas rūpniecības asociācija (LETERA) un LETERA Klasteris.

Robotikas diena 2019

RTU Sabiedrisko attiecību departaments