Profesors Andris Krēsliņš – ventilācijas un apkures sistēmu pamatlicējs

30. marts, 2020
Andris Krēsliņš balvas pasniegšanas ceremonijā 3. septembrī. Foto: Māris Lazdāns, photored.lv

«Padomju laikā visus izgudrojumus reģistrēja, aprakstīja, bet neko nemaksāja. Valsts paņēma un izmantoja, ja vispār izmantoja, jo tajā laikā progress no izgudrojumiem nebija īpaši jūtams. Toties tagad mūsu jomā izgudrojumiem nav konkurences, jo Latvijā neviens siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģiju jomā neko neražo,» atskatoties un darba mūžā paveikto intervijā žurnālā «Būvinženieris» atzīst Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības inženierzinātņu fakultātes (BIF) Siltuma inženierijas un tehnoloģijas katedras profesors Andris Krēsliņš.

«Viņš ne tikai savulaik uzrakstījis pirmos mācību līdzekļus studentiem latviešu valodā, bet arī palīdz izprast nākamo profesiju un daudz iegulda nozares uzņēmumu darbinieku kvalifikācijā,» vēstīts publikācijā. Par savu veikumu profesionālās dzīves gaitā profesoram 2019. gada rudenī tika pasniegts Būvindustrijas lielā balva par mūža ieguldījumu «Pamatakmenis».

Atbildot uz jautājumu, kas laika gaitā nemainās, profesors atzīst, ka nemainās tehnika. Radiatori, kā bijuši, tā ir, un ventilatori arī. Taču Latvijas būvnoteikumi atšķiras no tiem, kas bija padomju laikā. Prasības kļūst stingrākas un dažādākas. Mācību grāmatas rakstīju, jo latviešu valodā to nebija. Uzrakstīju par gaisa kondicionēšanu, par apkuri un ventilāciju, dažreiz kopā ar kādu kolēģi. Ir vairāk nekā 200 publikāciju par dažādiem tematiem. Tēmas atrodu konferencēs, tām sagatavotie referāti tika publicēti. Ir arī raksti žurnālos, vēsta publikācija.

A. Krēsliņš aktīvi interesējas par zinātni, tās sasniegumiem, Latvijas un vēsturi, un līdztekus zinātniskajām publikācijām kopā ar BIF fakultātes dekānu profesoru Juri Smirnovu sarakstījis grāmatu par BIF vēsturi.

Žurnāla «Būvinženieris» publikācija.

Saistītie tagi: