Jaunie zinātnieki: BBCE ir milzīgs solis uz priekšu Latvijas zinātnei

19. janvāris, 2021
.
.
.
BBCE grupu līderi - (no kreisās) RTU zinātnieks Kristaps Kļaviņš un OSI zinātnieks Antons Sizovs. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Baltijas Biomateriālu ekselences centrs (BBCE) ir milzīgs ieguvums gan Latvijas un Baltijas, gan Eiropas un visas pasaules kontekstā, pārliecināti jaunie zinātnieki Kristaps Kļaviņš un Antons Sizovs.

Tā viņi atzīst Latvijas Televīzijas raidījumā «Aculiecinieks». Abi jaunie zinātnieki atgriezušies Latvijā pēc daudziem gadiem ārvalstīs, lai strādātu BBCE kā grupu līderi. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieka K. Kļaviņa vadībā notiek biomateriālu in vitro jeb laboratoriskie pētījumi, savukārt A. Sizovs no Latvijas Organiskās Sintēzes Institūta (OSI) puses pārraudzīs biomateriālu drošību un efektivitāti, veicot preklīniskos pētījumus.

K. Kļaviņš Latvijā atgriezies pēc teju desmit gadiem, kas pavadīti Austrijā. «Nebija tā, ka vienā vakarā sēžam pie televizora, sailgojāmies pēc omes, sakravājām koferus un atbraucām,» viņš saka raidījumā. Lēmums par atgriešanos Latvijā bija ļoti izsvērts un pārdomāts. «Daudz ar sievu apspriedāmies, pārrunājām, kādi būtu ieguvumi, ko mēs zaudētu. Un tad lēmums nāca viegli, jo sapratām, ka pārceļoties uz Latviju, mēs neko nezaudēsim. Profesionālā ziņā es noteikti varu turpināt savu karjeru tieši tāpat kā to veiksmīgi esmu darījis Austrijā, varu darīt tās lietas, kas man patīk un aizrauj un kas dod pievienoto vērtību. Turklāt mana ģimene būtībā iegūst paplašinājumu – mums ir omes, opīši, mammas, tēti,» atzīst zinātnieks. Lai arī ikdienā ir jāsaskaras ar zināmiem izaicinājumiem, liels ieguvums ir komanda, kas, kā viņš vērtē ir spēcīga un sniedz lielu atbalstu. «Ja man rodas kādi praktiskas dabas jautājumi, piemēram, kur es varētu iegūt kādu reaģentu, kaut ko nomērīt vai izdarīt kādu eksperimentu, vienmēr būs kāds, kuram būs ieteikums, kur to var izdarīt. Ja to nevar izdarīt šajā ēkā RTU, varbūt to var izdarīt pie Antona Organiskās sintēzes institūtā vai RSU. Neviens šeit neapstājas, tas man patīk Latvijā. Tas ir šī darba skaistums, protams, arī izaicinājums, bet tas sniedz brīvības sajūtu izpausties savā zinātniskajā darbībā,» novērtē K. Kļaviņš. 

Līdzīgās domās ir arī A. Sizovs, kurš pērn atgriezās no Amerikas, kur studēja un strādāja kopš 2006. gada. Jautāts, kāpēc viņam ir svarīgi strādāt Latvijā, zinātnieks raidījumā saka: «Tā ir mana zeme, es te izaugu, te ir mani draugi, radi, mana ģimene. Es gribu, lai Latvijai viss ir labi, lai Latvija ir slavena zinātnes jomā un lai cilvēki, citi zinātnieki, gribētu braukt uz šejieni dalīties ar savu pieredzi. Latvija ir maza valsts un tādā ziņā mums ir priekšrocība – mums visi pazīst visus un līdz ar to sadarbība var būt ļoti ātra un strauja. Ja vienam cilvēkam ir pieredze un zināšanas vienā jomā, tad viņš var dalīties ar to ekspertīzi ar citu cilvēku, ļoti ātri un veiksmīgi sadarboties.» Viņš arī vērtē, ka BBCE ir milzīgs solis uz priekšu Latvijas zinātnei, jo tāda mēroga projekts ar Eiropas finansējumu līdz šim nekad nav bijis. BBCE palīdzēs gan zinātnei Latvijā attīstīties, gan arī piesaistīt ne tikai spējīgākos vietējos pētniekus, bet zinātniekus arī no citām pasaules valstīm, kas gribēs braukt un strādāt tieši šeit. 

BBCE (GA Nr. 857287) ir vērienīgs zinātniskās kapacitātes paaugstināšanas projekts, kas sekmēs ekselences veidošanos jaunu biomateriālu izpētē un izstrādē kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām. Veicinot sadarbību un zināšanu apmaiņu starp vietējām un starptautiskām pētniecības organizācijām un industriju, apvienojot kompetences un attīstot infrastruktūru, centru Rīgā sāka veidot šā gada sākumā. Ekselences centrs nodrošinās pilnu biomateriālu attīstības ciklu no idejas laboratorijā līdz klīniskam pielietojumam un stiprinās biomateriālu nozari reģionā – ļaus zinātniekiem pētīt, izstrādāt un komercializēt jaunus biomateriālus. Vērienīgā zinātniskā projekta īstenošanai apvienojušās starptautiski atzītas pētniecības institūcijas un industrijas pārstāvji – RTU, OSI, Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), RSU Stomatoloģijas institūts, AO Pētniecības institūts un Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centrs Vācijā. Projekta īstenošanai 15 milj. eiro piešķirti no ES programmas «Apvārsnis 2020» un 15 milj. eiro nodrošina valsts, ERAF un projekta partneri. 

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

19. janvāris, 2021 plkst. 16:00

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi