Zinātnieku naktī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā varēs izzināt Visuma noslēpumus un iepazīties ar CERN strādājošo zinātnieku darbu

26. septembris, 2023
.
.
.

Zinātnieku naktī, 29. septembrī, plkst. 18.00–21.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) apmeklētājus gaidīs Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN) strādājošais Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūta direktors Kārlis Dreimanis un studenti, lai interesentus iepazīstinātu ar savu darbu CERN un LNB topošo ekspozīciju par šo pasaulē unikālo zinātnes centru.   

Pasākumā, kuru organizē LNB sadarbībā ar CERN Nacionālo kontaktpunktu Latvijā, varēs uzzināt, kā zinātnieki CERN meklē atbildes uz visfundamentālākajiem jautājumiem par Visuma dabu un uzbūvi – kā radies mūsu Visums, kādi ir tā uzbūvi noteicošie fizikas likumi, kāpēc Visums eksistē un kā notiek pētījumi CERN – kā darbojas daļiņu paātrinātāji, kas ir Lielais hadronu paātrinātājs un kāda ir tā nozīme fizikas fenomenu atklāšanā un pierādīšanā.  

Atbildes uz šiem jautājumiem tiek meklētas, pētot visniecīgāko Visuma sastāvdaļu – elementārdaļiņu – īpašības, un šajā zinātniskajā darbā jau vairākus gadus ir iesaistīt arī Latvijas zinātnieki – gan daļiņu fiziķi, gan inženieri – paātrinātāju tehnoloģiju speciālisti, jo Latvija 2021. gada 2. augustā kļuva par CERN asociēto dalībvalsti, zinātniekiem un studentiem paverot plašas iespējas strādāt vienā no pasaules spēcīgākajiem zinātnes centriem. 

K. Dreimanis CERN vada Latvijas zinātnieku grupu, kas strādā vienā no nozīmīgākajiem CERN eksperimentiem – CMS (The Compact Muon Solenoid), kura mērķis ir atklāt jaunus fizikas fenomenus. Viņš arī vada valsts pētījumu programmas projektu «Augstas enerģijas daļiņu fizikas pētījumi CMS eksperimentā un progresīvu paātrinātāju tehnoloģiju izstrāde sadarbībā ar CERN», ar kura atbalstu tiek attīstīta elementārdaļiņu fizikas pētniecība Latvijā. 

Līdztekus zinātniekiem CERN savus promocijas darbu pētījumus veic arī Latvijas studenti, kuri studē RTU un Latvijas Universitātes kopējā doktorantūras studiju programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», savukārt bakalaura un maģistra līmeņa studentiem ir iespēja jaunas zināšanas gūt CERN piedāvātajās vasaras skolas programmās. Zinātnieku nakts pasākumā LNB vairāki studenti stāstīs par savu pieredzi CERN, bet pēc tam pasākuma apmeklētājiem tiks piedāvāta iespēja būt pirmajiem, kas ielūkojas jaunizveidotajā ekspozīcijas telpā.  

Kopš Latvija ir kļuvusi par CERN asociēto dalībvalsti, tā ir stiprinājusi savas pozīcijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju jomā un paplašinājusi zinātnieku kopumu, kas strādā CERN, taču valdība ir lēmusi paplašināt valsts iesaisti CERN darbā, lai nākotnē Latvija kļūtu par pilntiesīgu CERN dalībvalsti. Tas ļaus nodrošināt valsts efektīvu un ilgtspējīgu dalību zinātniskajās, mācību un izglītības programmās, kā arī stimulēs industrijas sadarbību ar CERN. 

Zinātnieku nakts: Visuma noslēpumi un zinātnieku darbs CERN – pasākums Facebook

Zinātnieku nakts RTU

Ekspozīcijas “Visuma noslēpumi un zinātnieku darbs CERN” uzstādīšana

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

26. septembris, 2023 plkst. 16:37

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi