Zinātnieku nakts

Zinātnieku nakts 28. septembrī no plkst. 18 līdz 22.

Zinātnieku nakts 2018 programma.pdf

Ziņa: Droni, vafeļu torņi, roboti, eksperimenti un Ū vitamīns RTU zinātnieku naktī

Zinātnieku nakts programma RTU

Arhitektūras fakultāte
Rīga, Ķīpsalas iela 6

1. stāva ātrijā RTU Bērnu un jauniešu universitāte piedāvās īso kursu inženierzinātnēs «Ir inženieri, nav problēmu». Apmeklētājus gaida āķīgi uzdevumi, radoši izaicinājumi un praktiskas darbošanās prieks.

Plkst. 19 svinīgi tiks atklāts RTU Bērnu un jauniešu universitātes jaunais mācību gads. Zinātnieku nakts laikā būs iespējams iepazīties ar Bērnu un jauniešu universitātes apmācību programmu, kā arī pieteikties uz nodarbībām.


1. stāva 117. telpā RTU Studentu parlaments aicinās pārbaudīt savu inženiera talantu un sacensties ar citiem, uzbūvējot izturīgāko torni no vafelēm un šokolādes, uzkonstruējot stiprāko spageti tiltu vai izgatavojot spēcīgāko katapultu.


RTU Dizaina fabrikas radošajā darbnīcā TheLAB, izmantojot 3D printēšanu, lāzergriešanu un gravēšanu, ikviens varēs izgatavot īpašu suvenīru.

Reizi pusstundā notiks ekskursijas Dizaina fabrikas moderni aprīkotajās telpās. Būs iespēja paviesoties darbnīcās, aplūkot lielos 3D printerus Dart&Wader, kā arī uzzināt, ko radošā Dizaina fabrikas komanda saprot ar vārdiem Bobs un Marlijs.


Dizaina tehnoloģiju institūta darbnīcā (1. stāvā) apmeklētāji ar RTU studentu palīdzību varēs no koka izgatavot nelielus priekšmetus un rotaļlietas. Ikviens varēs praktiski darboties, zāģējot, slīpējot, vīlējot, verot, zīmējot un līmējot. Interesentiem būs iespēja pārbaudīt savu acumēru un svara izjūtu, nozāģējot kokmateriāla paraugu konkrētā izmērā vai svarā. Būs iespēja arī salīdzināt dažādu materiālu savstarpējās svara attiecības.


Arhitektūras fakultātes zīmētavā (4. stāvā) ar interaktīvā maketa – konstruktora palīdzību apmeklētāji varēs uzbūvēt savu tree house jeb māju kokā un virtuāli ieraudzīt, kā tā varētu izskatīties reālā vidē.

Atrašanās vieta

Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte
Rīga, Paula Valdena iela 3
RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē apmeklētājus gaidīs vairāk nekā 20 darbnīcas, ekspozīcijas un «laboratoriju stūrīši», kur vakara garumā ikviens varēs iejusties zinātnieka lomā.
 
Būs iespēja iepazīt RTU minerālu kolekciju, zem mikroskopa aplūkot nanodaļiņas un pat nomēģināt kriovirtuves cienastu! Vakara gaitā varēs uzzināt par RTU zinātnieku jaunākajiem pētījumiem, piemēram, kas ir viedapģērbs un kā var pielietot Latvijas mālus. Apmeklētāji tiks aicināti piedalīties viktorīnās un vērot demonstrācijas, piemēram, kā tiek pārbaudīta dažādu materiālu izturība.
 
Būs iespējams piedalīties polimērus saturošu izstrādājumu tapšanas procesā un izgatavot sev nelielu suvenīru.
 
Elektronikas un telekomunikāciju fakultāte
Rīga, Āzenes iela 12

Fakultātes pirmā stāva vestibilā būs aplūkojami RTU Elektronikas kluba dalībnieku veidotie interaktīvie elektronikas projekti. Lodēšanas darbnīcā mazie apmeklētāji varēs izgatavot elektronisku metamo kauliņu. Lielākajiem apmeklētājiem būs iespēja pašiem uzbūvēt robotu – līnijsekotāju un ar to sacensties ātrumtrasē. Būs iespēja izmēģināt interaktīvo Twitter botu, kā arī Wire Maze labirintā pārbaudīt savu veiklību.


1. stāva 111. telpā apmeklētājus gaidīs RTU Robotikas kluba praktiskā darbnīca.


Šķiedru optikas pārraides sistēmu laboratorijā (2. stāvs, 233. telpa) tiks demonstrēti optiskie sensori, optisko šķiedru metināšana, kā arī tehnoloģijas sakaru līnijas kvalitātes un bojājumu novērtēšanai. Apmeklētājiem būs iespēja uzzināt vairāk par informācijas pārraides procesu optiskajā šķiedrā, kā arī iepazīt jaunākos šķiedru optikas pārraides sistēmu risinājumus.

Atrašanās vieta

Enerģētikas un elektrotehnikas fakultāte
Rīga, Āzenes iela 12/1

Vai esi padomājis, kā Tavas ikdienas gaitas un darbības ietekmē apkārtējo vidi un klimatu? Fakultātes 6. stāvā, Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūtā, zinātnieki pastāstīs, kā no ābola iegūt elektrību, kāpēc ir nepieciešams šķirot atkritumus, un būs iespējams uzzināt, vai cirkulārā ekonomika nodarbojas ar cirkuļiem. Būs gan noderīgi padomi, gan praktiska darbošanās radošajā ekodizaina darbnīcā.


Uz fakultātes jumta būs iespēja aplūkot vēja ģeneratoru un saules paneļus (jumta apmeklējums bērniem līdz 15 gadu vecumam tikai pieaugušo pavadībā).


1. stāva 104. telpā būs iespēja dabībā vērot industriālo robotu KUKA, kura «amata brāļi» strādā mašīnbūves un citu uzņēmumu ražošanas līnijās.


1. stāva 116. auditorijā pārmaiņus notiks divas Inženierekonomikas un vadības fakultātes zinātnieku sagatavotas lekcijas.
Katras lekcijas garums – 20 minūtes.

Lekcijā «Redzami par neredzamo, jeb – kā mūs ietekmē ikdienas tehnoloģijas» zinātnieki pastāstīs par ierīču elektromagnētiskā lauka ietekmi uz cilvēku. Būs iespēja salīdzināt mobilā telefona elekotrmagnētiskā lauka starojumu gaidīšanas režīmā, zvana veikšanas brīdī, uzlādes laikā, kā arī tad, kad tiek izmantots bezvadu tīkls. Tiks veikti arī trokšņa mērījumi, varēs uzzināt, kas ir dzirdes nogurums un to, kā jūtas tavas ausis, kad ilgstoši ar austiņām klausies skaļu mūziku.

Lekcijā «Ekonomiskās modelēšanas vakars» tiks demonstrēts, kā ar mūsdienīgu ekonomiskās modelēšanas rīku palīdzību, izmantojot dažāda veida statistikas datus, var prognozēt un paredzēt nākotnes tendences. Ar praktiskiem piemēriem tiks modelēti: Latvijas mazumtirdzniecības tirgus monitorings, ES enerģētikas tirgus optimizācija, Latvijas nekustāmā īpašuma tirgus cenu noteikšana un uzņēmumu loģistikas procesi.


Fakultātes 1. stāvā Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācija un RTU Ūdens Pētniecības laboratoriju ļaus vairāk uzzināt par dzeramo ūdeni. Ja tu ikdienā patērē plastmasas pudelēs fasēto ūdeni, varbūt ir pienācis laiks pārvērtēt šo paradumu? Izrādās, katrs trešais Latvijas iedzīvotājs ikdienā dzer fasēto ūdeni, tā 1000 reizes  pārmaksājot un gadā atstājot vidē aptuveni 50 kilogramus plastmasas!

Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācija kopā ar RTU Ūdens Pētniecības laboratoriju rādīs eksperimentus, demonstrējot elektrolīzes procesa ietekmi uz ūdeni, kā arī organizēs ūdens degustācijas, lai katrs interesents var gūt priekštatu par garšas atšķirībām. Gūstiet pārliecību par krāna ūdens lietošanas nepieciešamību un turpmāk, ar savu piemēru iedvesmojiet arī citus! #Ūvitamīns #UzpildiPudeli #DzeramŪdeniNoKrāna un esam veseli un videi draudzīgi.


Projekta «Dronity» aktīvie studenti apmeklētājiem ļaus iepazīt aizraujošo dronu pasauli. Reizi 30 minūtēs paredzēti dažādu dronu demonstrējumi, kā arī būs iespēja apgūt drona pilotēšanas iemaņas ar īpaša simulatora palīdzību.
Ja laikapstākļi lidošanai būs labvēlīgi, līdz plkst. 19.30 demonstrējumi notiks ārpus fakultātes. No plkst. 19.30 demonstrējumi notiks iekštelpās – Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes ātrijā.

Atrašanās vieta

«Laboratoriju māja»,
Rīga, Paula Valdena iela 1

106. telpā Mitutoyo metroloģijas laboratorijā būs aplūkojamas dažādas ģeometrisko izmēru noteikšanas iekārtas. Zinātnieku naktī laboratorijā tiks demonstrēts 2D raupjuma mērītājs un bezkontakta 2D optiskais mērīšanas mikroskops. Mitutoyo aparatūru izmanto metāla detaļu kvalitātes kontrolei un šīs iekārtas tiek uzskatītas par modernākajām un precīzākajām šāda veida mērīšanas iekārtām pasaulē.


207. telpā RTU Biomedicīnas inženierzinātņu institūta zinātnieki apmeklētājus iepazīstinās ar viedo tekstilu un demonstrēs iespējas to pielietot sadzīvē un sportā.

Atrašanās vieta

Rīgas Biznesa skola

Rīgas Biznesa skola un Cognizant, viens no vērtīgākajiem uzņēmumiem pasaulē rīko pasākumu «Nākotnes darbs».

Šodien, kad apkārtējā vide strauji mainās, īpaši tehnoloģiju jomā, jaunam cilvēkam ir jādomā 3 soļi uz priekšu. Kādas zināšanas un prasmes viņam ir jāapgūst, lai mainīgā darba profesiju vidē spētu pielāgoties un būt pieprasīts profesionālis kā šodien - tā arī pēc 10 gadiem.

Uz pasākumu aicināti 10. - 12. klases skolēni ar vecākiem un skolotājiem.

Programmā:

Plkst.16.00:
Cognizant lekcija: 21 nākotnes darba profesija: Ceļvedis kā iegūt darbu un būt nodarbinātam arī pēc 10 gadiem.

  • Karjeras konsultantes Jolantas Priedes komentāri un ieteikumi.
  • Diskusija ar Cognizant ekspertu, izglītības konsultanti un Rīgas Biznesa skolas absolventu Andri Zāberu, kas strādā profesijās, kas atbilsts nākotnes darba tirgus tendencēm.

Reģistrācija

Plkst. 18.00:
Cognizant lekcija: 21 nākotnes darba profesija: Ceļvedis kā iegūt darbu un būt nodarbinātam arī pēc 10 gadiem.

  • Karjeras konsultantes Jolantas Priedes komentāri un ieteikumi.
  • Diskusija ar Cognizant ekspertu, izglītības konsultanti un Rīgas Biznesa skolas absolventiem Kārli Jonāsu un Andri Zāberu, kas strādā profesijās, kas atbilsts nākotnes darba tirgus tendencēm.

Reģistrācija

Atrašanās vieta

RTU Cēsu filiāle

Zinātnieku nakts Cēsis 2018 norisināsies Zinātnes un mākslas centrā BRŪZIS, kur pulcēsies vairāk nekā 10 zinātnes, jauno tehnoloģiju, izglītības, mākslas un citu jomu organizācijas un piedāvās dažādas aizraujošas aktivitātes.

Pasākuma rīkotāji: Vides risinājumu institūts, Rīgas Tehniskās universitātes Cēsu filiāle, Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina Fabrika, istabai.lv, Field&Forest, Cēsu Vēstures un mākslas muzejs, Priekuļu Agroresursu un ekonomikas institūts, zinātkāres centrs ZINOO, Drone Racing Latvia, Telpnīca, Cēsu Tehnoloģiju un Dizaina vidusskola, Cēsu 2. pamatskola, Cēsu novada Jauniešu dome, mākslas rezidenču centrs RUCKA, Koka dienas.
Pasākumu atbalsta Valsts izglītības attīstības aģentūra un Cēsu novada pašvaldība.

Plašāka informācija

RTU Liepājas filiāle,
Liedaga iela 3, Liepāja
RTU Liepājas filiāle no plkst. 17.00-21.00 piedāvās šādas aktivitātes:
  • Lodēšana;
  • Zinānieku foto stūris;
  • Papīra tiltu būvniecība;
  • Robotu paraugdemonstrējumi;
  • Ar fiziku un ķīmiju saistīti eksperimenti;
  • Spēles / atrakcijas gan lieliem, gan maziem.

 


Dienas programma - OBLIGĀTA iepriekšēja reģistrācija

Rīgas Tehniskās universitātes zinātnieki ir sagatavojuši arī nelielu programmu skolām, kas notiks dienas pirmajā pusē laikā no plkst. 10 līdz 14.
Lai apmeklētu šos pasākumus nepieciešama iepriekšēja reģistrēšanās.

RTU Biomateriālu Inovāciju un attīstības centra zinātnieki apmeklētājus iepazīstinās ar to, kā top «rezerves daļas» cilvēka bojāto audu un orgānu aizvietošanai.

Būs iespēja apmeklēt RTU Dizaina fabriku un, izmantojot 3D printēšanu, lāzergriešanu, gravēšanu un citas tehnoloģijas, varēs izgatavot īpašu suvenīru.

RTU Inženierziņātņu vidusskolā skolēniem būs iespēja iepazīt pasauli no fizikas, ķīmijas, bioloģijas un astronomijas perspektīvas. Praktiski darbojoties ikviens varēs iejusties zinātnieka lomā un veikt eksperimentus ar dažādām vielām, gaismu un elektrību, kā arī iepzīt dzīvos organismus un parādīt savas spējas robotikā. Būs iespēja izmēģināt skolas jauno virtuālās realitātes aprīkojumu un veikt pētījumus arī virtualajā vidē.

RTU Bērnu un jauniešu universitāte piedāvās īso kursu inženierzinātnēs «Ir inženieri, nav problēmu», kur skolēnus gaida āķīgi uzdevumi, radoši izaicinājumi un praktiskas darbošanās prieks.

Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes studenti iepazīstinās ar optiskajiem sensoriem. Būs iespēja uzzināt vairāk par informācijas pārraides procesu optiskajā šķiedrā, kā arī iepazīt jaunākos šķiedru optikas pārraides sistēmu risinājumus.

RTU Biomedicīnas inženierzinātņu institūta zinātnieki iepazīstinās ar to, kā inženieri mūsdienās palīdz ārstiem diagnosticēt un ārstēt dažādas slimības, kā arī nodemonstrēs viedo tekstilu un tā pielietojumu medicīnā un sportā.  

Kopā ar Studentu parlamenta aktīvistiem būs iespēja pārbaudīt savu inženiera talantu un sacenties ar citiem, uzbūvējot izturīgāko torni no vafelēm un šokolādes, uzkonstruējot stiprāko spagetti tiltu vai izgatavojot spēcīgāko katapultu.

Latvenergo radošajā laboratorijā skolēni varēs apgūt lodēšanas pamatus un, izgatavojot nelielu elektronikas projektu, Iepazīt elektronikas pamatelementus – kondensatoru, rezistoru un LED diodes.

Papildu informācija:

Elīna Karaseva


Sadarbības partneru piedāvājumi

Zinātnieku nakts 2018 ietvaros Latvenergo koncerna Enerģētikas muzejs apmeklētājus gaidīs no pulksten 12.00 līdz 19.00 Andrejostas ielā 19, Rīgā

Interesentiem būs iespēja noskatīties vēsturisko kinožurnālu fragmentus par Daugavas hidroelektrostaciju - Ķeguma, Pļaviņu un Rīgas HES celtniecību, kā arī apskatīt muzeja krātuves.

Virtuāli iepazīt un izstaigāt Pļaviņu HES.

Muzeja teritorijā notiks izglītojoši fizikas eksperimenti ar FIZMIX, dažādas praktiskās zinātnes radošās darbnīcas un aktivitātes.

Piesakies apmeklējumam iepriekš: vai pa tālruni +371 67728985, +371 29150614
Visi pasākumi bezmaksas.

Aicinām izzināt energoefektivitāti!

Zinātnieku nakts 2018 ietvaros Latvenergo koncerna Elektrum Energoefektivitātes centrs aicina pamatskolas vecuma skolēnu grupas (līdz 30 cilvēkiem) 28. septembrī doties energoefektivitātes ceļojumā, lai praktiski iepazītu energoefektivitāti un tās sniegtās priekšrocības.

Skolēniem būs iespēja piedalīties energoefektivitāti izzinošās radošajās laboratorijās, praktiskās darbnīcās iepazīt un izprast enerģijas pasauli un piedzīvot virkni atraktīvu un pārsteidzošu FIZMIX eksperimentu.
Zinātnieku nakts izzinošās laboratorijas tiks organizētas ik stundu no 9.00 līdz 12.00 un no 13.00 līdz 16.00. Pieteikšanās: .

Norises vieta: Jūrmala, Jomas iela 4.

Piesakies laicīgi, jo vietu skaits ierobežots!

Aicinām arī izmantot Latvenergo koncerna un AS "Pasažieru vilciens"  kopīgā projekta "Kāp vilcienā un dodies iepazīt enerģētikas vēsturi Ķegumā un energoefektivitāti Jūrmalā!" piedāvājumu, kas Latvijas izglītības iestāžu audzēkņiem un pavadošajām personām nodrošina 50 % atlaidi vilciena biļetēm, braucot ar vilcienu no jebkuras dzelzceļa stacijas Latvijā uz staciju "Majori" Jūrmalā, lai apmeklētu Elektrum Energoefektivitātes centru. Lai izmantotu šo piedāvājumu, grupas atbildīgajai personai 5 darba dienas iepriekš jāsazinās un jāpiesakās bezmaksas ekskursijai Elektrum Energoefektivitātes centrā pa e-pastu !

Zinātnieku nakts karte

Sadarbības partneri

Zinātne

_