Ūdenssaimniecības profesionāļi Latvijā apspriež profesionālās izglītības pozīciju stiprināšanu

27. aprīlis, 2023
.
.
.

Pilnveidojot profesionālo izglītību ūdenssaimniecībā un vairojot tajā strādājošo kompetences, 19.–21. aprīlī Latvijā tikās ūdenssaimniecības profesionāļu reģionālās platformas eksperti, kuri iepazinās ar Latvijas piedāvājumu ūdenssaimniecības izglītībā, kā arī apsprieda mācību materiālu izveidi. 

Minētās aktivitātes notiek Eiropas Savienības (ES) Erasmus+ projektā «Ūdens nozares profesionālās izcilības platformas paplašināšana», kura mērķis ir mazināt izglītotu speciālistu trūkumu sabiedrības pastāvēšanai kritiski nozīmīgajā ūdens nozarē un vairot nozarē strādājošo profesionālās kompetences. Projektu īsteno Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) sadarbībā ar partneriem – RTU Olaines Tehnoloģiju koledžu, Daugavpils Būvniecības tehnikumu, Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumu un Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociāciju (LŪKA).

Reģionālo partneru tikšanās laikā projekta pasākumi notika gan Rīgā, gan Latvijas novados. Piemēram, Priekuļos un Cēsīs pasākuma dalībnieki apsprieda ūdens nozares profesiju un izglītības piedāvājuma atpazīstamības veicināšanu, kā arī iepazinās ar Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma infrastruktūru. Savukārt Rīgā galvenais akcents bija uz mācību materiālu digitalizāciju, piemēram, virtuālās realitātes lietošanu, veidojot mācību materiālus. Pasākuma dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratoriju un RTU Zinātnes un inovāciju centra (ZIC) virtuālās/papildinošās realitātes infrastruktūru.

Savukārt pasākuma noslēgumā dalībnieki viesojās – RTU Olaines Tehnoloģiju koledžā, kur apskatījās ķīmijas un mikrobioloģijas laboratoriju infrastruktūru, kā arī diskutēja par dažādiem mobilitātes risinājumiem mācību procesā.  

Projektu nepieciešams realizēt, jo ūdenssaimniecības nozare Latvijā strauji noveco – tajā vidējais nodarbināto vecums ir augstākais Latvijā – virs 50 gadiem. Tāpēc nepieciešams nekavējoties piesaistīt jaunus un zinošus speciālistus un nodrošināt iespēju jomā strādājošajiem iegūt un pilnveidot zināšanas. Taču izglītības sistēmas sadrumstalotās plānošanas dēļ patlaban trūkst mācību programmu, kas saistītas ar sabiedrības un pilsētvides eksistences pamatprasībām – ūdensapgādi un kanalizāciju, enerģētiku. Tāpēc projekta īstenošanas laikā tiek pilnveidota izglītības sistēma, nodrošinot augstas kvalitātes un tirgus prasībām atbilstošas prasmes un kompetences, kā arī sagatavoti pedagogi. Liela uzmanība tiek pievērsta arī profesionālās izglītības vides aizsardzības un ūdenssaimniecības sektorā prestiža paaugstināšanai un audzēkņu piesaistei, kā arī sabiedrības un atbildīgo institūciju informēšanai par nozares kritisko lomu tās ikdienā.

Informācija par projektu.   

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

27. aprīlis, 2023 plkst. 13:19

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi