U. Sukovskis: tehniskajās zinātnēs bezdarbnieku ir krietni mazāk

8. februāris, 2010
.
.
.

«Augstāko mācību iestāžu misija ir ne tikai sagatavot augsta līmeņa speciālistus, kas ir vajadzīgi darba tirgum, bet arī nākamos darba devējus,» portālam www.nekrize.lv viedokli paudis Rīgas Tehniskās universitātes mācību prorektors profesors Uldis Sukovskis. «Tieši tālab arī RTU ir viena no tām mācību iestādēm, kas piedāvā dažādas pārkvalifikācijas iespējas, izstrādā arvien jaunas studiju programmas, veicina studentu biznesa ideju īstenošanos un sadarbībā ar Nodarbinātības Valsts aģentūru (NVA) piedalās programmā «Profesionālās augstākās izglītības ieguve bezdarbniekiem ar kuponu sistēmu»».

08.02.2010.

U. Sukovskis: «Dati liecina, ka tie augstskolu beidzēji, kasapguvuši specialitāti kādā no inženiertehniskajām zinātnēm, daudz retāknonāk bezdarbnieku rindās. Tas nozīmē, ka šo jomu speciālisti joprojāmir pieprasīti un vajadzīgi. To apliecina arī dažādu perspektīvoprofesiju uzskaitījumi – inženierzinātnes un dažādas tehnoloģijas ieņempirmās vietas.

Mūsu valstī ir svarīgi attīstīt nozares, kas sniedz augstupievienoto vērtību – tās ir ražojošas nozares, kas balstītas uzinovatīvām tehnoloģijām. Prognozes liecina, ka pieprasījums pēc tām jaubūs drīzā nākotnē. Protams, darba tirgus ir jānodrošina ar tādiemspeciālistiem, kas tiek patlaban pieprasīti no uzņēmēju puses, taču irjādomā arī par nākotni.

Joprojām RTU tiek piedāvātas valsts budžeta finansētas studijasinženiertehniskajās specialitātēs, un es gribu uzsvērt, ka šo vietuskaits salīdzinājumā ar citām studiju programmām, kur budžeta vietuskaits dramatiski samazinās, ir ļoti pietiekams. Mēs ceram arī šo vietuskaitu saglabāt, galvenais, lai tikai būtu studēt gribētāji.

Vēsturiski izveidojies, ka Latvijā studentu skaits, rēķinot uz 1000iedzīvotājiem, ir viens no lielākajiem pasaulē. Tai pat laikā vērojam,ka lielākā daļa augstāko izglītību iegūst sociālajās, juridiskajās, arbiznesa vadību saistītās u.tml. nozarēs. To, kas studē augstāstehnoloģijas un inženierzinātnes, ir samērā maz. Pagājušajā gadā ganbeidzot novērojām, ka konkurss uz tehnisko specialitāšu apguvi irpalielinājies.

Esam secinājuši, ka augstskolām ir vairāk jāsadarbojas ar vidējāsizglītības iestādēm. Skolēniem ir jāpalīdz orientēties augstāko mācībuiestāžu piedāvājumā un prasībās, lai viņi veiksmīgāk startētu konkursosun tieši uz valsts finansētajām budžeta vietām. Piemēram, RTU nesenatvēra īpašu interneta portālu vidusskolēniem, ar kura palīdzībujaunieši var labāk sagatavoties centralizētajiem eksāmeniem matemātikā,fizikā, ķīmijā.

Svarīgi sagatavot radošas, domājošas un attīstošas personības, kasspētu ne tikai būt labi darba ņēmēji, bet radītu arī jaunas darbavietas un kļūtu par darba devējiem citiem. Tā ir viena no Latvijasproblēmām – iniciatīvas trūkums, neprasme vai nevēlēšanās radīt jaunusuzņēmumus. Mūsu universitātē esam sākuši pie tā strādāt, lai motivētustudentus darboties biznesa vidē. Nesen darbu sāka RTU Studentu biznesainkubators, kur tehnisko zinātņu studenti līdztekus mācībām arpieredzējušu konsultantu atbalstu var spert pirmos soļusuzņēmējdarbībā. Darbu sācis Studentu biznesa interešu klubs, kurstudenti var apgūt tādas biznesā vajadzīgas lietas kā komunikācijasprasmes, lietišķo saraksti u. c.»

Esam atvēruši jaunu studiju programmu – finanšu inženieriju. Temācīsies tie, kas nākotnē vēlās būt IT speciālisti tieši finanšu unapdrošināšanas jomā. Plānojam arī jaunu programmu biznesa informātikasIT speciālistiem, kas nepieciešami lielos uzņēmumos IT sistēmuattīstībai. Nākotne piederēs jaunām tehnoloģijām, piemēram, būsvajadzīgi nanotehnoloģiju un nanoinženierijas speciālisti. PagaidāmLatvijā tie nav pieprasīti, bet par to ir jādomā, raugoties ilgtermiņā.»

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

8. februāris, 2010 plkst. 19:00

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi