Tehniskajās jaunrades dienās jaunieši konstruēs robotus un būvēs spageti tiltus

18. oktobris, 2012

Šā gada novembrī piecās Latvijas pilsētās – Rīgā, Valmierā, Rēzeknē, Jelgavā un Liepājā norisināsies Tehniskās jaunrades dienas, kuru ietvaros dalībnieki apgūs šķietami sarežģīto inženierzinātņu pamatus, konstruējot robotus, veidojot elektromagnētiskā lauka spiningus un vēja ģeneratorus, būvējot atspervāģus un spageti tiltus, kā arī iejūtoties alķīmiķa lomā un pētot krāsu virpuļus.

PirmaisTehniskās jaunrades dienu pasākums norisināsies 3. novembrī Rīgā, RīgasTehniskajā universitātē, Kaļķu ielā 1. Pārējie pasākumi paredzēti citāsLatvijas pilsētās: 10. novembrī – Valmierā, Valmieras Valsts ģimnāzijā,11. novembrī – Rēzeknē, Rēzeknes Augstskolā, 24. novembrī – Jelgavā, Latvijas Lauksaimniecības universitātē un 25. novembrī – Liepājā, Rīgas Tehniskās universitātes Liepājas filiālē.

Šogad dalībniekiem būs iespēja izmēģināt astoņās disciplīnas, kas ir lielākais līdz šim piedāvāto disciplīnu skaits. Pieredzējušu speciālistu vadībā jaunieši varēs izveidot kādu no sacensību priekšmetiem, ar kuriem vēlāk sacensties savā starpā. Lai tas izdotos, nepieciešams izmantot skolā iegūtās zināšanas eksaktajos mācību priekšmetos un nemazāk svarīgi – radošo iztēli!

Disciplīnā «Robotikas darbnīcā» dalībnieki bez priekšzināšanām konstruēs motorpeles, kas pārvietojas ar vibrāciju kustību, savukārt pieredzes bagātākie – konstruēs un programmēs līnijsekotāju robotus. Piedaloties «Magnētiskajā copē», dalībnieki veidos elektromagnētiskos spiningus, ar kuriem no improvizēta dīķa vilksmagnētiskās zivtiņas, tāpat būs iespēja mērīt strāvas stiprumu, kas radīts ar vēja ģeneratoru. «Ķīmijas laboratorijā» jaunieši iejutīsies alķīmiķu lomā, lai varētu pārvērst metāla plāksnītes, kā arī pētīs krāsuvirpuļus dažādu šķīdumu ietekmē. Savukārt disciplīnā «Mehānikas praktikums» dalībnieki būvēs «Atspervāģus», kas sāk kustību ar uzvelkamomehānismu. Bet tiem, kas mājās no spageti makaroniem un līmes būs izgatavojuši tiltus, būs iespēja pārbaudīt to izturību un sacensties ar sava vecuma jauniešiem. Pagājušajā gadā izturīgākais tilts spēja noturētvairāk nekā 100 kg!

Tāpat apmeklētājiem būs iespēja vērot arī ķīmijas un fizikas eksperimentu paraugdemonstrējumus, interaktīvā veidā iepazīties ar studiju un karjeras iespējām dabas un inženierzinātņu jomā, kā arī iemācīties programmēt LEGO robotus un izmēģināt citas lietderīgas izklaides!

Tehniskās jaunrades dienas norisināsies jau ceturto gadu. To mērķis ir rosināt sabiedrības, it īpaši pamata un vidējās izglītības vecuma jaunatnes interesi par inženierzinātnēm, kā arī attīstītu to teorētiskās zināšanas un prasmes tehnisko disciplīnu jomā. Līdz šim kopumā Tehnisko jaunrades dienu disciplīnās ir piedalījušies vairāk kā 2000 dalībnieku.

Tehniskās jaunrades dienas rīko Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Studentu parlamentu un RTU Robotikas klubu. Pasākums tiek īstenots  saistībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras projektu «Inovatīvas uzņēmējdarbības motivācijas programma», to līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība.

Vairāk informācijas:
www.tjd.lv