Studenti apmeklē Atvērto durvju dienu rekonstruējamās kopmītnēs

30. septembris, 2011

Grupa Būvniecības fakultātes un Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes studentu 29. septembrī  apmeklēja Atvērto durvju dienu RTU studentu dienesta viesnīcā, Āzenes ielā 22a, kur tiek īstenots energoefektivitātes paaugstināšanas projekts.

Skatīt galeriju

atverto_durvju_diena_azenes22a.jpgLai iepazītos ar RTU Studentu viesnīcas zema enerģijas patēriņa risinājumiem, Atvērto durvju dienas laikā studenti tikās ar ēkas projektētājiem un darbu izpildītājiem, kā arī devās nelielā ekskursijā, kuru vadīja arhitektu biroja «VIRTU» arhitektes Anda Kursiša un Ieva Skadiņa.

Dienesta viesnīcu kompleksu Ķīpsalā veido divas bloķētas ēkas – deviņstāvīgs korpuss Āzenes ielā 22, ekspluatācijā nodots 1980. gadā, un vienpadsitstāvīgs korpuss Āzenes ielā 22a, ekspluatācijā nodots 1986. gadā.

Lai piesaistītu Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta līdzekļus, jau 2010. gada pavasarī tika izstrādāts detalizēts skiču projekts, energoaudits, tehniski ekeonomiskais pamatojums un pieņemti būtiskākie lēmumi projektēšanai.

Šobrīd ēkā, Āzenes ielā 22a, aktīvi notiek renovācijas darbi. Atvērto durvju dienas dalībnieki, kuri pirms renovācijas projekta mitinājās dienesta viesnīcā, atzina, ka iepriekšējā dzīvesvieta veidolu maina tik strauji, ka istabiņas grūti atpazīt.

Šobrīd ir demontētas istabu ārsienas, un lodžiju telpas ir pievienotas viesnīcas istabām. Esošie logi – gan oriģinālie koka, gan mainītie PVC – ir nomainīti. To vietā ēkā uzstādīti vienādi logu rāmji ar termomoduli. Atvērto durvju dienas dalībnieki varēja apskatīt loga montāžas paraugu – ekskursijas vadītājas demonstrēja veidu, kā notiek logu rāmja montāžu ailā, kādi ir blīvējumu un blīvlentes, kā arī ailas apdares varianti.

Ekskursijas laikā studenti interesējās arī par ēkas renovācijas projekta laikā gūto ekonomiju. Arhitektes pastāstīja, ka enerģijas patēriņa samazinājumu plānots gūt, veicot kompleksu inženiertīklu renovāciju – veicot gan siltināšanu, gan logu nomaiņu, gan apkures sistēmas rekonstrukciju. Plānots arī atgūt siltumu no dažādiem sadzīves procesiem, tai skaitā ēdiena gatavošanas un mazgāšanās. Katrai ēkai paredzēta neatkarīga siltummezgla sistēma ar atsevišķiem siltummaiņiem karstajam ūdenim, apkurei un ventilācijai, kā arī skaitītāji detalizētam un automatizētam datu monitoringam, lai būtu iespēja nekavējoties konstatēt enerģijas pārtēriņa vietas.

Projektā plānota arī iebūvēto mēbeļu sadaļa – projektējot jaunās palodzes, paredzēts, ka tās veiks galda funkciju, tāpēc tās tikušas projektētas darba zonai atbilstošā augstumā un platumā, tā samazinot nepieciešamību lietot elektrisko apgaismojumu diennakts gaišajā laika un apsaimniekotājam pēc rekonstrukcijas aprīkot telpas ar jaunām mēbelēm.

Kā atzina arhitekte Anda Kursiša, īstenojot un plānojot ēkas zema enerģijas patēriņa risinājumus, svarīgi ņemt vērā ne tikai ekonomiju, ko iespējams izrēķināt, piemēram, siltuma piegādei un elektrības izmaksām ietaupītajā naudā vai CO2 emisijas samazinājumā,  bet svarīgi uz projektu paraudzīties arī no ēkas iedzīvotāju skatu punkta un iedzīvotājiem sniegtā iekštelpu komforta (temperatūra, gaisa mitrums, specifiskas telpu funkcijas) viedokļa.

RTU dienesta viesnīcas energoefektivitātes projektēšana rāda, ka kvalitatīva rezultāta sasniegšana tālu pārsniedz vienkāršotas renovācijas procesa formālās prasības, atzina arhitektes. Veicot darbus ar īpašu rūpību, darba gaitā atklājās virkne nepatīkamu pārsteigumu, tostarp, piemēram, ēku neprecīzā ģeometrija, tāpēc radās papildu darbi un izmaksas.

21. jūlijā projektā «Energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu kopums Rīgas Tehniskās universitātes studentu dienesta viesnīcās Rīgā, Āzenes ielā 22; 22a» tika veikti grozījumi, kas paredz izmaiņas projekta īstenošanas termiņā un kopējās izmaksās. Projekta īstenošanas izpildes jaunais termiņu ir 2012. gada 1. decembris. Projekta kopējās izmaksas – 2 362 706 LVL, no tām Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (KPFI) finansējums – 1 000 000 LVL, savukārt RTU līdzfinansējums – 1 362 706 LVL.

Iepriekš tika paredzēts projektu īstenot līdz 2011. gada 1. decembrim, projekta kopējās izmaksas bija noteiktas 1 288 475 LVL apmērā.

kpfi.pngJau ziņots, ka RTU dienesta viesnīcās Ķīpsalā tiek īstenots projekts «Energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu kopums Rīgas Tehniskās universitātes studentu dienesta viesnīcās Rīgā, Āzenes ielā 22; 22a», kura īstenošanai daļējs finansējums tiek nodrošināts no Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (KPFI).

Projekta mērķi ir oglekļa dioksīda emisiju samazināšana, samazinot siltumenerģijas un apgaismojuma elektroenerģijas patēriņu dienesta viesnīcu ēkās, kā arī paaugstināt šo ēku energoefektivitāti.

Plašāka informācija par energoefektivitātes paaugstināšanas projektu RTU mājaslapā.

RTU Informācijas centrs

30. septembris, 2011 plkst. 11:25