Skolēni kļūs par pētniekiem

10. marts, 2010

Jau ceturto gadu Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) pulcēsies vidusskolēni no visas Latvijas, lai RTU Jauno pētnieku dienā klātienē sacenstos par uzvaru zinātniskās pētniecības darbu konkursā un iegūtu tiesības vēl pirms vidusskolas izlaiduma kļūt par RTU pirmā kursa studentiem ārpus konkursa.

10.03.2010.

Šosestdien, 13. martā, no plkst. 10 līdz plkst. 16 RTU centrālajā ēkā Rīgā, Kaļķu ielā 1, norisināsies Jauno pētnieku diena –  vidusskolēnu zinātniskās pētniecības darbu konkursa fināls, kurā piedalīsies aptuveni 100 vidusskolēni no visas Latvijas, bet par uzvaru cīnīsies 13 vidusskolēnu komandas no Rīgas, Ogres, Jelgavas, Ventspils, Talsiem, Gulbenes, Daugavpils, Špoģiem, Lizuma. Konkursa pirmo trīs vietu ieguvēji saņems naudas prēmijas un skolēniem, kuri būs uzrādījuši labus rezultātus arī eksakto zinātņu testā, būs iespēja ārpus konkursa pretendēt uz studiju vietu RTU. Pārējie Jauno pētnieku dienas dalībnieki iegūs pārsteiguma balvas un RTU zinātnes aģenta ’010 nosaukumu.

Šogad dalībai konkursā pieteicās 117 komandas un tika iesniegti 52 zinātniskās pētniecības darbi, no kuriem žūrija izvēlējās 13 labākos. Konkursa noslēguma pasākumā – RTU Jauno pētnieku dienā – skolēni klātienē iepazīstinās žūriju ar veikto darbu rezultātiem, demonstrēs savu erudīciju eksakto zinātņu testā un piedalīsies aizraujošās RTU Studentu parlamenta organizētās sacensībās «Slepenā misija RTU aizkulisēs». Savukārt jauno pētnieku komandu padomdevēji – skolotāji tiksies ar RTU mācību prorektoru Uldi Sukovski un rektora vietnieku informācijas tehnoloģiju jautājumos Zigmundu Zitmani, lai diskutētu par aktuāliem izglītības jautājumiem, to skaitā informācijas tehnoloģiju novitātēm izglītībā, kā arī iepazīsies ar RTU virtuālo studiju vidi ORTUS un tās piedāvātajām iespējām eksakto priekšmetu apguvē.

Konkursa uzvarētāji tiks paziņoti RTU Lielajā aulā plkst. 15.30. Tāpat kā pērn, pasākumu vadīs RTU absolvents spēkavīrs Raimonds Bergmanis. Pasākumā uzstāsies Latvijas jaunie talanti – bītboksa grupa «PeR».

RTU piedāvātās tēmas zinātnisko darbu konkursam lielākoties bija tādas, lai par reālu tautsaimniecības problēmu risināšanu mudinātu skolēnus domāt inovatīvi un lai viņi  paši mājas apstākļos varētu veikt savai ģimenei, skolai, pilsētai vai novadam nepieciešamus pētījumus. Vairākas skolēnu komandas strādājušas arī zinātniskajās laboratorijās. Zinātniskajos darbos aplūkoto tēmu klāsts ir plašs: tuvējās apkārtnes namu arhitektūra, dzeramā ūdens kvalitāte, elektronisko iekārtu izmantošana skolā, alternatīvās enerģijas tehnoloģiju izmantošana, videi draudzīga tekstilmateriālu krāsošanas tehnoloģija, bezdarba problēmu risināšanas varianti novadā, eksperimentālie uzdevumi pamatskolā ar netradicionālām ierīcēm u. c.

Viena no konkursa žūrijas loceklēm, RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes lektore Viktorija Vinogradova, komentējot konkursa norisi, atzīmē: «Runājot par datorzinātnes algoritmiem un mākslīgā intelekta metodēm, reizēm ir grūti novērtēt to praktiskās izmantošanas iespējas un nozīmi. Tāpēc bija iepriecinoši redzēt, ka skolēni, kuru darbi bija veltīti IT pētījumiem, spēja to saredzēt un kā darba mērķi izvēlējās novērtēt teorētisko metožu nozīmi Latvijas tautsaimniecībā ne tikai šodien, bet arī perspektīvā.»

Jauno pētnieku dienu un vidusskolēnu zinātniskās pētniecības darbu konkursu organizē RTU Starptautisko un sabiedrisko attiecību departaments ar mērķi popularizēt eksaktās zinātnes, pievērst skolēnu uzmanību akadēmiskajam darbam un iepazīstināt vidusskolēnus ar studiju iespējām RTU. Statistika ir iepriecinoša: no 28 pagājušā gada konkursa finālistiem 14 šobrīd studē RTU, bet seši turpina mācības vidusskolās.

Konkursu «Nāc un studē RTU!» atbalsta Rietumu Bankas labdarības fonds, «Biroteh», «Dzintars», «Ilustrētā Zinātne», ISIC, «Jumava», Latvijas Būvnieku asociācija, Latvijas Nacionālais teātris, «Latvijas Avīze», «Swedbank Open», SIA «Impro», Vilis Vītols un SIA «Diogens».

Lasi par konkursu «Latvijas Avīzē» 1.49 Mb

RTU Informācijas centrs