RTU zinātkāres centrs «Futurimo Rīga» svin pirmo dzimšanas dienu

19. aprīlis
Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Ar izstādes «Tavs kompass rāda uz jūru» atklāšanu sākas Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātkāres centra «Futurimo Rīga» pirmās dzimšanas dienas svinības. Tās turpināsies ar pasaules līmeņa zinātnieku meistarklasēm, ķīmijas zinātnes šoviem, tehniskās jaunrades darbnīcām un citām aizraujošām aktivitātēm 20. un 21. aprīlī.

««Futurimo Rīga» ir kompasa adata, kas rāda zinātni,» uzsver Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietnieks cilvēkkapitāla, zinātnes un inovāciju attīstības jautājumos Jānis Paiders. Lai gan vajadzīgi vēl gadi, lai sasniegtu rezultātu – daudz jaunu cilvēku, kuri gribēs kļūt par augsta līmeņa inženieriem –, J. Paiders ir pārliecināts, ka jau pirmajā darbības gadā zinātkāres centra apmeklējums daudziem bērniem un jauniešiem ir bijis izšķirīgs, lai viņi pieņemtu lēmumu studēt vai savu dzīvi saistīt ar STEM jomu.

Arī RTU rektors Tālis Juhna novērtē centra lomu STEM popularizēšanā un izpratnes radīšanā bērnos, jauniešos, viņu vecākos un skolotājos. Viņš arī norāda, ka pozitīvas izmaiņas iespējams panākt tikai sadarbībā. Tam piekrīt arī Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Edvards Ratnieks, norādot, ka pašvaldība, pateicoties kopā īstenotām STEM aktivitātēm, «jūtas kā daļa no «Futurimo Rīga», nevis kā ciemiņš». Zinātkāres centrā ar Rīgas domes kapitālsabiedrību atbalstu izveidoti interaktīvi eksponāti, kas ļauj iepazīt nākotnes pilsētu, tajā jaunas zināšanas gūst arī Rīgas skolu skolēni.

Veidos koprades darbnīcu skolotājiem
Centra vadītāja Keitija Litte stāsta, ka pirmās darbības gadā centrā viesojušās 350 klases, iepazīstot ekspozīciju, piedaloties nodarbībās, zinātnes šovos un tehniskās jaunrades darbnīcās. Centrs regulāri rīko zinātnes šovus arī citu organizāciju veidotos pasākumos, papildina ekspozīciju, organizē īpašus pasākumus, piemēram, «Zinātnes disko». No šī gada «Futurimo Rīga» sadarbībā ar RTU Bērnu un jauniešu universitāti izveidojis arī inženierzinātņu pulciņus dažāda vecuma bērniem, sākot jau no bērnudārza vecuma, bet vasarā bērni un jaunieši tiks aicināti arī uz STEM dienas nometnēm.

Stiprinot STEM izglītību, dažādas tālākizglītības aktivitātes tiek organizētas arī skolotājiem. Šogad centra trešajā stāvā taps «makerspace» jeb bagātīgi aprīkota koprades darbnīca skolotājiem. Tajā dizaina un tehnoloģiju, kā arī fizikas, ķīmijas un inženierzinātņu skolotāju varēs apgūt darbu ar dažādiem instrumentiem, dizaina domāšanas metodes un citus rīkus, kas nepieciešami prototipu, inženiertehnisku un vides risinājumu izstrādei, lai pilnveidotu mācību saturu skolās. «Makerspace» ir daļa no līderības attīstības programmas «Enefit iespējamā misija: izglābt STEM».

Atklās zinātnes noslēpumus
«Neatkarīgi no tā, vai jūs ticat zinātnei vai ne, tai vienmēr ir taisnība,» pauž RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Ūdens sistēmu un biotehnoloģiju institūta asociētais profesors Sandis Dejus. Viņš pasākuma apmeklētājus ieved ūdens pasaulē, atklājot daudz interesantu faktu.

Turpinot «Futurimo Rīga» dzimšanas dienas svinības, 20. un 21. aprīlī visiem interesentiem būs iespēja uzzināt daudz jauna slavenu zinātnieku meistarklasēs. RTU rektors Tālis Juhna 21. aprīlī plkst. 11.00 atklās ūdens noslēpumus un graus pseidozinātnes mītus par to, bet RTU profesore Kristīne Šalma-Ancāne plkst. 13.00 stāstīs un rādīs, vai un kā iespējams izgatavot cilvēku rezerves daļas – mākslīgos kaulus. Latvijas Universitātes profesors Mārcis Auziņš 21. aprīlī plkst. 11.00 pavērs aizkaru uz kvantu fizikas noslēpumiem, bet Oksfordas universitātes matemātiķis un slavens jūtuberis Toms Kraufords plkst. 14.00 ar futbola paraugdemonstrējumiem atklās, kas vieno matemātiku un sportu. Vairāk informācijas.

Interaktīva izstāde bērnus un jauniešus ieinteresēs par jūru
Būtiska loma jubilejas svētku programmā ir izstādei «Tavs kompass rāda uz jūru», kas ar interaktīvu eksponātu un dažādu uzdevumu palīdzību palīdzēs bērniem un jauniešiem iepazīt jūrniecības daudzpusību un inženiertehniskās prasmes, kas nepieciešamas darbā uz kuģiem, ostās un uzņēmumos, kas saistītas ar jūrniecību.

«Jūrniecības pamats ir ciets un uzticams uz visiem laikiem, un Latvija stāv tik laimīgā vietā, ka viņas jūrniecība ir jāceļ un jāizmanto,» citējot Krišjāni Valdemāru, izstādes atklāšanā saka RTU Latvijas Jūras akadēmijas direktora p.i. Edijs Štāls. Viņš atgādina, ka Latviju var lepni saukt par jūrasbraucēju zemi, ko apliecina ne vien dažādas vēsturiskas liecības, bet arī senā dāņu lūgšanas «Dievs, sargi mūs no mēra, uguns un kuršiem!».

E. Štāls aicina bērnus un jauniešus iepazīt izstādi, lai nākotnē, iespējams, savu izglītības un karjeras ceļu saistītu ar jūrniecību. Līdzīgs aicinājums ir arī Latvijas Jūrniecības savienības valdes priekšsēdētājam Robertam Gailītim, kurš cer, ka šī izstāde ir pirmais solis uz Latvijas jūras muzeja izveidi. Viņš norāda, ka izstāde paver iespēju uzzināt, kas notiek uz kuģiem un ostās, kas ikdienā mums ir nepieejamas.

Izstāde ir veidota sadarbībā ar Latvijas Jūrniecības savienību, VSIA «Latvijas Jūras administrācija», RTU Latvijas Jūras akadēmijas, RTU Liepājas Jūrniecības koledžas, SIA «Novikontas Jūras koledža», NBS Jūras spēku štāba, SIA «LSC», SIA «LVR Flote», Rīgas Brīvostas pārvaldi un citām Latvijas lielo un mazo ostu pārvaldēm, un SIA «Proalifing» atbalstu.

Zinātkāres centrs «Futurimo Rīga» atrodas Meža ielā 1,k6. Tas izveidots, lai veicinātu bērnu un jauniešu interesi un izpratni par STEM. Tajā ar interaktīvu eksponātu, zinātnes šovu un nodarbību palīdzību bērni, jaunieši, viņu vecāki un skolotāji var uzzināt, kā darbojas pasaule, kādi ir dabaszinātņu likumi un kā inženierzinātnes un tehnoloģijas uzlabo mūsu dzīvi.

RTU zinātkāres centrs «Futurimo Rīga» svin pirmo dzimšanas dienu

RTU zinātkāres centra «Futurimo Rīga» dzimšanas dienas svinības