Ar īpašu programmu bērniem un ģimenēm pirmo dzimšanas dienu svinēs RTU zinātkāres centrs «Futurimo Rīga»

11. aprīlis
Bērni izmēģina «Futurimo Rīga» eksponātus. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

20. un 21. aprīlī plkst. 10.00–17.00 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātkāres centrā «Futurimo Rīga», Meža ielā 1, k6 ar pasaules līmeņa zinātnieku meistarklasēm, ķīmijas zinātnes šoviem, tehniski radošām darbnīcām un  interaktīvu jūrniecībai veltītu izstādi bērni, jaunieši, ģimenes un ikviens interesents aicināts modināt interesi par tehnoloģijām.

«Zinātkāres centrs izveidots, lai veicinātu bērnu un jauniešu interesi un izpratni par STEM. Te ar interaktīvu eksponātu, zinātnes šovu un nodarbību palīdzību bērni, jaunieši, viņu vecāki un skolotāji var uzzināt, kā darbojas pasaule, kādi ir dabaszinātņu likumi un kā inženierzinātnes un tehnoloģijas uzlabo mūsu dzīvi,» stāsta «Futurimo Rīga» vadītāja Keitija Litte.

Svinot centra pirmo dzimšanas dienu, RTU piedāvā ieraudzīt fiziku, ķīmiju un matemātiku no pavisam jauna skatpunkta meistarklasēs, ko vadīs Oksfordas universitātes matemātiķis Tom Crawford, RTU rektors Tālis Juhna, Latvijas Universitātes profesors Mārcis Auziņš un RTU profesore Kristīne Šalma-Ancāne.

20. aprīlī plkst. 11.00 notiks RTU rektora Tāļa Juhnas meistarklase «Ūdens noslēpumi».

Kāpēc ūdens ir tik īpašs? Tas ir katrā mūsu ķermeņa šūnā, pieaugušā cilvēkā ūdens veido līdz pat 60% no kopējās ķermeņa masas. Arī mūsu ikdiena nav iespējama bez ūdens. Meistarklase ļaus atklāt dažādus ūdens noslēpumus un interesantus faktus par ūdens īpašībām, tā apriti dabā un pilsētā, kā arī to, kā ūdens nonāk cilvēka šūnās. Caur stāstiem un eksperimentiem tiks arī atspēkoti pseidozinātnes mīti un izgaismotas nepatiesības, ko mēdz izmantot negodprātīgi tirgotāji.

20. aprīlī plkst. 13.00 notiks RTU profesores Kristīnes Šalmas-Ancānes meistarklase «BIOmateriāli – cilvēka ķermeņa rezerves daļas».

Populārzinātniskā lekcijā varēs uzzināt visu par cilvēku radītiem materiāliem, kurus sauc par BIOmateriāliem. Biomateriāli ir spējīgi aizvietot, atjaunot un ārstēt bojātus audus vai orgānu daļas, un pat glābt cilvēka dzīvību. Tieši tāpēc tos uzskata par cilvēka ķermeņa rezerves daļām. Tajā Ja varēs uzzināt, kādus biomateriālus var izstrādāt no olu čaumalām, zīdtārpiņu kokoniem un liellopa kauliem, kā arī pārliecināties, ka no metāliem un keramikas var izgatavot ne vien skārda bundžas un māla podiņus, bet arī vērtīgus biomateriālus. Meistarklases praktiskajā daļā apmeklētajiem paši varēs piedalīties injicējamu biomateriālu izstrādē, kuri paredzēti kaulu defektu labošanai.

21. aprīlī plkst. 11.00 notiks Latvijas Universitātes profesora Mārča Auziņa meistarklase «Kvantu fizika lielpilsētas iedzīvotājiem».

Kvantu fizika ir gan interesanta, gan arī ļoti noderīga, turklāt ne tikai cilvēkiem, kuriem patīk dabaszinātnes, bet arī humanitāri domājošiem. Kādēļ noderīga? Tā māca izprast šķietami neiespējamas lietas, piemēram, Šrēdingera kaķi, kurš vienlaikus ir gan dzīvs, gan miris, un domāt precīzi. Precīza domāšana noder visiem un vienmēr.

21. aprīlī plkst. 14.00 notiks Tom Crawford meistarklase «Matemātiskā modelēšana sportā».

Kas saista matemātiku un futbolu? Ideālā soda sitiena pamatā ir…ģeometrija. Savukārt, izmantojot statistiku, iespējams prognozēt nākotnes pasaules rekordus, piemēram, maratonā. Meistarklase notiks angļu valodā.

T. Crawford ir Oksfordas Universitātes matemātiķis un slavens jūtuberis, kurš aizrautīgos un jautros video gan savā «YouTube» kanālā «Tom Rocks Maths», gan «Numberphile», kas ar teju 4,5 milj. lielu abonentu skaitu ir populārākais matemātikai veltītais kanāls, demonstrē, ka pat ļoti sarežģītus matemātikas uzdevumus un vienādojumus var izskaidrot, ņemot talkā aizrautību, humoru un salīdzinājumus no ikdienas dzīves. T. Crawford pazīstams arī kā «kailais matemātiķis», kura ķermeni rotā liels skaits matemātikai veltītu tetovējumu.

«Futurimo Rīga» jubilejas nedēļas nogalē notiks arī ķīmijas zinātnes šovi, apmeklētāji varēs piedalīties tehniski radošajās darbnīcās, lai būvētu raķetes un papīra lidmašīnas un piedalītos ar tām sacensībās. Ķīmijas šovi notiks divreiz dienā – plkst. 12.30 un 15.30 –, bet tehniski radošās darbnīcas – visu laiku.

Savukārt pārbaudīt spējas vadīt kuģi vējā un viļņos, plānot kuģu satiksmi Rīgas jūras līcī, piedalīties mezglu siešanas, hidrotērpa un glābšanas vestes uzvilkšanas ātruma sacensībās, iepazīt kuģa uzbūvi un daudz ko citu varēs jaunajā izstādē «Tavs kompass rāda uz jūru». Izstāde ar interaktīvu eksponātu un dažādu uzdevumu palīdzību ļaus iepazīt jūrniecības daudzpusību un inženiertehniskās prasmes, kas nepieciešamas darbā uz kuģiem, ostās un uzņēmumos, kas saistīti ar jūrniecību. Eksponāti piemēroti dažāda vecuma apmeklētājiem, lai viņi varētu gūt autentisku pieredzi. Izstāde būs skatāma līdz oktobrim.

Katru dzimšanas dienas svinību apmeklētāju sagaidīs maģisks dzēriens.

Lai piedalītos «Futurimo Rīga» jubilejas svinībās, jāiegādājas biļete ekspozīcijas apmeklējumam, meistarklases, šovi, darbnīcas, jūrniecības izstādes apmeklējums ir bez maksas. Iegādāties biļeti.

Vairāk informācijas.

«Futurimo Rīga» arvien papildina ekspozīciju, organizē nodarbības Rīgas skolu skolēniem, inženierzinātņu pulciņus dažāda vecuma bērniem, sākot jau no bērnudārza vecuma, un nometnes, kā arī seminārus izglītībā nodarbinātajiem. Turpinot stiprināt STEM izglītību Latvijā, līderības attīstības programmā «Enefit iespējamā misija: izglābt STEM» zinātkāres centrā iecerēts atvērt koprades darbnīcu skolotājiem. Tajā viņi varēs apgūt darbu ar dažādiem instrumentiem, dizaina domāšanas metodes un citus rīkus, kas nepieciešami prototipu, inženiertehnisku un vides risinājumu izstrādei, lai pilnveidotu mācību saturu skolās.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

11. aprīlis plkst. 13:37