RTU top jauna tehnoloģija: roboti sarunāsies un sadarbosies

11. septembris, 2013

Rīgas Tehniskās universitātes Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes (RTU DITF) Sistēmu teorijas un projektēšanas katedras docents Agris Ņikitenko žurnāla «Ir Nauda» publikācijā stāsta, kā RTU top tehnoloģija, kas robotiem dažādās jomās palīdzēs sarunāties un sadarboties bez cilvēka uzraudzības.

RTU speciālisti māca robotus komunicēt savā starpā un sadalīt pienākumus, lai paveiktu kopēju uzdevumu un nedarītu dubultu darbu. Vislabāk ieceri izskaidro projekts, ar kuru zinātnieki nodarbojas patlaban. Tas notiek sadarbībā ar «iRobot» izplatītāju Latvijā SIA «Terra Virtuala» un atvieglos telpu uzkopšanu.

Kā skaidro Agris Ņikitenko, lielākas platības efektīvāk tīrīt ar vairākiem maziem, nevis vienu lielu un dārgurobotu, taču daudzu iekārtu rīcība ir jākoordinē, piemēram, lai viena nedara otras darbu. RTU speciālisti, galvenokārt studenti, strādā pie tehniskā risinājuma un programmatūras, lai iekārtas spētu sazināties. «Tie ir kilometri ar datorkodu,» A. Ņikitenko raksturo vairāk nekā divu gadu laikā padarīto. Līdz šim idejas izstrādē ieguldīti aptuveni 400 000latu, no kuriem nozīmīgs devums – ap 300 000 latu – nākuši no Eiropas Savienības (ES).

A. Ņikitenko atzīst, ka ilgtermiņā zinātniekiem lielāka interese ir par tādu ekonomikā nozīmīgu sektoru kā lauksaimniecība. Roboti siltumnīcās varētu veikt rutīnas darbus: sēt, pārbīdīt kastītes, novērot augu veselību. Lai gan daudzu robotu izmantošana nav jaunums, viņaprāt, trūkst stabila un universāla risinājuma. Jauno tehnoloģiju varēs piemērot robotos, kas apkalpo dažādas jomas, piemēram, zāles pļaušanai, lielu platību krāsošanai, koku, krūmu, ūdens teritoriju apsekošanai, sniega tīrīšanai lidlaukā u. c.

«IR Nauda» publikācija

RTU Informācijas centrs