RTU sekmīgi aizvadīta ikgadējā Zinātnieku nakts

1. oktobris, 2013

27. septembrī notika tradicionālā Zinātnieku nakts, kurā RTU piedāvāja aizraujošu programu – šogad veltītu ūdens tēmai. Spītējot stiprajām lietusgāzēm, Būvniecības fakultātē Ķīpsalā viesojās ievērojams apmeklētāju skaits no visas Latvijas.

Skatīt galeriju

zinatnieku_nakts_rtu-2013_0082.jpgRTU apmeklētājiem bija iespējatikties ar vadošajiem Ūdens inženierijas laboratorijas zinātniekiem, kas apmeklētājus saistošā ekskursijā iepazīstināja gan ar laboratorijās notiekošajiem pētījumiem, gan ar saviem ikdienas darba instrumetntiem unto darbību, atklājot, kā strādā ūdens attīrīšanas stacijas, kā tiek pārbaudīta ūdens kvalitāte un kā zinātnieki laboratorijas apstākļos var modelēt dažādas situācijas miniatūrā ūdens vada modelī.

Ūdens laboratorijas pētnieki Dr. sc. ing. Kristīna Tihomirova un Sandis Dejus 27. septembrī ar īpašām, ūdenim veltītām lekcijām viesojās Rīgas Klasiskajā ģimnāzijā un Ādažu Brīvajā Valdorfa skolā, tiekoties ar 7.–9.klases skolēniem, kā arī VSIA Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumā, kur tikās ar 12. klases audzēkņiem.

Studentu parlaments apmeklētājus aktīvi iesaistīja dažādos krāsainos, kūpošos, lidojošos un šļakstošos eksperimentos, parādot, cik daudzveidīgs var kļūt šķietami parastais ūdens, savienojumā ar RTU topošo inženieru zināšanām un prasmīgajām rokām. Īpaši iecienītas bija Hērona strūklakas un Ūdens aktivitāšu centra darbnīcas, kur ikviens varēja izgatavot un izmēģināt darbībā «melodisko otu», vai pēc sengrieķu matemātiķa un fiziķa Hērona parauga veidotu strūklaku.

Šogad Zinātnieku naktī aktīvi iesaistījās arī RTU Zinātniskā bibliotēka, kuras radošie darbinieki bija sarūpējusi gan dažādas eksperimentu demonstrācijas, gan konkursus un viktorīnas, gan filmu stūrīti, kur ikviens varēja iepazīt RTU tapušo robotzivi.

Studentu parlamenta zinātnes nodaļas vadītāja Irīna Mariņina atzīst, ka pasākuma aptaujas anketās pauduši pozitīvas atsauksmes, daudzi norādījuši, ka šādus bezmaksas izglītojošospasākumums Zinātnes jomā vajadzētu rīkot biežāk. Turklāt vairāki izteikuši prieku un atzinību par pasākuma rīkotāju entuziasmu un aiztautīgumu, daloties savās zināšanās ar apmeklētājiem.

RTU, sadarbībā ar UNESCO Asociēto skolu projektu un SIA «Rīgas ūdens» deva iespēju vairākām Latvijas skolām apmeklēt vienu no ievērojamākajiem ūdensapgādes muzejiem Eiropā – Vecās Baltezera ūdens sūknētavas telpās iekārtoto muzeju. Savukārt, sadarbībā ar «Latvenergo» koncerna Enerģētikas muzeju, bija iespēja aplūkot ceļojošo izstādi «Ķeguma HES – Latvijas enerģētikas lepnums» un muzeja krātuves, kā arī piedalīties eksperimentos ar «Fizmix». Savukārt SIA «Jūrmalas ūdens» un Jūrmalas pilsētas muzejs sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Latvijas ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociāciju parādīja bērniem Jūrmalu no ūdens apgādes un kultūrvēsturiskā skatpunkta.

Sirsnīgapateicība visiem, kas aktīvi iesaistījās šā gada Zinātnieku nakts notikumu organizēšanā, padarot to par īpašu notikumu kopējā Zinātnieku nakts programmā.

Zinātņu prorektora dienests

1. oktobris, 2013 plkst. 11:08