RTU rektors: jauno studentu uzņemšanā dziļākā bedre gaidāma 2016. gadā

13. decembris, 2010

Latvijas augstskolās pirms pieciem gadiem studēja 131 000 studentu, šogad – ap 100 000. Arī turpmāk šī tendence, visticamāk, virzīsies augstskolām nevēlamā virzienā. RTU rektors akadēmiķis Ivars Knēts prognozē, ka dziļākā bedre gaidāma 2016. gadā.

13.12.2010.

Tieši 2016. gadā gaidāms vismazākais vidusskolu absolventu skaits, raksta žurnāls «SestDiena» (11.12.2010.) publikācijā «Nedzimusī paaudze».

Šāda situācija ir izdevīga vidusskolu absolventiem, jo būs krietni mazāka konkurence iestājeksāmenos, toties daudz lielāka konkurence gaidāma starp augstskolām, kuras cīnīsies par labākajiem audzēkņiem. Turklāt arvien vairāk jauniešu dodas studēt uz ārzemēm.

RTU rektors uzskata, ka lielāku uzmanību vajadzētu pievērst inženierzinātnēm, jo pašlaik Latvijā studenti ļoti daudz mācās sociālās zinātnes. RTU rektors mudina paplašināt studentu loku, lai nākotnē līdz pat 50% iedzīvotāju būtu ar augstāko izglītību: «Jo vairāk izglītotu cilvēku, jo Latvijai būs labāk.»

Ekonomistes Raitas Karnītes aprēķini rāda, ka pēc 2017. gada Latvijas ekonomikā katru gadu darba tirgū nāksies iesaistīt no 5000 līdz pat 15 000 imigrantu. «Imigrācija ir maksa par vēlmi dzīvot labklājībā,» atzīst demogrāfs Ilmārs Mežs.

Savukārt Salacgrīvas jauniete Īrisa Mudrija atzīst, ka globalizācijas laikmetā mēs kā tauta izskatāmies ļoti niecīga un būs grūti nepieļaut dažādu tautību un valodu sajaukšanos. «Tomēr arī mēs, jaunā paaudze, neesam nemaz tik vienaldzīgi pret savu tautu un kultūru, tādēļ centīsimies aiz sevis atstāt paaudzi, kurai ieaudzināt latviskos uzskatus un vērtības.»

RTU Informācijas centrs

13. decembris, 2010 plkst. 14:37