RTU profesors: Latvijai ir jābalstās uz pašu intelektuālo kapitālu

1. jūnijs, 2017
LTV7 raidījumā «Dzīve šodien» piedalījās RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes profesors Jurijs Merkurjevs un uzņēmuma «Exigen Services Latvia» vadītājs Māris Dreimanis. Foto: raidījuma ekrānuzņēmums

Latvijā ir augsts IT izglītības līmenis, un tam iemesls ir gan augstskolu mācībspēki, gan studiju programmu līmenis, gan paši studenti, saka Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes (DITF) profesors akadēmiķis un prestižās profesora Eižena Āriņa balvas datorikā ieguvējs Jurijs Merkurjevs. Tā kā Latvija nav īpaši bagāta ar dabas bagātībām, mums ir jābalstās uz pašu intelektuālo kapitālu, uzskata profesors.

LTV7 raidījumā «Dzīve šodien» uz jautājumu, vai Latvijā nav pārprodukcijas ar IT speciālistiem, otrs raidījuma viesis, uzņēmuma «Exigen Services Latvia» vadītājs Māris Dreimanis, teic, ka ik gadu IT speciālista diplomu iegūst ap 600 absolventu, taču tikai retais runājot par to, ka diplomu iegūst ap 40 % jauniešu, kuri sākuši mācības. RTU profesors J. Merkurjevs šādu statistiku skaidro ar to, ka daudzi studenti jau studiju laikā sāk strādāt specialitātē, ātri progresē un bieži padodas augsto algu vilinājumam. Tieši tas samazinot viņu vēlmi turpināt mācības augstskolā. «Dzīvē ir nepieciešams līdzsvars arī šajā jomā,» saka profesors.

J. Merkurjevs, atbildot uz jautājumu, vai ir jābaidās, ka nākotnē cilvēkus aizstās roboti, atbild, ka šis ir nedaudz pārspīlēts apgalvojums, lai gan ir jomas, kurās roboti jau tagad strādā cilvēku vietā. Kā piemēru J. Merkurjevs raidījumā min Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta vadošo pētnieku Gunti Bārzdiņu, kurš arī šogad saņēma E. Āriņa balvu. Viņš izstrādājis un ieviesis tādu mākslīgā intelekta veidu, kas analizē dažādu valodu tekstus, to skaitā latviešu un angļu valodu, analizējot šo valodu semantiku, proti, tekstu jēgu. Viņa programmatūru jau izmanto Latvijā ziņu aģentūra LETA, kā arī tādi ziņu giganti kā britu BBC un vācu «Deutsche Welle».

Profesors J. Merkurjevs arī noraida domu, ka roboti nākotnē varētu aizstāt ārstus, «jo cilvēka smadzenes ir unikālas un radošas». Viņš pieļauj, ka var runāt tikai par procesu automatizāciju, tā palīdzot ārstiem.

Latvijas datorzinātnes pamatlicēja profesora Eižena Āriņa balva datorikā tiek pasniegta Latvijas IT nozares profesionāļiem un zinātniekiem par ieguldījumu Latvijas informātikas attīstībā. Tas ir augstākais individuālo sasniegumu novērtējums Latvijas IT nozarē.

Raidījums LTV7 «Dzīve šodien» (31.05.2017.).

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

1. jūnijs, 2017 plkst. 16:32