RTU profesore darbosies jaunizveidotās Saules enerģijas asociācijas valdē

16. novembris, 2009
.
.
.

RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta direktore profesore Dagnija Blumberga darbosies jaunizveidotās Saules enerģijas asociācijā, kas izveidota ar mērķi veicināt saules enerģijas izmantošanu Latvijā un sekmēt solāro tehnoloģiju attīstībai labvēlīgu vidi.

16.11.2009.

Saules enerģijas asociācijas valdi veido arī tās priekšsēdētājs, SIA «Ecosol» vadītājs Aleksandrs Bērziņš un SIA «OJG» pārstāvis Juris Gurčenoks.

Asociācijas valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Bērziņš uzsver, ka saules enerģija ir ļoti perspektīvs, taču mūsu valstī pagaidām zemu novērtēts resurss gan siltuma, gan elektrības ražošanai: «Laikā, kad atsevišķas Eiropas valstis plāno līdz pat 20% no elekrtības iegūt no saules enerģijas, arī Latvijai jākļūst konkurētspējīgai un beidzot jāsāk pilnvērtīgi izmantot «zaļo» resursu iespējas».

Asociācijā uzsver, ka solāro tehnoloģiju attīstība Latvijā var nest divkāršu labumu. Izmantojot saules enerģiju, mazinās valsts atkarība no importētiem resursiem. Ne mazāk svarīgi valsts ekonomikai būtu eksportspējīgi uzņēmumi, kas solārās tehnoloģijas ražotu tepat uz vietas. Tas nozīmētu jaunas darbavietas un eksportpreci ar augstu pievienoto vērtību, darbs būtu arī jaunām elektromontāžas firmām. Īsi pēc asociācijas nodibināšanas tās vadītājs tikās ar ES Enerģētikas komisāru Andri Piebalgu, kurš sarunā apliecināja, ka Latvijā ir labas iespējas attīstīt saules enerģijas nozari. «Ar Piebalga kungu bijām vienisprātis, ka priekšnoteikums tam ir stabila, ilgtspējīga un skaidra likumu bāze, kas paredzētu iespēju jebkurai privātpersonai ražot un pārdot saules enerģiju «Latvenergo» tīklā,» aģentūrai BNS uzsvēris A. Bērziņš.

Komentējot, kas līdz šim kavējis saules enerģijas izmantošanu Latvijā, A. Bērziņš skaidro: «Saule ir bez maksas, turklāt Latvijā apstākļi ir pat nedaudz labāki nekā Vācijā, kas ir pasaules līdere saules enerģijas izmantošanā. Līdz šim lielākais klupšanas akmens bija tehnoloģiju izmaksas, lai pārvērstu saules enerģiju elektrībā. Taču tirgus attīstās un cenas krīt – salīdzinot ar 2007. gadu, fotovoltu paneļi ir par trešo daļu lētāki». Asociācijas priekšsēdētājs piebilst, ka nauda nav vienīgais šķērslis, jo pietrūkst Latvijas valdības izpratnes un atbalsta. «Pagaidām šajā jomā valsts ir izdarījusi nepiedodami maz, un tā ir liela tuvredzība, jo ilgtermiņā, aizvien sarūkot fosilo resursu krājumiem, solārā enerģija būs ievērojami lētāka par to, ko iegūst, pārstādājot naftu, ogles vai dabasgāzi. Pāreja uz atjaunojamajiem resursiem ir neizbēgams process, tā nav utopija, un mūsu valstij jau tagad ir jābūt tam tehnoloģiski gatavai.»

Viens no asociācijas uzdevumiem būs apkopot informāciju par Latvijā uzstādītajām saules enerģijas ražotnēm un veidot vienotu datu bāzi. A. Bērziņš skaidro, ka patlaban šī informācija ir sadrumstalota un sabiedrībai nav skaidrības par to, cik daudz saules enerģijas tiek izmantots ūdens sildīšanai vai elektrības ražošanai.

Asociācija aicina uz sadarbību ar solārajām tehnoloģijām strādājošus uzņēmumus un privātpersonas, kuras ieinteresētas saules enerģijas potenciāla izmantošanā Latvijā.

Kontaktinformācija: Aleksandrs Bērziņš, Saules enerģijas asociācijas valdes priekšsēdētājs. Tālr.: 29481883, E-pasts: .

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

16. novembris, 2009 plkst. 10:53

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi