RTU pētnieki konstruē robotu, kas misijās spēs aizstāt cilvēkus

12. novembris, 2010

RTU jau gadu dzīvo robotvaboles Māris un Āris, kas pa šo laiku kļuvušas par publikas mīluļiem, taču RTU zinātnieki nav apstājušies un nu veido autonomas robota platformas prototipu, ko pārbaudīs lauka apstākļos un kas nākotnē, iespējams, dosies misijās, lai aizstātu kareivjus.

12.10.2010.

{denvideo http://www.youtube.com/watch?v=-9-zVlbiMpo}

RTU robotikas kustības entuziasti – Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes docents Agris Ņikitenko un Transporta un mašīnzinību fakultātes doktorants Guntis Kuļikovskis ir izveidojuši autonomas robota platformas prototipu, kas pārbaudīts laboratorijas apstākļos. «Būtībā šis ir modelis, kas paredzēts dziļākiem šāda tipa platformu mobilitātes un kinemātikas u. c. pētījumiem, uz kuru bāzes izstrādāt matemātiskos modeļus, kas savukārt nepieciešami platformas autonomai darbībai,» LNT raidījumā «Tautas balss» skaidro A. Ņikitenko.

Pētnieku mērķis ir izveidot praktiski izmantojamu autonomu robota platformu, ko varētu izmantot militāriem mērķiem, patrulēšanai u. tml. – uzdevumiem, kuru veikšana var apdraudēt cilvēku dzīvību vai arī cilvēka spēkiem ir par grūtu.

Roboti vienmēr ir fascinējuši cilvēkus – tie ir sava veida rotaļlietas, atzīst zinātnieki. «Spēlēšanās nekad nebeidzas. Mainās spēles mērogs un pielietojums. Sākotnēji spēles mērķis ir savs prieks. Bet lielāka cilvēka spēles mērķis ir cilvēces prieks, tautas prieks un finansiāls ieguvums,» atzīst G. Kuļikovskis.

«Tajā brīdī, kad jūs ar savu spēlēšanos radāt jaunas zināšanas – tā ir zinātne,» piebilst. A. Ņikitenko.

Jau ziņots, ka, sākot ar 6. oktobri, katru trešdienu plkst. 19.15 LNT raidījuma «Tautas balss» laikā pus gada garumā tiks demonstrēti sižeti par RTU zinātnieku radītajām inovācijām.

6. oktobra videosižets par bezpilota lidaparātiem aplūkojams šeit.

13. oktobra videosižets par ūdens pētījumiem aplūkojams šeit.

20. oktobra videosižets par viedo apģērbu aplūkojams šeit.

27. oktobra videosižets par Latvijas māla pētījumiem aplūkojams šeit.

3. novembra videosižets par 3D apģērbu projektēšanu aplūkojams šeit.

RTU Informācijas centrs

12. novembris, 2010 plkst. 9:32