RTU pasniedzēji un studenti analizē nodokļu piemērošanu sadarbības ekonomikā

9. oktobris, 2019
.
.
.
Foto: Pixabay.com

Nodokļu nomaksa no sadarbības ekonomikas ir neefektīva, žurnālā «iFinanses» secina Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierekonomikas un vadības fakultātes (IEVF) pasniedzēji Justīna Hudenko un Māris Jurušs.

Turpinot žurnāla «iFinanses» rubrikā «Nodokļu smilšu kaste», kas tapusi sadarbībā ar RTU Muitas un nodokļu katedru, analizēt tuvā nākotnē sagaidāmus izaicinājumus nodokļu jomā tehnoloģiju attīstības rezultātā, šoreiz uzmanība pievērsta nodokļu piemērošanai sadarbības ekonomikā. Publikācijā viņi arī analizē M. Juruša studentes Ilzes Varlamovas atziņas par sadarbības ekonomiku izmitināšanas («Airbnb») un pasažieru pārvadājumu («Uber») sektoros.

Eiropas Komisija (EK) uzsver, ka dalībvalstīm nav ieteicams izstrādāt vienu normatīvo aktu, kas reglamentē pilnīgi visas sadarbības ekonomikas jomas, bet gan izvērtēt katru sektoru atsevišķi. Arī Ekonomikas ministrija konceptuālajā ziņojumā «Par pakalpojumu regulējumu sadarbības ekonomikas jomā», kura sagatavošanā piedalījās M. Jurušs, iesaka pilnveidot attiecīgo nozaru regulējumu, nevis veidot jaunu, vienotu normatīvo aktu. Viņš skaidro, ka katrā ES dalībvalstī, reģionā, pilsētā izmitināšanas, transporta un citu pakalpojumu regulējums atšķiras, tāpat arī atbildīgo institūciju pieeja – aizliegums, pielāgošana esošajam regulējumam vai jauna regulējuma izveide. «Latvijā spēkā esošajos normatīvajos aktos, kas attiecas uz izmitināšanas jomu, neizdala ilgtermiņa vai īstermiņa dzīvojamo telpu īri, bet gan īri uz noteiktu vai nenoteiktu laiku. Taču transporta nozarē Autopārvadājumu likumā pieņemti grozījumi, kas nošķir privāto autovadītāju pakalpojumu sniegšanas tiesības. Izstrādātais nozares regulējums nodrošina, ka pakalpojumu sniegšana tiek reģistrēta un gūtie ienākumi – deklarēti,» viņš turpina. Latvijā caur sadarbības platformām izīrē 30% no visām gultas vietām Rīgā un 60% no visiem Rīgas dzīvokļiem pieejami īrei ar sadarbības platformas «Airbnb» starpniecību, savukārt 16% pasažieru pārvadājumu nozares uzņēmēju darbojas «balto numuru» režīmā, proti, caur platformām, pētījusi I. Varlamova.

Sadarbības platformas biznesa modelis, kad pakalpojums tiek nodrošināts ar nemateriāliem aktīviem vairāku valstu piederīgajiem, raisa šādas problēmas mūsdienu nodokļu sistēmai: 1)ir apgrūtināta nodokļu maksātāju klasifikācija, jo ir grūti izsekot pakalpojumu sniegšanas biežumam un apjomam; 2)nodokļu likmes izvēle un nodokļu ieturēšana ir atkarīga no uzņēmumu sniegto pakalpojumu definīcijas un sniegšanas vietas interpretācijas; 3)sadarbības platformu globālais raksturs ļauj tām izvietot savus aktīvus valstīs ar izdevīgāko nodokļu sistēmu. Rezultātā nodokļu nomaksa no šīs ekonomiskās darbības ir neefektīva,» apkopojot secinājums, norāda J. Hudenko.

Žurnāla «iFinanses» oktobra numura raksts «Sadarbības ekonomikas modelim atbilstoša nodokļu sistēma» - 48.lpp.

Žurnāla «iFinanses» oktobra numura raksts «Sadarbības ekonomikas modelim atbilstoša nodokļu sistēma» - 49.lpp.

Žurnāla «iFinanses» oktobra numura raksts «Sadarbības ekonomikas modelim atbilstoša nodokļu sistēma» - 50.lpp.

Žurnāla «iFinanses» oktobra numura raksts «Sadarbības ekonomikas modelim atbilstoša nodokļu sistēma» - 51.lpp.

«iFinanses» šopavasar aizsāka jaunu rubriku «Nodokļu smilšu kaste», popularizējot studentu zinātniski pētniecisko darbību. Tajā studentiem kopā ar J. Hudenko un M. Jurušu dota iespēja dalīsies pārdomās par blokķēdēm, mākslīgo intelektu, digitālo identifikāciju, kolektīvo finansēšanu, čatbotiem, bezseguma naudu, viedlīgumiem un citām aktuālām tēmām.

RTU ir vienīgā mācību iestāde Latvijā ar starptautiski akreditētu studiju programmu «Muitas un nodokļu administrēšana», kurā var iegūt augstāko izglītību muitas un nodokļu jomā. Unikālā studiju programma veidota sadarbībā ar PMO un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) nodokļu un muitas iestādēm. Tā ir pirmā pasaulē atzītā muitas un nodokļu administrēšanas studiju programma, kas saņēmusi PMO sertifikātu par atbilstību šiem standartiem.

RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes SESMI institūtā muitnieku apmācība notiek kopš 1994. gada, savukārt nodokļu speciālistu apmācība – kopš 2004. gada.

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

9. oktobris, 2019 plkst. 15:01

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi