RTU notiks progresīvo tekstilmateriālu izstāde

10. februāris, 2011
.
.
.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē 15. februārī būs aplūkojama progresīvo tekstilmateriālu izstāde «Esi progresīvs!», kurā tiks izstādīti Apģērbu un tekstila tehnoloģiju programmas studentu izgatavotie tekstilizstrādājumu prototipi ar integrētām elektrovadošām sastāvdaļām.

RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Tekstilmateriālu tehnoloģiju un dizaina institūta 1. kursa maģistranti kursa «Progresīvietekstilmateriāli» laikā ir radījuši cimdus zemledus makšķerniekiem ar integrētu lokālo apgaismojumu ēsmas novietošanai uz makšķerāķa tumsā; kaklarotu un velosipēdista jostu ar mirdzošām diodēm; vakarkleitu ar romantiskiem, gaismēnu spēli veidojošiem tilla ziediem; viesus «gaidošo»dīvāna pārklāju, kas brīdī, kad uz tā vietu ieņem kāds ciemiņš, iemirdzas pēc principa – jo vairāk draugu, jo intensīvāks mirdzums u.c.

Kursu «Progresīvie tekstilmateriāli» vada RTU asociētā profesore Ilze Baltiņa un zinātniskā asistente Ingrīda Šahta. Lai nostiprinātu teorētiskās zināšanas, kas iegūtas kursa laikā, studenti ik gadu tiek aicināti izstrādāt praktiskos darbus, kurus šogad pirmoreiz nolemts izrādīt interesentiem nelielā izstādē.

Kā atzīst asociētā profesore Ilze Baltiņa: «Tekstilmateriālu tehnoloģijuun dizaina institūta 1. kursa maģistrantes ir iedvesmojušās no pasaulslaveniem izgudrojumiem un radījušas pilnībā jaunas un neaizgūtas idejas – mazus un lielus, greznus un praktiskus tekstilizstrādājumu prototipus ar integrētām elektrovadošām sastāvdaļām. Paralēli idejas ģenerēšanai svarīga loma tika piešķirta elektrisko un elektronisko sastāvdaļu pielāgošanai drānai, dažkārt pat pilnībā drānas aizstājot ar tekstilmateriālu vai kombinējot ar elektrovadošām komponentēm.»

Lai izstrādātu inovatīvos tekstilizstrādājumu prototipus, studentiem bija jārisina visdažādākās problēmas. Lai izstrādātu displeja diodes, kas attēlo 25 senos latvju rakstus, lokano filca pamatni nācās apvienot ar cietajām, trauslajām diodēm. Lai apģērbā izvairītos no liekiem slēdžiem, elektriķiem tik labi pazīstamos slēdžus nācās aizvietot ar spiedpogām vai metāla āķīšiem, kā arī izgatavot spiediena sensorus no tekstilmateriāla un smalkas metāla stieples u. tml.

«Studenti bija radoši un izmantoja tos materiālus, kas pieejami Latvijasšūšanas piederumu, radiopreču un elektropreču veikalos. Viedtekstila izgatavošanai paredzētie materiāli ir dārgi un Latvijas veikalos parastinav pieejami,» stāsta I. Baltiņa.

RTU Informācijas centrs

Kopīgot rakstu

Raksta pielikumi

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

10. februāris, 2011 plkst. 15:13

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi