RTU lemj par vienotas Eiropas muitas izglītības pilnveidi

4. novembris, 2011

Lai lemtu par vienotas muitas specialitātes augstskolu studiju programmas izveidi visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, 8. un 9. novembrī Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) darba grupas sēdē pulcēsjas virkne augsti stāvošu Eiropas Komisijas Nodokļu un muitas savienības direktorāta amatpersonu.

Skatīt galeriju

dg_taxud.jpgDarba grupas sēde notiek RTU Starptautisko ekonomisko sakaru un muitas institūtā (SESMI), Rīgā, Meža ielā 1/7.

Sēdes noslēgumā Darba grupa izstrādās un Eiropas Komisijas Muitas politikas grupai (SPG) iesniegs rekomendācijas par muitas izglītības tālāku pilnveidošanu ES dalībvalstīs.

Eiropas Komisijas Nodokļu un muitas savienības direktorāta (DG TAXUD) darba grupu veido atbildīgi Eiropas Komisijas darbinieki, vairāku Eiropas universitāšu, muitas akadēmiju, kā arī biznesa asociāciju pārstāvji. Tajā darbojas arī RTU mācībspēki. Darba grupa tika izveidota gada sākumā ar mērķi izvērtēt nepieciešamību izveidot vienotas muitas specialitātes augstskolu studiju programmas visām ES dalībvalstīm.

Nepieciešamību pēc vienotas muitas specialitātes augstskolu studiju programmas visām ES dalībvalstīm nosaka fakts, ka Eiropas Savienībai ir kopēja ārējā robeža, vienota muitas likumdošana (ES Muitas kodekss), tiek ieviestas ES vienotas muitas informācijas sistēmas, kas vērstas uz efektīvu kontrabandas apkarošanu, muitu darbības efektivitātes paaugstināšanu, starptautiskās tirdzniecības veicināšanu, robežšķērsošanas paātrināšanu, piegāžu ķēdes vadīšanu u.c. Vienotu ES līmeņa akadēmisko studiju programmu izveidošana veicinātu šo uzdevumu efektīvāku izpildi.

Iecerēts, ka vienotās studiju programmas varētu tikt balstītas uz Pasaules muitas organizācijas (PMO) vienotajiem muitnieku profesijas standartiem, kurus 2009. gadā PMO Padomes sēdē apstiprināja 174 PMO dalībvalstis.

Darba grupas veiktie pētījumi liecina, ka dažādās ES dalībvalstīs muitu nodrošinājums ar izglītotiem, kvalificētiem muitniekiem un viņu apmācības sistēmas ir ļoti atšķirīgas – tie ir gan īstermiņa kursi mācību centros, mācības neakreditētās muitas koledžas un akadēmijās, gan studijas dažās augstākās mācību iestādēs.

Pašreiz Latvija muitnieku izglītības līmeņa ziņā pārējo ES dalībvalstu vidū ieņem stabilu pirmo vietu. Apmēram 98% no Latvijas muitniekiem ir dažādu līmeņu augstākā izglītība.

Latvija ir vienīgā starp ES dalībvalstīm, kurā pēdējo 17 gadu laikā ir izveidota trīs līmeņu (I līmeņa profesionālā augstākā, bakalaurs un maģistrs) augstākās izglītības sistēma muitas un nodokļu jomā. 2010. gadā RTU SESMI profesionālā bakalaura un maģistra studiju programmas «Muitas un nodokļu administrēšana» kā pirmās pasaulē tika atzītas par atbilstošām Pasaules muitas organizācijas vienotajiem muitnieku profesijas standartiem. Arī šodien RTU profesionālā bakalaura programma ir vienīgā PMO atzītā studiju programma ES.

RTU Informācijas centrs

4. novembris, 2011 plkst. 14:50