RTU iesaistīsies inovatīvas «zaļās» ražošanas atbalsta programmā

1. marts, 2012
.
.
.

Ministru kabinets 28. februārī atbalstīja Ekonomikas ministrijas iniciatīvu veidot jaunu atbalsta programmu komersantiem inovatīvas «zaļās» ražošanas atbalstam gandrīz 8 miljonu latu apjomā. Programmā paredzēts izveidot tehnoloģiju inkubatoru, kura operators būs Rīgas Tehniskās universitātes, Latvijas Universitātes un Norvēģijas Valsts industriālās attīstības korporācijas (SIVA) izveidota institūcija.

Ekonomikas ministrija uzsver, ka abu lielāko Latvijas universitāšu – RTU un LU – iesaiste būs sākumpunkts, lai veidotu valsts nozīmes platformu sadarbībai zinātnes komercializēšanā. Tehnoloģiju inkubatora darbības nodrošināšanai tiks atvēlēti 2 579 332 lati (85% – 10% atbalsta intensitāte atkarībā no komersanta vecuma un inkubācijas gada).

Programmu plānots uzsākt šā gada nogalē.

Programmas ietvaros ir paredzēts izveidot gan minēto tehnoloģiju inkubatoru, gan arī īstenot atklātu projektu iesniegumu atlases konkursu.

Tehnoloģiju inkubatora izveide ļaus sniegt atbalstu inovatīviem un uz pētniecības un attīstības aktivitātēm orientētiem komersantiem to ideju tālākai attīstīšanai, līdz to gatavībai pilnvērtīgi pretendēt uz tirgus finanšu instrumentiem un citām atbalsta programmām. Tehnoloģiju inkubatora darbības nodrošināšanai tiks izveidota profesionāļu komanda, kurā līdzdarbosies Latvijas un Norvēģijas eksperti, kas šādā veidā nodrošinās projekta iesniedzējus ar nepieciešamo atbalstu un sekmēs labās prakses un zināšanu pārņemšanu no norvēģu kolēģiem.

Īstenojot programmu, sagaidāms, ka tiks radīti inovatīvi produkti un izstrādātas inovatīvas tehnoloģijas, kas sekmētu videi draudzīgākas un zināšanu ietilpīgas ražošanas attīstību, kā rezultātā būtu iespējams efektīvāk izmantot esošos dabas un enerģijas resursus un mazināt vides piesārņojumu. Papildus ir sagaidāms, ka programmas īstenošana veicinās jaunu «zaļo» darba vietu radīšanu un esošo saglabāšanu un veidos pamatu stabilai un ilgtspējīgai «zaļo» nozaru attīstībai Latvijā. Plānots, ka atbalsts tiks sniegts aptuveni 130 komersantiem.

Programmas ietvaros obligāta prasība ir divpusējā sadarbība ar Norvēģijas institūcijām un komersantiem.

Atklātā konkursa ietvaros komersantiem būs iespēja iegādāties iekārtas, lai veicinātu uzņēmējdarbības nekaitīgumu un palielinātu «zaļo» komersantu konkurētspēju Latvijā. Konkursa ietvaros būs pieejami 4 557 308 latu (35% atbalsta intensitāte), atbalsta summa vienam projektam 119 000–350 000 latu. Atbalsts tiek piešķirts iekārtu iegādei. Projekta iesniedzējs var būt komersants.

Atbalsta programma tiek izstrādāta sadarbībā ar Norvēģijas Inovāciju aģentūru, SIVA un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA).

Pēc programmas atbalstīšanas Ministru kabineta sēdē līdz 2012. gada 1. martam Programmas iesniegums tiek iesniegts Norvēģijas Ārlietu ministrijā četru mēnešu izvērtēšanai un komentāru sniegšanai. Plānots, ka 2012. gadā jūlijā varētu tikt saņemts Norvēģijas puses apstiprinājums, pēc kura divu mēnešu laikā tiks izstrādāti attiecīgi MK noteikumi programmas ieviešanai.

2012. gada novembrī plānots atlasīt un noslēgt līgumu ar Tehnoloģiju inkubatoru. Līdz ar to 2012. gada decembrī plānots uzsākt pirmsinkubācijas, inkubācijas un grantu shēmas apakšprogrammas. Tāpat 2012. gada decembrī plānots organizēt informatīvu semināru par Programmu un inovācijām «zaļo» tehnoloģiju jomā.

RTU Informācijas centrs

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

1. marts, 2012 plkst. 11:45

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi