RTU eksperti «Zinātnes kafejnīcā» diskutēs par inteliģentajām tehnoloģijām

21. novembris, 2012

Rīgas Tehniskās universitātes pētnieki Agris Ņikitenko un Egons Lavendelis iejutīsies ekspertu lomās, diskutējot par intetiģentajām tehnoloģijām «Zinātnes kafejnīcā».

Pasākums notiks ceturtdien, 22. novembrī, plkst. 18 Eiropas Savienības mājā, Sarunu istabā, Aspazijas bulvārī 8. Sarunu tēma – «Inteliģentie roboti, viedie sensori un to tīkli» – veltīta modernajām tehnoloģijām, kas ieņem arviennozīmīgāku vietu mūsu sadzīvē.
Cilvēkam vienmēr ir bijusi raksturīga tieksme izgatavot darba rīkus, kas ļautu pēc iespējas labāk īstenot dažādas idejas. Ja nepietiek ar ratiem, tad nepieciešama automašīna, kasvēlāk tiek piepildīta ar elektroniku, lai virkne procesu mašīnā notiktupaši no sevis. Cilvēkus aizrauj doma par tādas mašīnas radīšanu, kas spētu darboties pati par sevi, neviena nepieskatīta.
Īsta robotu tehnika sākas tur, kur mašīna/robots var patstāvīgi pieņemt lēmumus un izvēlēties labāko risinājumu. Šeit būtisku vietu ieņem sensori – iekārtas komponenti, kas sniedz informāciju par atrašanās vietu, apkārtni un citiem faktoriem. Instalētās programmas, piekļūstot sensoru sniegtajai informācijai, var to saglabāt, izmantot uzdevumu veikšanā, kāarī uzlabot iekārtas lietošanas iemaņas.

Mūsdienās mākslīgais intelekts lielā mērā saistīts ar datorspēlēm, tomēr jau ir sastopamas ierīces, kas spēj pieņemt dažādus lēmumus cilvēka vietā. Tāpēc rodas jautājums, vai spēsim nākotnē „izaudzināt” mākslīgo intelektu, kas kalpotu informācijas meklēšanā, palīdzot atsijāt mazāk svarīgo? Vai pienāks diena, kad sintētiskais intelekts spēs dzīvot patstāvīgi? Vai mums jebkad nāksies pielietot Aizeka Azimova robotu likumus, kas nosaka,ka robotiem ir jārīkojas cilvēku labā? Šie ir tikai daži no jautājumiem, uz kuriem tiks rastas atbildes «Zinātnes kafejnīcā».

RTU Zinātņu prorektora dienests

21. novembris, 2012 plkst. 15:36