RTU doktorants aicina jauniešus spert pirmos soļus kosmosā

19. aprīlis, 2018
.
.
.
RTU doktorants Pauls Irbins uzskata, ka Latvijā var pastāvēt kosmosa industrija. Foto - no personīgā arhīva, www.facebook.com/irbins.pauls

Viens no izcilākajiem Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) (toreiz – Rīgas Politehniskā institūta – RPI) absolventiem, raķešu konstruktors un astronautikas celmlauzis Frīdrihs Canders sapņoja par lidojumiem uz Marsu. Tik tālu gan pagaidām neviens cilvēks vēl nav ticis, taču RTU zinības apgūst topošie avioinženieri, kuri konstruēs nākotnes gaisa kuģus, un viens no viņiem — RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes doktorants Pauls Irbins jau vairākus gadus strādā pie ambicioza projekta — konstruē pirmo Latvijas kosmosa raķeti. Par projektu «Pirmie Latvijas 100 km kosmosā» un studijām RTU P. Irbins stāsta Eiropas hitu radio (EHR) raidījumu ciklā «Jaunumi topošajiem studentiem», ko RTU veido sadarbībā ar EHR. Viņa stāstītais ēterā skanēs piektdien, 20. aprīlī.

«Uzbūvēt vieglu un lētu raķeti ir grūtāk nekā smagu un dārgu,» stāsta Pauls, kurš vienlaikus ir arī zinātkāres centra «Zinoo» vadītājs. Viņš uzskata, ka Latvijā var pastāvēt kosmosa industrija, tāpēc izvirzījis mērķi par kosmosa apgūšanu ieinteresēt jauniešus, «lai tie, kas gatavojas kļūt par inženieriem redz, ka var programmēt ne tikai spēlītes, bet arī kosmosa kuģus, var programmēt ne tikai robotus, kas pārvietojas pa zemi, bet arī tādus, kas brauc pa Marsu un Venēru».   

Pirmās Latvijas kosmosa raķetes konstruēšana ir Paula un «Zinoo» iniciatīva, ko atbalsta RTU, kur var apgūt visas trīs jomas, kas nepieciešamas raķetes būvēšanā un izšaušanā, — elektroniku, programmēšanu, radiosakarus. P. Irbins arī stāsta, ka pati raķete un visas tās sistēmas — elektroraidītāji, videokameras un GPS sistēma — pilnībā tiek izstrādātas Latvijā. Aprēķinus veic RTU MTAF Aeronautikas institūta zinātnieki.

Aeronautikas institūtā doktorantūrā studē arī pats Pauls, lai iegūtu specifiskas zināšanas par raķešu būvniecību. Viņa pētniecības joma — kā nodrošināt stabilu raķetes lidojumu no 30 kilometru augstuma, jo ir iecerēts, ka Latvijas pirmo raķeti kosmosā nepalaidīs no zemes, bet gan ar īpašu balonu pacels augstu gaisā. 

Pauls tic savai idejai un strādā, lai to realizētu. Viņš uzskata, ka jauniešus ir jāiedrošina apgūt inženierzinātnes un iesaka «nebaidīties, pamēģināt, sākt ar mazām, vienkāršām lietām, jo svarīgi atrast jomu, kas interesē.»

Aeronautikas un aviācijas transporta nozare pasaulē strauji attīstās. Studijas RTU MTAF nākotnē ļaus ne tikai piedalīties gaisa kuģu būvniecībā, bet arī projektēt datorizētas mašīnas un mehānismus dažādām tautsaimniecības nozarēm, nodrošināt veselības aprūpē tik nozīmīgo diagnostikas un ārstēšanas tehnoloģiju darbību un attīstīt karjeru daudzās citās jomās vietējā un starptautiskā mērogā. Proti, fakultāte sagatavo speciālistus inženiertehnikā, mehānikā, mašīnbūvē, siltumenerģētikā un siltumtehnikā, industriālajā dizainā, mašīnu un aparātu būvniecībā, mehatronikā, automobiļu, dzelzceļa un aviācijas transportā, transporta sistēmu inženierijā, dzelzceļā elektrosistēmās, medicīnas inženierijā un fizikā.
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

19. aprīlis, 2018 plkst. 10:48

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi