Rīgas Tehniskā universitāte piedalās inovatīvā dzelzceļa trokšņu pārvaldības projektā

1. februāris, 2013

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) sadarbībā ar koncernu Latvijas dzelzceļš un kompāniju «Composite Constructions» iesaistījusies projektā «Inovatīvi risinājumi dzelzceļa trokšņa pārvaldībā», lai palīdzētu izstrādāt tehnoloģiju efektīvai dzelzceļa transporta radīto trokšņu novēršanai.

Projekta ietvaros paredzēts izveidot un uzstādīt demonstrācijas pilotprojektu, kas sastāv no trim elementiem:

• no inovatīva kompozītmateriāla veidotas 1 km garas trokšņa aizsargsienas;
  • no troksni slāpējošiem augiem veidotas 300 metrus garas trokšņu aizsargsienas;
  • 100 metru sliežu posma, kura konstrukcijā izmantots sliežu troksni amortizējošs pārklājums no inovatīva kompozītmateriāla.

Šie trīs pilotprojekta testa objekti tiks uzstādīti Rīgas dzelzceļa mezglā Šķirotavas stacijas rajonā.

RTU Dzelzceļa transporta institūta speciālistu uzdevums projekta ietvaros būs regulāri monitorēt trokšņa līmeni pilotprojekta ieviešanas teritorijā, kompleksi analizējot visu tehnisko pasākumu sniegtos uzlabojumus. Pilotprojekta vide tiks testēta visos projekta etapos: pirms modelēšanas uzsākšanas, trokšņa samazināšanas tehnisko pasākumu ieviešanas laikā un pēc to ieviešanas. Tas ļaus konstatēt uzlabojumus, kas radušies, ieviešot katru tehnisko risinājumu atsevišķi, gan kompleksi vērtēt visu tehnisko pasākumu sniegtos uzlabojumus.

«Šis demonstrācijas pilotprojekts tiks izstrādāts specifiski Latvijas videi un dzelzceļam, kas nodrošinās veiksmīgu tā izmantošanu arī citur Latvijā, lai uzlabotu situāciju vietās, kur iedzīvotāju mājvietas atrodas tuvu dzelzceļam. Trokšņa monitorēšana palīdzēs izpētīt un padarīt demonstrācijas pilotprojekta elementus maksimāli efektīvus. Prieks, ka projekta realizācijā mēs piedalāmies kā trešās paaudzes universitāte, proti – ne tikai nodrošinām projekta pētniecisko daļu, betarī realizējam tehnoloģiju pārnesi un inovācijas, kas ļaus uzlabot dzīves kvalitāti iedzīvotājiem visā Latvijā,» vēsta RTU Zinātņu prorektors profesors Tālis Juhna.

RTU Zinātnes koordinācijas un informācijas nodaļa

1. februāris, 2013 plkst. 12:54