Rīgā notiek Paula Valdena 8. organiskās ķīmijas simpozijs

10. maijs, 2013

13. un 14. maijā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē notiks par godu izcilajam ķīmiķim Paulam Valdenam nosauktais 8. organiskās ķīmijas simpozijs, tā laikā ar P. Valdena medaļām tiks apbalvoti vairāki Latvijas ķīmiķi.

Skatīt galeriju

walden_symposium_0026.jpgPaula Valdena medaļu RTU pasniedz ik pēc diviem gadiem ķīmijas un zinātnes vēstures kategorijās – P. Valdenam tuvās zinātniskajās disciplīnās. Simpozija laikā plānotas starptautiski atzītu zinātnieku lekcijas, diskusiju cikli un pētījumu prezentācijas. Simpoziju organizē Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI) un RTU.

Paula Valdena 2013. gada medaļas laureāti ir valsts emeritētais zinātnieks Dr. biol. Juris Briedis – par būtisku veikumu zinātņu vēsturē, RTU 150 gadu vēstures izpētē, RTU profesors Dr. habil. sc. ing.Gundars Mežinskis – par nopelniem silikātu, augsttemperatūras un neorganisko nanomateriālu ķīmijas un tehnoloģijas attīstībā, kā arī OSI vadošais pētnieks Dr. chem. Edgars Sūna – par funkcionalizēto starpsavienojumu sintēzi jaunu ārstniecības preparātu radīšanā.

Savukārt 14. maijā plkst. 10 notiks Latvijas Pasta izdotās Paula Valdena150. jubilejai veltītās pastmarkas pirmās dienas zīmogošana. Svinīgā pastmarkas prezentācija notiks RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijasfakultātē, Āzenes ielā 14/24, 271. telpā.

2013. gads Paula Valdena piemiņai ir īpašs, jo UNESCO ir iekļāvusi P. Valdena jubileju oficiālajā svinamo dienu kalendārā. P. Valdena 150. jubileja norit pusgadu pēc RTU 150 gadu jubilejas, ko universitāte svinēja 2012. gada 14. oktobrī. Līdz ar to RTU ir senākā augstākās izglītības iestāde Latvijā un augstākās tehniskās izglītības pamatlicējaBaltijas valstīs.

Pauls Valdens (1863–1957) ir viens no ievērojamākajiem 20. gs. pirmās puses ķīmiķiem. Pateicoties viņa zinātniskajai aktivitātei un ilgstošajai ietekmei zinātnē, Valdens iemantojis pasaules mēroga atpazīstamību un, iespējams, ir viens no pasaulē vislabāk pazīstamajiem latviešu izcelsmes zinātniekiem.

Paula Valdena lielākie zinātnes sasniegumi ir «Valdena apgriezenības» atklāšana, viņš ir dinamiskās stereoķīmijas un neūdens šķīdumu elektroķīmijas pamatlicējs. Septiņas reizes izvirzīts Nobela prēmijai ķīmijā. Studējis ķīmijas tehnoloģiju Rīgas Politehniskajā institūtā (RPI, tagad RTU) pie vienīgā Nobela prēmijas laureāta no Latvijas – ķīmiķa Vilhelma Ostvalda. Vēlāk Valdens kļuva par RPI rektoru un šajā amatā tika ievēlēts divreiz. 30 gadus bijis institūta mācībspēks, un viņa lielākie sasniegumi saistās tieši ar darbu RPI.

RTU Informācijas centrs

10. maijs, 2013 plkst. 14:29