Radiācijas noplūdes gadījumā vislabāk palikt telpās, iesaka RTU absolvente medicīnas fiziķe Agnese Katlapa

14. marts, 2022
.
.
.
Foto: Pixabay.com

Sekojot līdzi kara notikumiem Ukrainā, iedzīvotājus ir satraukuši iespējamās kodolkatastrofas draudi Krievijas karaspēka sagrābtajās Ukrainas atomelektrostacijās. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes absolvente, medicīnas fiziķe Agnese Katlapa iesaka – radiācijas noplūdes gadījumā palikšana telpās ir vislabākais veids kā sevi pasargāt no starojuma saņemšanas.

Agnese ar izcilību ir absolvējusi maģistrantūras studijas RTU studiju programmā «Medicīnas inženierija un fizika», sešus gadus ir strādājusi Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrā un patlaban studē Somijā, lai iegūtu otro maģistra grādu.

Ar skaidrojošo informāciju Agnese dalās sociālajos medijos Instagram un Twitter, un ar viņas atļauju informāciju publicējam arī RTU mājaslapā.

Kā rīkoties krīzes situācijā, kad ir noticis negadījums un vidē ir konstatēts paaugstināts radiācijas līmenis? 

Reizēm vienkārši palikšana iekštelpās ir vislabākais veids, kā samazināt radiācijas iedarbību ārkārtas situācijā. Ēku sienas var sniegt būtisku aizsardzību no starojuma, un ātra nokļūšana un palikšana telpās avārijas situācijā var ievērojami samazināt saņemto dozu vai pat glābt cilvēku dzīvību. 

Patveršanos iekštelpās krīzes laikā rekomendēs atbildīgie dienesti, tāpēc draudu gadījumā ir jāseko līdzi informācijai oficiālajos ziņu kanālos. 

Paliekot iekštelpās, ir iespējams samazināt radiācijas iedarbību uz dzīvajiem organismiem. Lai mazinātu radiācijas draudus:

  • aizveriet visus logs, durvis un aizdariet spraugas, lai samazinātu no āra ienākošo gaisu;
  • izslēdziet ventilatorus, gaisa kondicionierus, apkures sistēmas;
  • noslēdziet skursteņus un citus kanālus, pa kuriem gaiss no ārpuses var nokļūt telpās;
  • nomazgājieties dušā vai noslaukiet nenosegtās ķermeņa daļas ar mitru dvieli;
  • uzturā lietojiet ūdeni no pudelēm un pārtiku no slēgtiem iepakojumiem, lai samazinātu iespēju radioaktīvās vielas uzņemt ar ēdienu;
  • iekštelpās uzturieties tuvāk ēkas vidum – uz mājas ārsienām var būt nosēdušās radioaktīvas vielas, tāpēc pie sienām būs vairāk radiācijas;
  • varat uzturēties arī pagrabā;
  • neaizmirstiet par saviem mājdzīvniekiem – neatstājiet tos ārā! Tomēr, ja viņi kādu laiku ir bijuši ārpus telpām, tad uz viņu kažoka arī var būt nosēdušās radioaktīvās vielas, tāpēc esiet uzmanīgi!

Nav ieteicams, vēloties izvairīties no radiācijas, doties prom ar auto. Pirmkārt, būs haoss, sastrēgumi, jo daudzi cilvēki, iespējams, izmantos mašīnas kā pārvietošanās līdzekli. Otrkārt, nebūs informācijas, kuri ceļi varētu būt bojāti. Būs ļoti liela iespēja, ka auto iestrēgs kādā sastrēgumā, taču ir svarīgi atcerēties – mašīna cilvēku nepasargās no radiācijas, tāpēc drošāk ir palikt iekštelpās, ja vien tas ir iespējams. 

Aizsardzības pasākumi radiācijas avāriju gadījumā

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

14. marts, 2022 plkst. 14:46

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi