Pirmais RTU tehnoloģiju uzņēmums cer pasaulei piedāvāt ātrāku mikrobioloģisko diagnostiku

16. marts, 2017
Žurnālā «Ir» par RTU jaunuzņēmuma plāniem stāsta «Conelum» līdzīpašnieks Antons Adamovičs. Foto - ekrānattēls no žurnāla «Ir»

Jaunuzņēmums «Conelum», kas ir pirmais Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) radies tehnoloģiju uzņēmums un savā darbībā izmanto RTU izpētītas metodes nevēlamu mikroorganismu konstatēšanai pārtikas produktos, nepilna gada laikā cer pabeigt izstrādi un sertifikāciju, lai pasaulei piedāvātu paātrinātu mikrobioloģisko kvantitatīvo diagnostiku.

Žurnālā «Ir» par jaunuzņēmuma plāniem stāsta «Conelum» līdzīpašnieks Antons Adamovičs, kurš pēc mikrobioloģijas studijām sapratis, ka nevēlas būt zinātnieks, bet gan inovāciju uzņēmējs. Lai savu sapni īstenotu, A. Adamovičs iestājies Komercializācijas reaktorā, kur iepazinies ar RTU zinātniekiem – Ūdens pētniecības zinātniskās laboratorijas vadošo pētnieci, asociēto profesori Lindu Mežuli un RTU zinātņu prorektoru Tāli Juhnu, kuri vēlāk kļuvuši par «Conelum» līdzdibinātājiem.

RTU pētnieki, balstoties uz vairāku gadu pētniecības rezultātiem, izstrādāja inovatīvu metodi, kas ļauj ātri un efektīvi – pusstundas laikā – noteikt sēnīšu un pelējuma klātbūtni produktā. Līdz šim pārtikas un dzērienu ražotājiem šādas mikrobioloģiskās pārbaudes prasīja vairāk nekā 24 stundas, tāpēc produkts pārbaudes laikā vai nu netika ražots, vai arī uzņēmums, to ražojot, riskēja. «Conelum» ir ekskluzīva licence uz RTU izgudrojumu, un tas ļauj projektā iesaistītajiem pētniekiem gūt finansiālu labumu no komercializētās tehnoloģijas.

A. Adamovičs žurnālā stāsta, ka ar «Conelum» izstrādātās metodes palīdzību pārbaudi iespējams veikt 35 minūtēs. «Tas ir revolucionāri nozarei, kas pieradusi gaidīt vairākas dienas. Pārtikas ražotājiem tas dos iespēju precīzāk kontrolēt produkta kvalitāti, reaģēt uz problēmām, izvairīties no lieliem atsaukumiem un reputācijas riskiem,» viņš skaidro. Pēc A. Adamoviča teiktā, daudzmiljardu starptautiskas kompānijas jau tagad pieteikušās iespējai izmantot «Conelum» tehnoloģisko risinājumu.

Par uzņēmuma sākumu komanda uzskatot 2013. gadu, kad izdevās piesaistīt pirmās investīcijas – 200 000 eiro, stāsta A. Adamovičs. Kopš tā brīža uzņēmums  no riska kapitālista «Imprimatur Capital» piesaistījis vēl 545 000 eiro.

Tuvākajās nedēļās A. Adamovičs dosies uz Sanfrancisko, jo izcīnījis iespēju startēt prestižajā akseleratorā «Plug&Play».

2014. gadā RTU jaunuzņēmums «Conelum» iekļuva poļu intelektuālās domas kultūras izdevniecības «Respublika» veidotajā Austrumeiropas 100 gaišāko prātu un ideju topā. No Latvijas šajā prestižajā sarakstā toreiz tika iekļauti vēl četri uzņēmumi un to radītāji: pētnieciskās žurnālistikas centrs «Re:Baltica», portāls «Manabalss», tehnoloģiju jaunuzņēmums «Infogr.am» un Latvijas IT klasteris.

Žurnāla «Ir» raksts (16.03.2017.).

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

16. marts, 2017 plkst. 15:10