Notiks izcilajam ķīmijas profesoram Ojāram Neilandam veltīti piemiņas lasījumi

9. oktobris, 2012

2012. gada 12. oktobrī plkst. 14.30 RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē, Āzenes ielā 14, 101. auditorijā, ar piemiņas lasījumiem tiks atzīmēta pirms 80 gadiem Liepājā dzimušā izcilā Latvijas ķīmiķa Rīgas Tehniskās universitātes profesora (1973), LZA īstenā locekļa (1992), habilitētā ķīmijas doktora Ojāra Neilanda piemiņa.

Profesora zinātniskā darbība galvenokārt bija saistīta ar tādu mūsdienās aktuālu organisko savienojumu sintēzi, kuriem piemīt neparastas fizikālās īpašības, piemēram, nelineārie optiskie efekti. Sadarbībā ar izcilo Latvijas fiziķi akadēmiķi Edgaru Siliņu, viņš pirmais Latvijā sāka pētīt organisko savienojumu foto ķīmiskās īpašības ar mērķi radīt jaunus materiālus fotonikai.

Profesors Neilands publicējis vairāk nekā 700 zinātnisku darbu, tostarp vienu monogrāfiju, ap 450 zinātnisku rakstu, saņēmis 70 autorapliecības un patentus, lasījis vieslekcijas Izraēlā, Francijā, ASV, Polijā un Krievijā. Viņam piešķirts Latvijas PSR Nopelniem bagātā zinātnes un tehnikas darbinieka goda nosaukums (1982), Latvijas PSR Valsts prēmija (1980), LZA Gustava Vanaga prēmija (1978), kā arī viņš bija apbalvots ar Gustava Vanaga (1991), Solomona Hillera (1992) un Paula Valdena (2000) medaļām. Profesors Ojārs Neilands bija cilvēks, kurš visu savu radošo mūžu atdevis organiskajai ķīmijai.

Pēc lekcijām pie kafijas tases varēs dalīties atmiņās par profesoru Ojāru Neilandu

RTU Informācijas centrs

9. oktobris, 2012 plkst. 11:53