Kustība «Ū-vitamīns», popularizējot ūdens dzeršanu no krāna, 22. martā svin piecu gadu jubileju

21. marts
.
.
.
Foto: pixabay.com

Pasaules ūdens dienā, 22. martā, plkst. 10.00 Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) notiks kustības «Ū-vitamīns» jubilejas pasākums, kurā piedalīsies Latvijas basketbola izlases kapteinis Dairis Bertāns, RTU rektors Tālis Juhna, SIA «Rīgas ūdens» valdes priekšsēdētājs Krišjānis Krūmiņš un citi ūdens vēstneši, zinātnieki un industrijas profesionāļi, lai diskutētu par ūdens dzeršanu no krāna un dzeramā ūdens brīvu pieejamību restorānos, darba un publiskajās vietās.

«Katram trešajam pasaules iedzīvotājam drošs dzeramais ūdens nav pieejams, katra ūdens lāse viņam ir dzīvības garants. Latvija ir unikāla pasaules kontekstā – te ir pieejami plaši un kvalitatīvi pazemes ūdens resursi dzeramā ūdens nodrošināšanai visā valsts teritorijā. Taču sabiedrībā joprojām pastāv mīti un aizspriedumi par dzeramā jeb krāna ūdens lietošanu un tā drošumu, kas sekmē fasēta ūdens lietošanu. Izvēloties fasētu dzeramo ūdeni, cilvēki ne vien ievērojami pārmaksā, bet rada arī lielu daudzumu plastmasas atkritumu,» uzsver Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācijas (LŪKA) izpilddirektors, RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Ūdens sistēmu un biotehnoloģiju institūta asociētais profesors Sandis Dejus. 

LŪKA sadarbībā ar RTU un kafejnīcu tīklu «Innocent Café» 2019. gadā izveidoja kustību «Ū-vitamīns», lai veicinātu tīra krāna ūdens pieejamību publiskās vietās, kā arī tā nodrošināšanu bez maksas kafejnīcās un restorānos.

Kustības piecu gadu jubilejā interesenti varēs iepazīties gan ar «Ū-vitamīns» vēstnešiem, tostarp basketbolistu Dairi Bertānu un Eiropas tīra ūdens vēstnesi, RTU Ūdens sistēmu un biotehnoloģiju institūta vadošo pētnieci Brigitu Dejus un citiem, gan piedalīties diskusijā. Tajā kopā ar sabiedrībā zināmiem cilvēkiem, viedokļu līderiem, uzņēmumu un ministriju pārstāvjiem tiks meklētas atbildes uz jautājumiem – dzert vai nedzert krāna ūdeni, kā panākt, ka krāna ūdens ir brīvi pieejams ikvienā publiskā iestādē un tā nodrošināšana bez maksas restorānos un kafejnīcās tiek uztverta kā pašsaprotama.

Pasākums notiks RTU Zinātnes un inovāciju centra zālē «The Moon», Ķīpsalas ielā 6A.

Katru gadu 22. martā tiek atzīmēta Pasaules ūdens diena, lai pievērstu uzmanību ūdens resursu pieejamībai un kvalitātei, aicinot katru apzināties to vērtību. Tas tieši sasaucas ar «Ū-vitamīna» misiju sekmēt sabiedrības izpratni par atbildīgu dzeramā ūdens resursu izmantošanu, nekaitējot Latvijas dabas bagātībām, vienlaikus izceļot ūdenssaimniecības nozares kritiski nozīmīgo lomu kā sabiedrības un tautsaimniecības ikdienā, tā valsts drošībā. Pieeju drošam dzeramam ūdenim Latvijā sekmē RTU zinātnieki, kuri pēta un attīsta jaunus risinājumus dzeramā ūdens sagatavošanai, kvalitātes kontrolei, notekūdeņu attīrīšanai, izstrādā metodes notekūdeņu izmantošanai Covid uzliesmojumu prognozēšanai un biotehnoloģijas, kas nākotnē varētu būt noderīgas pat kosmosā, kā arī sadarbojas ar nozares uzņēmumiem inovāciju ieviešanā. Arvien intensīvāk ūdens nozarē ienāk arī viedās tehnoloģijas, tiek izstrādāti ūdens sistēmu digitālie dvīņi utt. 

Kustība «Ū-vitamīns», popularizējot ūdens dzeršanu no krāna, 22. martā svin piecu gadu jubileju

Kustība «Ū-vitamīns», popularizējot ūdens dzeršanu no krāna, 22. martā svin piecu gadu jubileju
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

21. marts plkst. 11:40

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi