Izstrādājot inovatīvu īpašumu apsaimniekošanas sistēmu, RTU pētnieki izmanto modernu 3D skenēšanas metodi

2. jūlijs, 2020
.
.
.
RTU Ķīpsalas studentu pilsētiņas 3D realitātes modeļa attēls

Sadarbojoties pētniekiem no vairākām Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) fakultātēm, top konceptuāli jauna īpašuma apsaimniekošanas sistēma, kura eksperimentāli paredzēta lietošanai RTU. Tajā būs iekļauti RTU esošo un topošo ēku 3D modeļi, turklāt topošās ēkas – Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes (DITF) – būvniecības process 3D formātā no ārpuses un iekšpuses tiek iemūžināts no pašiem ēkas pamatiem līdz pat jumtam. Ēku skenēšana noris RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes (BIF) Ģeomātikas katedras speciālistu vadībā.

RTU ir liels un pielietojuma ziņā ļoti daudzveidīgs nekustamā īpašuma portfelis – tās ir studiju, pētniecības, dzīvošanas, sporta un citām vajadzībām paredzētas telpas. Fakultāšu laboratorijās atrodas vērtīgs aprīkojums, daudzām telpām ir ļoti specifiski nosacījumi temperatūras un mitruma režīma uzturēšanai, tāpēc RTU īpašuma apsaimniekošana ir darbietilpīgs un prasīgs ikdienas uzdevums, un jaunā sistēma top, lai šo darbu atvieglotu. 

Tirgū ir pieejami vairāki apsaimniekošanas risinājumi, taču RTU pētnieku mērķis ir izveidot lietotājiem draudzīgāku sistēmu, kurā ir būtiski paplašināta un ērti izmantojama apsaimniekošanas vajadzībām nepieciešamā informācija. Īpaša nozīme tajā ir ēku 3D modeļiem, kurus sistēmas vajadzībām izstrādā RTU ģeomātikas speciālisti un studenti, jo digitālajos modeļos ērti pārskatāmas visas telpas, to inženiertehniskās komunikācijas tīkli – ventilācija, apkures un ūdensapgādes sistēma, elektroapgāde. 3D modeļi noderīgi arī ēku sagatavošanai remontam vai renovācijai un vēsturiskā apveida saglabāšanai.

RTU ēkas 3D dokumentē RTU BIF Ģeomātikas katedras speciālisti un studenti. Lielākā daļa ēku jau uzmērītas no ārpuses, daļa arī no iekšpuses, bet lielākais profesionālais izaicinājums ir topošās DITF ēkas pilna būvniecības procesa skenēšana, turklāt šī dokumentācija ir svarīga ne vien apsaimniekošanas, bet arī būvniecības procesa modernizācijas izpratnē. «Mūsu mērķis ir izprast, kā mēs varam pēc iespējas ātrāk un vienkāršāk topošo būvi salīdzināt ar projektu un vajadzības gadījumā novērst darba gaitā radušās nepilnības,» uzsver apsaimniekošanas sistēmas projekta vadītājs, Ģeomātikas katedras asociētais profesors Māris Kaļinka, piebilstot, ka 3D modelis kopā ar būves modelēšanas informācijas sistēmu (BIM) ļaus šo uzdevumu vieglāk risināt. 

RTU ēku 3D dokumentēšanas process izmantojams ne vien ēku apsaimniekošanas vai būvniecības procesa vajadzībām, bet ir arī būtiska studiju un pētniecības procesa sastāvdaļa, ļaujot topošajiem ģeomātiķiem praktiski apgūt modernās tehnoloģijas, rodot tām jaunu pielietojumu. 

Jaunu īpašumu apsaimniekošanas sistēmu izstrādā RTU BIF speciālisti, sadarbojoties ar DITF, Inženierekonomikas un vadības fakultātes un Arhitektūras fakultātes mācībspēkiem.

Izstrādājot inovatīvu īpašumu apsaimniekošanas sistēmu, RTU pētnieki izmanto modernu 3D skenēšanas metodi

RTU Ķīpsalas studentu pilsētiņas 3D datu mākoņa attēls

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

2. jūlijs, 2020 plkst. 11:24

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi