Izdota arhitekta Jāņa Alkšņa (1869–1939) daiļradei veltīta grāmata

26. novembris, 2009

7. decembrī plkst. 18 Arhitektu namā, Rīgā, Torņa ielā 11 notiks arhitekta Jāņa Alkšņa (1869–1939) piemiņas vakars un Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes (RTU APF) profesora Jāņa Krastiņa grāmatas «Arhitekts Jānis Alksnis 1869–1939 Architect» atvēršanas svētki.

26.11.2009.

Jānis Alksnis ir viens no visievērojamākajiem latviešu arhitektiem,pēc kura projektiem 20. gadsimta sākumā uzcelts ap 200 ēku. J. Alkšņaradīto celtņu klāstā ir vairākas bankas, fabrikas, noliktavas,saimniecības ēkas, skola un pāris turīgu pilsoņu ģimenes māju, bet.redzamāko vietu ieņem lepni daudzstāvu mūra īres nami, kas rotā tejukatru ielu Rīgas centrā starp Elizabetes un Tallinas ielu. J. Alkšņadaiļradē skaidri atspoguļojas straujā arhitektūras stilu unmākslinieciskās izteiksmes valodas attīstība 20. gadsimta sākumā.Lielākā daļa no Meistara veikuma ir Rīgas kultūras mantojuma pērles,bez kurām Rīga nebūtu tā Rīga, kuru tagad pasaulē pazīst kā Pasauleskultūras mantojuma vietu un jūgendstila metropoli.

J. Alkšņa 140. jubilejas gadā, pateicoties Alkšņu ģimenes, būvfirmas«Re&Re» un SIA «Neibādes būve» atbalstam, klajā tiek laista grāmatalatviešu un angļu valodā «Arhitekts Jānis Alksnis 1869–1939 Architect».Šis Latvijas vēsturē pirmais pilnīgais un zinātniski pamatotaispētījums par atsevišķa arhitekta daiļradi būs interesanta lasāmvielaplašam interesentu lokam un vienlaikus arī noderīgs izziņas materiālsarhitektiem un kultūras mantojuma aizsardzības speciālistiem. Plašotekstuālo informāciju ilustrē 870 attēli – 16 unikālas fotogrāfijas noģimenes arhīviem, visu arhitekta celto ēku un to detaļu fotogrāfijas unēku projektu reprodukcijas. Grāmatas pielikumos atrodami J. Alkšņapublicēto rakstu teksti, arhitektūras speciālo terminu vārdnīca,arhitekta radošā veikuma (hronoloģiskā secībā) ilustrēts atspoguļojumsun arhitekta projektu un celtņu pēc adresēm alfabētiskā secībā pilnssaraksts.

Grāmatas atklāšanas svētkos profesors J. Krastiņš viesusiepazīstinās ar J. Alkšņa daiļradi un kopā ar J. Alkšņa radiniekiem,skolniekiem un talanta pielūdzējiem sarunās pie kafijas tasesatcerēsies Meistaru.

APF

26. novembris, 2009 plkst. 15:13