IT kompetences centrs veicinās Latvijas konkurētspēju pasaulē

6. jūnijs, 2012

11.aprīlī, parakstot līgumu ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, tiek reāli uzsākta IT kompetences centra darbība, veidojot ilgtermiņa sadarbību starp IKT uzņēmumiem un zinātnes institūcijām.

SIA «IT kompetences centrs» 2011. gada 11. aprīlī ir noslēdzis līgumu Nr. L-KC-11-003 ar v/a «Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra» par projekta «Informācijas un komunikāciju tehnoloģiju kompetences centrs» īstenošanu, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.

Galvenie IT kompetences centra darbības virzieni būs – dabīgo valodu tehnoloģiju un biznesa procesu analīzes veicināšana. Abi minētie virzieni ir perspektīvi un mūsu mērķis ir radīt prototipus produktiem, kas būtu konkurētspējīgi starptautiskajā tirgū.

Biznesa procesu analīzē plānojam pētīt un rast jaunus risinājumus specificēšanas un testēšanas atbalsta rīku izstrādē, cilvēkkapitāla pārvaldības informācijas sistēmu un cilvēkresursu veiktspējas modelēšanā, privātā un publiskās sektora biznesa procesu modelēšanā. Tie visi ir mūsdienās ļoti noderīgi palīgi efektīva biznesa vadīšanā, kā arī palīdzētu izprast, kā efektīvāk sadarboties valsts un privātajam sektoram. Pašlaik biznesa procesu analīzes virzienam pieteikti 13 projekti.

Dabīgo valodu tehnoloģiju jomā plānojam attīstīt daudzvalodu mašīntulkošanu, instrumentus teksta lasāmības izvērtēšanai, daudzvalodu e-mācību materiālu izstrādi, kontekstjutīgas teksta apstrādes un balss tehnoloģijas. Ir jau pierasts, ka internets pārkāpj ģeogrāfiskās robežas un cilvēku iespējas iegūt un izmantot informāciju ir praktiski neierobežotas. Vienīgā problēma – valodu zināšanas. Ne visi materiāli ir populārākajās valodās, un ne visi cilvēki pārzina tekoši arī tās pašas populārākās valodas. Minētie instrumenti būtu lielisks palīgs komunikāciju jomā starptautiskajā tirgū un Latvija varētu kļūt par vienu no šīs jomas attīstītājiem. Dabīgo valodu tehnoloģiju virzienam pieteikti 9 projekti.

IT kompetences centra dibinātāji un dalībnieki ir nozares uzņēmumi – Biomehānikas un fizikālo pētījumu institūts, Datorikas institūts DIVI, Datorzinību centrs, Dynamic Research, FMS Software, Kurzemes datorcentrs, Lattelecom Technology, OptimEyz, RIX Technologies, Tilde, kā arī zinātniskie partneri – Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte un Ventspils Augstskola. Mūsu sadarbības partneris ir Latvijas Nacionālā bibliotēka.

«Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozare Latvijā ir prioritāra nozare un IT kompetences centra nodibināšana ir vēl viens būtisks solis nozares attīstībā. Mums ir spēcīgi IT uzņēmumi un ir spēcīgi zinātniskie institūti, kas kopīgi varētu radīt jaunus produktus pasaules tirgum. Mums ir svarīgi izmantot šo kopīgo potenciālu, jo līdzšinējā sadarbība nereti ir bijusi vairāk fragmentāra un mazāk sistemātiska», komentē IT Kompetences centra vadītāja, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas prezidente Signe Bāliņa.

Kopumā IT Kompetences centrā plānots izveidot 50 darba vietas, lai piesaistītu pētniekus plānoto ideju un pētījumu īstenošanā. Darbinieku skaits būs atkarīgs no aktuālajiem pētījumiem.

Kopumā pētniecības projektos līdz 2015. gada otrajai pusei ir plānots investēt 11,51 miljonus latu, no kuriem 6,184 miljoni Ls tiks piesaistīti no Eiropas struktūrfondiem.

SIA «IT kompetences centrs»

6. jūnijs, 2012 plkst. 13:49