Inženierzinātņu studijas RTU — perspektīva un konkurētspējīga izglītība

12. marts, 2018
.
.
.
Darba tirgus pētījumi un absolventu aptaujas liecina, ka inženierzinātņu profesijas ir pieprasītas darba tirgū, tāpēc studijas RTU dod iespēju nākotnē iegūt labi apmaksātu darbu,» saka RTU attīstības prorektors Artūrs Zeps. Foto - no RTU arhīva

Fizika, matemātika, ķīmija — tie ir eksaktie priekšmeti, ko mācāmies skolā. Taču vienlaikus tie ir priekšmeti, uz kuru pamatiem balstās inženierzinātnes, kuras apgūst Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti. Šīs zinātnes ir arī pamats labai, perspektīvai izglītībai, jo tehnoloģiju straujā attīstība un darba tirgus pieprasījums apliecina, ka jau tagad, un nākotnē jo īpaši, darba tirgū būs nepieciešami inženierzinātņu un augsto tehnoloģiju speciālisti, Eiropas Hitu radio (EHR) stāsta RTU attīstības prorektors Artūrs Zeps. Šī intervija ietilpst septiņu raidījumu ciklā «Jaunumi topošajiem studentiem», ko RTU veido sadarbībā ar EHR. Pirmais sižets EHR ēterā skanēs piektdien, 16. martā.

Pasaulē ar pieciem burtiem STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics) apzīmē jomu kopumu, kas ir inženierzinātņu pamatā. «Šie burti arī raksturo visus RTU studiju un zinātņu virzienus, jo tieši inženierzinātnes ir primārais virziens, ko vēlamies pasniegt studentiem dažādu profesiju veidā, ko viņi var apgūt RTU,» saka A. Zeps. 

Viņš min, ka RTU piedāvā iespēju deviņās fakultātēs apgūt plašu dažādu inženierzinātņu profesiju spektru tādās jomās kā, piemēram, datorzinātne, telekomunikācijas, muita, būvniecība, enerģētika, ķīmija, ekonomika, humanitārās zinātnes. «Tā ir lieliska iespēja veicināt ne tikai personisko izaugsmi, bet arī nodrošināt veiksmīgu karjeras attīstību nākotnē. Jo, kā rāda darba tirgus pētījumi un absolventu aptaujas, tieši inženierzinātņu profesijas ir pieprasītas darba tirgū, un studijas RTU dod iespēju nākotnē iegūt labi apmaksātu darbu,» saka A. Zeps. 

Ekonomikas ministrijas darba tirgus prognozes liecina, ka līdz 2022. gadam Latvijā «var veidoties iztrūkums pēc speciālistiem ar augstāko izglītību inženierzinātnēs, ražošanā un būvniecībā». Tas nozīmē, ka, tagad izvēloties studēt inženierzinātnes un uzcītīgi mācoties, nākotnē augstas kvalifikācijas inženierzinātņu un augsto tehnoloģiju speciāliem darbs un līdz ar to arī stabila karjera būs nodrošināta. 

Pēdējos gados inženierzinātņu studijās svarīga loma ir radošumam. RTU ir definējusi, ka skolo ne tikai darba ņēmējus, bet arī darba devējus, tāpēc, lai inženierzinātņu studentiem attīstītu uzņēmējdarbības potenciālu, tiek piedāvāts īpašs uzņēmējdarbības studiju modulis. Tā laikā studenti apgūst jomas, kas nepieciešamas mūsdienu inženieriem, piemēram, jaunu produktu veidošanu, inovāciju attīstību, tehnoloģiju pārnesi. Šīs zināšanas topošajiem inženieriem dod iespēju saprast, kā viņu izveidotos produktus var pozicionēt, piedāvājot tirgū, un pārdot, kā arī kā veidot pašiem savus uzņēmumus. 

Nozīmīga pozīcija RTU jauno inženieru sagatavošanas sistēmā ir Dizaina fabrikai (DF) — prototipēšanas centram, kurā zinātnieki un studenti, izmantojot DF piedāvāto tehnoloģisko bāzi, var izstrādāt savu izveidoto produktu prototipus, lai vēlāk tos komercializētu. 

DF studenti iemācās strādāt starpdisciplinārā komandā, un tas viņu tālākai karjerai ir nozīmīgi, jo eksaktās zinātnes kļūst starpdisciplināras — lai radītu inovatīvus produktus, inženieriem un augsto tehnoloģiju speciālistiem ir gan jāsadarbojas ar mākslas jomas speciālistiem, piemēram, dizaineriem, gan arī jāapgūst mākslas pamati, jo tas noder inovāciju radīšanas procesā. 

Darba tirgū arvien pieprasītākas kļūst arī starpdisciplināras zināšanas, tāpēc RTU veicina gan savu fakultāšu sadarbību, gan arī sadarbojas ar citām augstskolām, veidojot jaunas studiju programmas. 

 


 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

12. marts, 2018 plkst. 16:42

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi