Ēnu dienā RTU skolēniem atvērs laboratorijas

2. februāris, 2012

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) 15. februārī – Ēnu dienā – gatavojas atvērt laboratorijas un aicina skolēnus atklāt tehnisko zinātņu noslēpumus, kļūstot par zinātnieku «ēnām»: par godu universitātes 150. jubilejas gadam Ēnu dienā šogad pirmoreiz piedalīsies 45 zinātnieki. Skolēniem būs iespēja pētīt robotzivis, industriālos robotus, jaunas paaudzes 3D ekrānus, strādāt ar spektrometru, hromatogrāfu un citām iekārtām.

Uz RTU aicināti tie skolēni, kas sasnieguši 15 gadu vecumu. Lai kļūtu par RTU zinātnieku «ēnām», līdz 9. februārim mājaslapā www.enudiena.lv jāaizpilda pieteikuma anketa.

Apmeklējot RTU, Ēnu dienā skolēniem būs iespēja veikt eksperimentus universitātes laboratorijās un piedalīties pētījumu projektos.

RTU piedāvās iepazīt visus universitātē pārstāvētos pētījumu virzienus. Piemēram, Transporta un mašīnzinību fakultātes un Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes laboratorijās skolēniem būs iespējauz mirkli kļūt par robotzivs konstruētājiem vai industriālā robota automatizācijas vadības un uzraudzības sistēmu pētniekiem. Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes laboratorijās «ēnas» kopā ar pētniekiem noteiks, kāda pārtikas ķīmija un atioksidanti atrodami augu eļļās, pētīs Latvijas mālu īpašības un to izmantošanas iespējas, kā arī izstrādās bioloģiski aktīvus materiālus un polimērmateriālus. Savukārt Būvniecības fakultātes Ūdens pētniecības laboratorijā jaunieši veiks baktēriju augšanas cikla eksperimentu. Elektronikas un telekomunikācijas fakultātes zinātnieku vadībā uzzinās, kā top 3D volumetrisks ekrāns – jaunas paaudzes 3D, kurā attēls vairs nav stereoskopisks, kā šobrīd kinoteātros, bet objekts fiziski redzams «no iekšpuses» utt.

«RTU zinātnieki ar prieku uzņems skolēnus laboratorijās, auditorijās, zinātniskajos centros un iepazīstinās ar pētniecības procesu, kā arī parādīs, kā pētījumu rezultātus iespējams izmantot ikdienā. Priecāsimies, ja šī Ēnu diena skolēniem būs stimuls studēt inženierzinātnes un dabazinātnes un kļūt par nākamajiem Nobela prēmijas laureātiem,» saka RTU zinātņu prorektora vietnieks Tālis Juhna.

Ēnu diena universitātē norit Rīgas Tehniskās universitātes 150. gadu jubilejas zīmē, un to atbalsta jubilejas ģenerālsponsori: Swedbank, Latvijas Gāze, Latvenergo; lieldraugi: Lattelecom, Latvijas Dzelzceļš, SEB banka, Severstaļlat, Exigen Services, Rīgas dome; atbalstītājs: Knauf.

Rīgas Tehniskās universitātes 150. jubileja tiks svinēta 2012. gada 14. oktobrī. Visu 2011./2012.studiju gadu notiks plaša zinātnes, kultūras un sporta jubilejas pasākumu programma. To iespējams iepazīt www.rtu.lv/150.

RTU (tolaik – Rīgas Politehniskā augstskola) ir pirmā augstākās izglītības mācību iestāde tagadējās Latvijas teritorijā, tā ir dibināta 1862. gada 14. oktobrī.

Papildu informācija par RTU pētniekiem:
www.draugiem.lv/rtu
www.twitter.com/RTU_InfoCentrs