Apņemas ciešāk sadarboties studijās un pētniecībā, sekmējot «Rail Baltica» un dzelzceļa nozares attīstību

7. februāris
.
.
.
Baltijā modernākajā un vislabāk aprīkotajā ģeometriskās metroloģijas laboratorijā vadošā pētnieka Jāņa Lungeviča vadībā RTU viesi izzina jaunāko «Mitutoyo» aprīkojumu dimensiju mērīšanai un tā plašās izmantošanas iespējas. Foto: Toms Norde

Lai stiprinātu sadarbību studijās un pētniecībā, nodrošinot darba tirgus vajadzībām atbilstošu speciālistu sagatavošanu un inovācijas straujākai dzelzceļa nozares attīstībai, īpašu uzmanību veltot lielākajam infrastruktūras projektam Baltijā «Rail Baltica», Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) viesojās VAS «Latvijas dzelzceļš» un SIA «Eiropas Dzelzceļa līnijas» vadītāji, kā arī vairāku Itālijas uzņēmumu pārstāvji un Romas Universitātes «Sapienza» profesors transporta jomā.

Uzsverot, ka nozares turpmākai attīstībai būtiski ir profesionāļi gan ar inženiertehniskām, gan loģistikas un vadības prasmēm, tikšanās laikā ar VAS «Latvijas dzelzceļš» valdes priekšsēdētāju Rinaldu Pļavnieku, SIA «Eiropas Dzelzceļa līnijas» valdes priekšsēdētāju Kasparu Vingri, galveno inženieri Andrea Laudanna un galveno tehnisko ekspertu Jāni Eiduku, kā arī Ezio Pedone no Itālijas uzņēmuma «Italferr», Roberto Liuzza no kompānijas «Sintagma» un profesoru Stefano Ricci no Romas Universitāte «Sapienza» apspriesta iespēja veidot kopīgu studiju programmu, sadarboties zināšanu pārnesē, kā arī pētniecības un inovāciju attīstībā ilgtermiņā, šajās aktivitātēs iesaistot arī studentus. 

Industrijai ir nepieciešami tūkstošiem inženieru, tādēļ RTU ir partneris izaugsmei – te ir gan talantīgi studenti, gan izveidota inovāciju ekosistēma, pieejama pasaules līmeņa zinātniskā ekspertīze un augstas kvalitātes aprīkojums, atbalsts prototipēšanai un produktu izstrādei, kā arī līdzdalība starptautiskos sadarbības tīklos, norādīja RTU inovāciju prorektore Liene Briede. 

Tiekoties ar Itālijas un Latvijas uzņēmumu pārstāvjiem, RTU iepazīstināja viņus gan ar universitātes attīstības plāniem, gan dažādām sadarbības iespējām. Sadarbība ar vietēja un globāla mēroga uzņēmumiem vienmēr ir bijis viens no RTU darbības pīlāriem, šobrīd šī joma tiek intensīvi attīstīta, lai universitāte varētu arvien elastīgāk reaģēt uz tautsaimniecības vajadzībām, apliecina RTU rektors Tālis Juhna. 

Savukārt, apmeklējot RTU Būvniecības un mašīnzinību fakultātes (BMF) laboratorijas, viesi iepazina jaunākās inovācijas un tehnoloģijas, ko attīsta RTU zinātnieki un studenti. BMF Transportbūvju institūtā vadošais pētnieks Viktors Haritonovs viņus iepazīstināja ar inovatīvām ceļu būves tehnoloģijām un materiāliem, bet 3D betona drukāšanas zinātniskajā laboratorijā tās vadītājs Māris ŠInka demonstrēja būvniecības nākotnes tehnoloģijas un inovatīvus materiālus betona konstrukciju izgatavošanai. Fakultātē atrodas arī Baltijā modernākā un vislabāk aprīkotajā ģeometriskās metroloģijas laboratorija, kurā viesi vadošā pētnieka Jāņa Lungeviča vadībā izzināja jaunāko «Mitutoyo» aprīkojumu dimensiju mērīšanai un tā plašās izmantošanas iespējas. Laboratorija sadarbojas gan ar dažādiem uzņēmumiem, gan ar Latvijas bobsleja un skeletona izlasēm kamanu slieču ģeometrijas un cietības mērījumu veikšanā, palīdzot sportistiem labāk sagatavoties sacensībām. Ļoti plašs lietojums ir arī digitālo dvīņu un virtuālās realitātes tehnoloģijām, apliecina asociētais profesors Māris Kaļinka. RTU zinātnieki gan izveidojuši Ķīpsalas studentu pilsētiņas «dvīni», gan veikuši trīsdimensionālo skenēšanu dažādiem objektiem un ēkām, tajā skaitā kultūras mantojuma objektiem. Digitālo dvīņu tehnoloģijas ir izmantojamas arī valsts un civilās aizsardzības vajadzībām.

Ar viesiem sadarbību apsprieda arī RTU zinātņu prorektora p.i. Gatis Bažbauers, BMF dekāne Līga Gaile un prodekāni Ivo Vaicis un Sandris Ručevskis, Inženierekonomikas un vadības fakultātes asociētās profesores Ingūna Jurgelāne-Kaldava un Justīna Hudenko, 

Atzīmējot pirms gada parakstīto sadarbības līgumu starp universitāti, «Eiropas Dzelzceļa līnijām» un būvniecības apvienību «Bererix», BMF dekāne un prodekāni apmeklēja arī «Rail Baltica» Centrālā mezgla būvlaukumu, kur K.Vingris iepazīstināja ar projekta īstenošanas progresu Latvijā, kā arī atskatījās uz kopīgi īstenotajām aktivitātēm studentu iesaistē – vairāki projektā iesaistītie inženieri ir vadījuši vieslekcijas, kā arī uzņēmuši studentu grupas abu starptautisko staciju būvlaukumos. Ar būvniecības gaitu, izmantotajām tehnoloģijām un paveikto būvlaukumā iepazīstināja būvdarbu vadītājs Philippe Bidoli un «Eiropas Dzelzceļa līniju» galvenais inženieris Andrea Laudanna.

Vizīti organizēja RTU Latvijas–Itālijas sadarbības centrs, lielu atbalstu kontaktu veidošanā sniedza Itālijas vēstnieks Latvijā Alessandro Monti.

Itālijas transporta delegācijas vizīte RTU

Vizīte «Rail Baltica» Centrālā mezgla būvlaukumā.

RTU Būvniecības un mašīnzinību fakultātes vadība viesojas Rail Baltica būvlaukumā

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

7. februāris plkst. 17:14

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi