Aicina uz Pasaules latviešu zinātnieku kongresa atklāšanu

19. oktobris, 2011

Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA), Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) un Latvijas Universitāte (LU) aicina uz Apvienotā Pasaules latviešu zinātnieku III un Letonikas IV kongresa atklāšanu. Atklāšanas plenārsēde notiks 24. oktobrī plkst. 10 LZA, Akadēmijas laukumā 1.

Atklāšanas plenārsēdē ar uzrunām piedalīsies kongresa Goda patronese Vaira Vīķe-Freiberga, Valsts prezidents Andris Bērziņš, LZA prezidents Juris Ekmanis, Eiropas Zinātņu un mākslas akadēmijas prezidents Felikss Ungers, LU rektors Mārcis Auziņš, RTU rektors Leonīds Ribickis, RLB priekšsēdētājs Guntis Gailītis.

Jau ziņots, ka nākamnedēļ, no 24. līdz 27. oktobrim, Rīgā notiks Apvienotais Pasaules latviešu zinātnieku III un Letonikas IV kongress «Zinātne, sabiedrība un nacionālā identitāte», kurā piedalīsies 1200 dalībnieki  no 15 valstīm.

RTU kongresā 25. oktobrī notiks darbs tehnisko zinātņu sekcijās, bet 25. oktobra vakarā plkst. 18.30 RTU Mazajā zālē, Kaļķu ielā 1, norisināsies diskusiju klubs «Latvijas energoneatkarība». Diskusiju klubā piedalīsies RTU rektors Leonīds Ribickis, AS «Augstsprieguma tīkls» valdes priekšsēdētājs Varis Boks un  valdes loceklis Arnis Staltmanis, AS «Latvijas valsts meži»  Attīstības daļas vadītāja Ilga Bērzkalne, Pasaules Enerģijas padomes Latvijas nacionālās komitejas prezidents Namejs  Zeltiņš, RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta direktore Dagnija Blumberga. Diskusiju vadīs Latvijas Radio raidījuma «Zināmais nezināmajā» vadītāja Sandra Kropa.

Pasaules latviešu zinātnieku kongresa kustība sākās 1991. gadā. Par kongresa uzdevumu tika izvirzīts – vispārināt būtisko, ko paveikuši Latvijas izcelsmes zinātnieki,  un tie, kuri pēta šo zemi.

Arī šogad kongresā tiks aplūkoti vairāki jautājumi. Kāda šobrīd ir situācija ES dalībvalsts – Latvijas zinātnē? Kā latviešu zinātnieki iekļaujas starptautiskajā apritē? Kā sokas zinātnes saišu stiprināšana ar politiķiem un sabiedrību? Uz to atbildēs zinātniskie ziņojumi  kongresa astoņu  sekciju 44 apakšsekcijās.

Mūsdienu zinātnieku paveikto rezumēs plenārsēde «Zinātnes politika un prioritāro pētījumu virzieni Latvijā» (26. oktobrī plkst. 9–17.30, LZA Mazajā zālē).

Norisināsies vairākas diskusijas: «Zinātnes politika un prioritātes» (vad. Dr. habil. phys. A. Siliņš), «Novecošana un jaunatnes iesaiste zinātnē» (Dr. habil. paed. T. Koķe), «Zinātne un nacionālā identitāte» (PhD N. Muižnieks), «Zinātnes popularizēšana sabiedrībā un zinātnes žurnālistika» (Dr. paed. I. Brikše, Dr. phil. A. Dimants), «Globālais unnacionālais zinātnē» (Dr. habil. phys. J. Zaķis), «Zinātne un uzņēmējdarbība» (M. Ozoliņš). Savukārt Diskusiju klubs «Latviskā identitāte un tās izpausmes», kas 25. Oktobrī plkst. 18.30 notiks Rīgas Latviešu biedrības namā LZA Goda locekļa J. Streiča vadībā centīsies rast premisas  apgalvojumam «nacionālā identitāte kā mūsu dzīves pievienotā vērtība».

Kongresa laikā notiks arī vairākas izstādes: «Valsts pētījumu programmu pirmie rezultāti», «Četras svarīgākās latviešu trimdas politiskās akcijas ārzemēs padomju okupācijas laikā», «Bibliotheca Rigensis gadsimtu gaitā» u. c.

Kā informē LZA, no Latvijas pēdējo 20 gadu laikā aizbraukuši 1000 zinātnieki, jo zinātnē un pētniecībā strādājošo skaits (pēc LR CSP datiem) no 6552 samazinājies līdz 5481 – 2010. Gadā. Kongress, kas sapulcē vienkopus latviešu izcelsmes zinātniekus un zinātnieku atsaucībair sava veida garantija zinātnes pastāvēšanai.

Papildu informācija un programma kongresa mājaslapā.

Kongresu organizē: Latvijas Zinātņu akadēmija, Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Rīgas Latviešu biedrība sadarbībā ar LR Izglītības un zinātnes ministriju,  Latvijas universitātēm un augstskolām. Kongresu atbalsta: Latvenergo, LNT, koris «Kamēr», Rundālespils muzejs.

RTU Informācijas centrs

19. oktobris, 2011 plkst. 16:44