Projekts

.
.
Injicējami biomimētiska oktakalcija fosfāta kompozīti ar antibakteriālu iedarbību implantu atkārtotai osteointegrācijai
Projekta nosaukums: Injicējami biomimētiska oktakalcija fosfāta kompozīti ar antibakteriālu iedarbību implantu atkārtotai osteointegrācijai
Projekta īsais nosaukums: RegrOssBio
Vienošanās par projekta īstenošanu numurs: 101106882
RTU Projektu reģistra numurs: 4724
Struktūrvienība: Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūts
Projekta administrētājs: Zinātniskās darbības projektu nodaļa
Finansējošais fonds: HORIZON-MSCA-2022-PF-01-01 - MSCA Postdoctoral Fellowships 2022
RTU loma projektā: vienīgais projekta īstenotājs
Statuss: Īstenošanā
Projekta uzsākšanas datums: 01.08.2023.
Projekta noslēguma datums: 31.07.2025.
Finansējuma piešķīrēja nosaukums: Eiropas Komisija
Projekta zinātniskais/saturiskais vadītājs: Jānis Ločs
Projekta vadītājs administratīvajā jomā: Ilze Pusbarniece
Projekta kopējais finansējums:
162 499.20 EUR
Projekta kopsavilkums:

Pieaugot globālajai dentālo implantu insdustrijai, periimplantīts ir kļuvis par ievērojamu problēmu visā pasaulē, ietekmējot līdz pat 43% jau ievietoto implantu. Periimplantītu izraisa patogēnie mikroorganismi, kuri vairojas pie implanta virsmas, izraisot iekaisuma reakciju un kaula rezorbciju, kas pusē no gadījumiem noved pie implanta zaudēšanas. Vispārīgais periimplantīta ārstēšanas mērķis ir implanta reosteointegrācija ar apkārtējo kaulu, ko var sasniegt tikai pilnīgas infekcijas kontroles gadījumā. Esošās ārstēšanas pieejas nespēj nodrošināt efektīvu implantu virsmu attīrīšanu, kā arī pieejamo antibiotiku ievadīšanas metodiku efektivitāte ir nepietiekama. Šī projekta mērķis ir izstrādāt biomimētiskas injicējamas pastas periimplantīta ārstēšanai ar antibakteriālām un osteogēnām īpašībām uz kalcija fosfāta bāzes,. Mēs izmantosim bioloģiski saderīgus materiālus, piemēram, oktakalcija fosfātu un dabiskos hidrogēlus (hialuronskābi un funkcionalizētu želatīnu), kas līdzinās kaula ekstracelulārās matricas neorganisko un organisko komponentu sastāvam. Tās kalpos kā daudzpusīgas platformas antibiotiku, piemēram, metronidazola un doksicilīna, vai antibakteriālu nanodaļiņu lokālai ievadīšanai periimplanta kabatās pēc baktēriju bioplēves mehāniskas noņemšanas. Mēs izvirzām hipotēzi, ka šie materiāli nodrošinās kontroli pār infekciju periimplantīta zonā un šūnu funkcijām, un tiem var būt liels potenciāls implantu atkārtotai reosteointegrācijai. Līdz šim tirgū nav pieejami antibakteriāli kaulaudus reģenerējoši materiāli, kas paredzēti periimplantīta mutes mikroflorai. Iegūtajiem inovatīvajiem produktiem, kas izstrādāti pēc labas ražošanas principiem, būs optimizēts sastāvs un īpašības, lai tie būtu ērti un tūlītēji lietojami zobārstniecības kabinetā, bez papildu invazīvām ķirurģiskām manipulācijām.

Projekta laikā tiks īstenotas sekojošas aktivitātes:
Izejmateriālu sintēze un raksturojums: oktakalcija fosfāts, mezoporainas bioaktīva stikla nanodaļiņas.
Antibakteriālu oktakalcija fosfātu saturošu injicējamu kompozītu sintēze un īpašību novērtēšana.
Želatīna/oktakalcija fosfāta injicējamu kompozītmateriālu zāļu piegādes sistēmu bioloģisko un antibakteriālo īpašību novērtēšana.
Projekta vadība, zinātniskās informācijas izplatīšana/izmantošana mērķu sasniegšanai, komunikācija/sabiedrības iesaiste.
Apmācība un zināšanu pārnese.
Publicēts RTU mājas lapā: 31.07.2023.

Universitāte