Zinātnes pagraba diskusija «Nano – mūsdienu revolūcija?»

1. decembris, 2010
.
.
.

Ceturtdien, 2. decembrī, plkst. 19 RTU notiks trešā Zinātnes pagraba diskusija «Nano – mūsdienu revolūcija?», kuras laikā RTU zinātnieki kopā ar studentiem diskutēs par nano pasauli un nanotehnoloģijām. Diskusija norisināsies RTU galvenās ēkas pagrabstāvā, Kaļķu ielā 1, izstādes «Leonardo ģēnijs» telpās.

01.12.2010.

Diskusijā «Nano – mūsdienu revolūcija?» RTU studenti kopā ar dažādu nozaru ekspertiem un ciemiņiem meklēs atbildes uz jautājumiem: vai nanotehnoloģijas ir mūsdienu industriālā revolūcija vai tikai zinātniekupētījumu «modes kliedziens», kas īsti ir nanotehnoloģijas, cik plašs irto pielietojums pašreiz un  nākotnē, cik būtiski tās izmainījušas ikdienu un kā pieņemt to, kas nav acīm saskatāms. 

Diskusijā piedalīsies RTU profesors, Silikātmateriālu institūta direktors un studiju programmas «Materiālu nanotehnolģijas» direktors Gundars Mežinskis un RTU Tehniskās fizikas institūta direktors Māris Knite. Diskusiju vadīs RTU Būvniecības fakultātes Materiālu un konstrukciju institūta vadošais pētnieks Kaspars Kalniņš.

Zinātnes pagraba diskusijas mērķis ir atklāt zinātnes aizraujošo pusi, lai rosinātu interesi par zinātni. Diskusiju organizē RTU Studentu parlamenta Zinātnes nodaļa. Zinātnes pagraba diskusiju cikls sākās 2010. gada pavasarī, kad RTU notika diskusijas «Vai mīlestība ir jūtu ķīmija?», kā arī «Vai izgudrot var tikai ģēnijs?».

Priedēklis «nano» (no grieķu valodas «nanos» – punduris) norāda uz mērvienību, kas līdzinās miljardajai metra daļai jeb miljonajai milimetra daļai. Nano-metra un metra mērogus vieglāk iedomāties, ja salīdzina viena santīma monētu ar zemeslodi. «Nano» pasaulē notiek fundamentālas nozīmes procesi — notiek ķīmiskas reakcijas, veidojas savdabīgas struktūras u. tml., kas materiāliem un tehnoloģijām piešķir neparastas īpašības un milzīgu pievienoto vērtību. Šos procesus pēta un tehnoloģijās integrē mūsdienu zinātnieki.

 Arī Nobela prēmiju fizikā 2010. gadā ieguva Rietumeiropā strādājoši krievu izcelsmes zinātnieki Konstantīns Novoselovs un Andrejs Geims – grafēna autori. Grafēns ir oglekļa slānis viena atoma biezumā, kam piedēvē tādas īpašības kā liela mehāniskā cietība, laba siltumvadītspēja, elektronu kustības spēja.

RTU Informācijas centrs

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

1. decembris, 2010 plkst. 10:15

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi