Vidusskolēniem būs iespēja Ēnu dienā iepazīties ar RTU un LU zinātnieku darbu CERN, Šveicē

27. februāris
.
.
Pagājušajā gadā pirms došanās uz CERN vidusskolēniem bija iespēja apskatīties RTU studentu pilsētiņu Ķīpsalā un iepazīties ar zinātnieku darbu RTU laboratorijās. Foto: Elīna Karaseva, RTU

Pieciem vidusskolēniem arī šogad būs iespēja Ēnu dienā, kas norisināsies 5. aprīlī, doties uz Eiropas kodolpētniecības centru (CERN) Šveicē, lai iepazītos ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Latvijas Universitātes (LU) zinātnieku darbu vienā no pasaules ietekmīgākajām zinātnes laboratorijām. Skolēniem būs iespēja ēnot arī RTU zinātniekus un darbiniekus Latvijā, RTU fakultātēs un laboratorijās. Pieteikšanās ēnošanai – no 7. līdz 13. martam Ēnu dienas mājaslapā.

Vizīte CERN jauniešiem paredzēta no 3. līdz 5. aprīlim, kad vidusskolēni varēs ēnot Latvijas pārstāvi CERN Tomu Torimu, RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktoru un daļiņu fiziķi Kārli Dreimani, RTU pētnieku Andri Ratku, kā arī divus doktorantus – RTU pētnieci Antru Gaili un LU pētnieku Valtu Krūmiņu. 

Informācija par CERN strādājošajiem zinātniekiem:

  • T. Torima uzdevums ir koordinēt Latvijas un CERN sadarbību, kā arī veidot stratēģiju Latvijas sadarbībai ar CERN nākotnē;
  • K. Dreimanis vada Latvijas zinātnieku grupu, kas strādā vienā no nozīmīgākajiem CERN eksperimentiem – CMS (The Compact Muon Solenoid), kura mērķis ir atklāt jaunus fizikas fenomenus; 
  • A. Ratkus pienākums ir koordinēt Latvijas zinātnieku iesaisti starptautiskajos projektos, kuru mērķis ir nodrošināt ilgtspēju nākotnes paātrinātajiem un attīstīt jaunas tehnoloģijas biofizikas un medicīnas pētījumiem vēža ārstēšanai; 
  • A. Gaile studē RTU un LU kopējā doktorantūras programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas» un CERN izstrādā drošības kontroles sistēmas jaunajam apakšdetektoram, kā arī CMS eksperimentā nodarbojas ar fizikas analīzi;
  • Arī V. Krūmiņš studē doktorantūras programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas» un CERN strādā AEgIS (Antihydrogen Experiment: Gravity, Interferometry, Spectroscopy) eksperimentā, kura mērķis ir brīvās krišanas paātrinājuma mērījumi, izmantojot antiūdeņradi.

Lai pieteiktos ēnošanai CERN, Ēnu dienas mājaslapas vakanču sadaļā jāizvēlas uzņēmums «Rīgas Tehniskā universitāte» un vēlamā zinātnieka vakance. Piesakoties vakancei, pretendentiem jāpievieno motivācijas vēstule un jāpamato sava interese par CERN un RTU un LU zinātnieku darbu tajā, kā arī jāieskicē, ko vēlētos uzzināt CERN un kur pēc vidusskolas absolvēšanas vēlas studēt. 

Piesakoties ēnošanai CERN, jāņem vērā, ka ēnu atlase notiks 1. kārtas laikā – līdz 16. martam. Vārdi skolēniem, kurus izvēlēs braucienam uz CERN, tiks paziņoti 17. martā. Pārējām RTU ēnām pieteikšanās un atlase notiek parastajā kārtībā līdz marta beigām. 

Ēnas uz Šveici dosies ar lidmašīnu, ceļa un viesnīcas izdevumi tiks apmaksāti no Izglītības un zinātnes ministrijas piešķirtā valsts budžeta finansējuma, lai nodrošinātu CERN kontaktpunkta darbību Latvijā 2023. gadā.  

CERN iepazīšana jauniešiem, kurus interesē karjera eksaktajās zinātnēs, ir noderīga, jo nākotnē tas var kļūt par Latvijas jauno zinātnieku darba vietu. Latvija 2021. gadā kļuva par CERN asociēto dalībvalsti, kas dod iespējas jaunajiem zinātniekiem strādāt CERN. 

CERN jau gandrīz 70 gadus ir pasaulē vadošais zinātniskais centrs, kurā notiek globāli nozīmīgi zinātnes atklājumi – ir radīts internets un pierādīta Higsa bozona eksistence.

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

27. februāris plkst. 11:41

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi