Uzņēmumi un valsts un pašvaldību iestādes varēs izmantot superdatora pakalpojumus

15. jūnijs, 2023
.
.
.
Foto: Pixabay.com

Latvijas uzņēmumi un valsts un pašvaldību iestādes varēs palielināt savu konkurētspēju, darbā izmantojot augstas veiktspējas skaitļošanas (High-Performance Computing (HPC)) jeb superdatora sniegtās iespējas, ko tām projektā «EuroCC 2» piedāvā Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) un Latvijas Universitāte (LU). Projekta laikā abu universitāšu speciālisti interesentiem piedāvās mācības, lai informētu par superdatora iespēju izmantošanu uzņēmumu un iestāžu darbā. Viens no pasākumu kopumiem – Atvērtā HPC nedēļa – norisināsies jau jūnija beigās.

HPC resursi jeb superdators ļauj salīdzinoši īsā laikā risināt sarežģītus skaitļošanas uzdevumus, kā arī veikt dažādas simulācijas un aprēķinus pat 100 reizes ātrāk un precīzāk, nekā tas notiktu, strādājot ar portatīvo datoru, jo skaitļošanu veic lieljaudas datori, kas mūsdienās ir jebkuras modernas universitātes sastāvdaļa un ko izmanto gan, piemēram, inženiertehniskiem aprēķiniem, gan lielo datu analīzei un mašīnmācīšanās uzdevumiem.  

«Mūsu mērķis ir palīdzēt Latvijas mazajiem un vidējiem uzņēmējiem, valsts un pašvaldības institūcijām un zinātniekiem kļūt konkurētspējīgākiem starptautiskajā vidē, izmantojot superdatora sniegtās iespējas. Latvijas HPC kompetences centrs ir pirmais, kur vērsties, lai saņemtu atbalstu HPC infrastruktūras lietošanā,» stāsta RTU vadošais pētnieks un projekta «EuroCC 2» vadītājs Latvijā Ilmārs Slaidiņš.

«EuroCC 2» projekta laikā notiks reģionālie semināri, biznesa brokastis uzņēmējiem, HPC mācības iesācējiem un pieredzējušiem HPC lietotājiem, reizi gadā – konference «Baltic HPC and Cloud», kā arī iecerēts izveidot tiešsaistes mācību kursu (MOOC) par HPC un  Latvijas HPC informācijas tīklu. «Varam piesaistīt plašāku ekspertu loku, lai sniegtu praktisku atbalstu ikvienam, kurš vēlas savā darbā izmantot HPC klasteri,» saka LU vadošais pētnieks Jānis Virbulis.

Organizācijas, kas vēlas noskaidrot, vai HPC risinājumi ir piemēroti to mērķu sasniegšanai, var sazināties ar Latvijas Augstas veiktspējas skaitļošanas kompetences centru, rakstot un piesakoties bezmaksas konsultācijai.

«EuroCC 2» projekts ir secīgs turpinājums projektam «EuroCC», kas ilga no 2020. līdz 2022. gadam un kura laikā ir izveidots starptautisks augstas veiktspējas skaitļošanas kompetences centru tīkls. Latvija kopā ar vairāk nekā 30 Eiropas valstīm radījusi HPC kompetenču karti, kuru var izmantot zinātnieki un uzņēmēji, lai, sazinoties ar konkrēto valstu HPC kompetences centriem, atrastu ekspertus, kas varētu sniegt konsultācijas HPC jautājumos. Ir organizēti arī vietējie un starptautiskie pasākumi, lai plašāk stāstītu par superdatora priekšrocībām.

Maijā Latvijas Zinātnes padome atbalstīja līdzfinansējuma piešķiršanu projekta turpinājumam, kas ilgs līdz 2025. gadam un kurā piedalās 33 Eiropas valstis. Projekta kopējais finansējums ir 62 miljoni eiro, no kuriem 1 miljons eiro ir Latvijas finansējuma daļa. Pusi tās finansē Eiropas HPC kopuzņēmums «EuroHPC Joint Undertaking», kas saņem Digitālās Eiropas programmas atbalstu, bet otru pusi – Latvijas valsts.

Plašāka informācija 

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU HPC centrs

Publikācijas datums

15. jūnijs, 2023 plkst. 12:46

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi