«Times Higher Education» reitingā visaugstāk novērtēts RTU sniegums inženierzinātnēs

27. oktobris, 2023
.
.
.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) sniegums inženierzinātņu studijās ir visaugstākais salīdzinājumā ar citām Latvijas augstskolām, liecina starptautiskā reitings «Times Higher Education (THE) World University Rankings 2024 by Subject», kur RTU minētajā tematā ierindota 601.–800. vietā starp pasaules labākajām inženierzinātņu augstskolām. 

Inženierzinātņu jomā, kur ietilpst enerģētika, elektronika, mehānika, aeronautika, būvniecība un ķīmijas tehnoloģijas un materiālzinātne, pavisam iekļautas 1374 pasaules vadošās universitātes. Šogad augstskolām konkurence ir lielāka salīdzinājumā ar pērno gadu, kad šajā kategorijā bija iekļautas 1306 augstskolas.

Reitingā augstskolas vērtētas pēc vairākiem kritērijiem – zinātnes kvalitāte, sadarbība ar industrija, starptautiskā sadarbība, pētniecības vide, studiju kvalitāte. Inženierzinātņu jomā RTU visaugstāk novērtēta starptautiskajā sadarbībā un sadarbībā ar industriju. 

Vēl inženierzinātnēs no Latvijas startē arī Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, kas ierindota 1001+ vietā. Savukārt, Baltijas mērogā raugoties, Kauņas Tehnoloģiju universitāte ierindota 801.–1000. vietā, bet Viļņas Ģedimina Universitāte – 1001.+ vietā, bet Tartu Universitāte – 301.–400. vietā un Tallinas Tehnoloģiju universitāte – 501.–600. vietā. Pirmajā vietā šajā jomā ir Hārvarda Universitāte, Stenforda Universitāte un Masačūsetsas Tehnoloģiju institūts. 
Datorzinātnē RTU ierindojusies 801.–1000. vietā 1027 pasaules augstskolu konkurencē. Šajā jomā visaugstāk novērtēta RTU starptautiskā sadarbība un zinātnes kvalitāte.  

Konkrētajā jomā no Latvijas vēl reitingā iekļauta Latvijas Universitāte, kas ierindota 601.–800. vietā, savukārt no Igaunijas Tartu Universitāte iekļauta 251.–300. vietā un Tallinas Tehnoloģiju universitāte – 601.–800. vietā, bet no Lietuvas Viļņas Ģedimina Tehniskā universitāte – 601.–800. vietā, un Kauņas Tehnoloģiju universitāte un Viļņas Universitāte – 801.–1000. vietā. Pirmajā vietā datorzinātnēs jau sesto gadu ir Oksfordas Universitāte, kurai seko Stenforda Universitāte un Masačūsetsas Tehnoloģiju institūts. 

Arī fizikas jomā, kur tiek vērtēts universitātes sniegums matemātikā un statistikā, fizikā un astronomijā, ķīmijā, ģeoloģijā, vides, zemes un jūras zinātnē, RTU ieņem 801.–1000. vietu 1370 universitāšu konkurencē. Visaugstāk šajā jomā ir novērtēta RTU starptautiskā sadarbība un zinātnes kvalitāte.

Latvijas Universitāte šajā jomā ierindojusies 601.–800. vietā, bet, raugoties Baltijas mērogā, Viļņas Universitāte iekļuvusi 801.–1000. vietā, kamēr Kauņas Tehnoloģiju universitāte un Viļņas Ģedimina Tehniskā universitāte – 1001. vietā, savukārt Tartu Universitāte – 401.–500. vietā un Tallinas Tehnoloģiju universitāte – 601.–800. vietā. Savukārt šīs jomas pirmās trīs vietas attiecīgi aizņem Kalifornijas Tehnoloģiju institūts, Hārvarda Universitāte un Stenforda Universitāte. 

Universitāšu sadarbība ar industriju reitingā tiek vērtēta pēc tā, cik lielus ienākumus augstskola ir guvusi no zināšanu pārneses. Vērtējot pētniecības vidi, tiek ņemti vērā reputācijas aptaujas rezultāti, universitāšu ienākumi no pētniecības un tās produktivitāte. Starptautiskajā sadarbībā vērtē ārzemju studentu un mācībspēku skaita īpatsvaru, kā arī starptautisko sadarbību pētniecībā pēc zinātnisko publikāciju citējamības rādītājiem. Sniegumu studijās vērtē pēc reputācijas aptaujas rezultātiem, studentu un mācībspēku skaita savstarpējās attiecības, mācībspēku ar doktora grādu īpatsvara, kā arī citiem rādītājiem. Savukārt zinātnes kvalitātes kritērijs atklāj universitāšu lomu jaunu zināšanu un ideju radīšanā un izplatīšanā. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

27. oktobris, 2023 plkst. 13:41

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi