Tehniskajās jaunrades dienās Rīgā pulcējās 200 zinātkāru jauniešu

5. novembris, 2012

Sestdien, 3. novembrī pirmo «Tehnisko jaunrades dienu» pasākumu apmeklēja 200 jaunieši, kuri kopumā piedalījās 8 dažādās disciplīnās, izveidojot dažādus sacensību priekšmetus un ar tiem sacenšoties savā starpā.

Visapmeklētākā disciplīna bija «Robotikas darbnīcas – Motorpeles», kur kopumā tik izveidotas 40 dažādas motorpeles, kas pārvietojās ar vibrācijas kustību. Tāpat jauniešiem lielu interesi radīja enerģijas radīšana ar vēja ģeneratoru un kopumā tika uzkonstruēti 19 vēja ģeneratoru modeļi. Savukārt meiteņu vidū iecienītākā disciplīna bija «Ķīmijas laboratorija – Metālu alķīmija».

Veiksmīgākie «Motorpeļu» sacīkstēs izrādījās Nikita Sovetovs (Līvānu 2. vidusskola) un Vitālijs Pavlovs (Preiļu 1. pamatskola), kuru izveidotās motorpeles trasi veica aptuveni 22 un 29 sekunžu laikā. «Magnētiskajā copē» smagāko lomu izvilka Emīls Damroze (Ogres sākumskola) – 396 g. Ātrāko līnijsekotāja robotu izdevās uzkonstruēt Rīgas Jauno tehniķu centra komandai, kas trasi veica 23 sekundēs. Vistālāk «Atspervāģis» aizripoja Ričardam Tomam Lūsim (Hanzas vidusskola) – 3,5 m. Lielāko spriegumu – 1073 mV izdevās sasniegt Jēkabam Reinim Pērkonam un Georgam Bārdam (Rīgas Katoļu ģimnāzija). Centīgākie spageti makaronu tiltu būvētāji izrādījās Līvānu 2. vidusskolas jaunieši – Artjoms Semjonovs, Vadims Martinovs un Nikita Ivanovs, kuru tilts izturēja 48 kg pieliktu slodzi.

tjd_riga_2012_2.jpg

Lai rastos interese par inženierzinātnēm, pasākuma ietvaros jebkuram jaunietim bija iespēja pamēģināt fizikas un ķīmijas likumus pielietot praksē, izveidojot motorpeli, magnētisko makšķeri, atspervāģi, līnijsekotāju robotu, vēja ģeneratora modeli, kā arī veikt ķīmijas eksperimentus. Nereti bērnus uz pasākumu pavadīja arī vecāki, tādejādi radot iespēju abiem kopīgi darboties, sacensties un lietderīgi pavadīt laiku. Starplaikos bija iespējams vērot fizikas un ķīmijas eksperimentu demonstrējumus, iepazīties ar studiju iespējām inženierzinātņu jomā, iemācīties programmēt Lego robotus, kā arī izmēģināt citas lietderīgas izklaides.

Projekta ietvaros paredzēti vēl 4 pasākumi arī citās Latvijas pilsētās: 10. novembrī – Valmierā, Valmieras Valsts ģimnāzijā, 11. novembrī – Rēzeknē, Rēzeknes Augstskolā, 24. novembrī – Jelgavā, Latvijas Lauksaimniecības universitātē un 25. novembrī – Liepājā, Rīgas Tehniskāsuniversitātes Liepājas filiālē.

Tehniskās jaunrades dienas rīko Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Studentu parlamentu un RTU Robotikas klubu. Pasākums tiek īstenots Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras projekta «Inovatīvas uzņēmējdarbības motivācijas programma» ietvaros, to līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība.

Papildu informācija:
www.tjd.lv, www.twitter.com/TJDienas