Tālis Juhna: Šobrīd mēs kaldinām Latvijas nākotnes ekonomiku

23. februāris, 2022
.
.
.

Tieši šodien mēs kaldinām Latvijas nākotnes ekonomiku un liekam pamatus pavisam jaunām biznesa nozarēm, tāpēc ir svarīgi īstenot patiesi inovatīvus projektus, kam ir domāti dažādi Eiropas atbalsta instrumenti, intervijā portālam «Labsoflatvia.com» uzsver Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātņu prorektors Tālis Juhna. 

Portāls uzsver, ka T. Juhna nesen kļuvis par ietekmīgās Eiropas Inovāciju padomes vēstnieku un arī pats Eiropas Komisijas atbalsta programmā, kas tagad ir Eiropas Inovāciju padomes paspārnē, kopā ar pētniekiem no citām valstīm attīsta pilnīgi jauna materiāla membrānu reversās osmozes ūdens attīrīšanas iekārtām. Ja viss izdosies, kā cerēts, tas būs apvērsums ūdens attīrīšanas nozarē, pauž portāls, piebilstot, ka tieši tik riskantiem un inovatīviem projektiem ir paredzēts Eiropas Inovāciju padomes programmu finansējums. Eiropas Inovāciju padomes kopējais budžets ir vairāk nekā 10 miljardi eiro.

«Latvija tieši tagad ir uz viļņa. Tas, ka mēs iepriekš nedaudz kavējāmies ar jaunuzņēmumu un inovāciju attīstību, savā ziņā ir mūsu priekšrocība. Tagad mums ir jāsērfo uz mūsu attīstības viļņa. Uz to iedrošina arī vietējie veiksmes stāsti, piemēram, mūsu vienradža «Printful» panākumi. Vai «Madara Cosmetics» piemērs – kurš būtu domājis, ka tam izdosies tik veiksmīgi ieiet nozarē, kur ir tik liela globālā konkurence? Ja ir laba komanda un pārliecība, tad jebkurā nozarē var attīstīt savu biznesu. 

Latvijai ir ne tikai potenciāls, bet arī pienākums pretendēt uz šāda līmeņa atbalstu, jo tieši šodien mēs liekam pamatus nākotnei pēc 20 gadiem un mainām mūsu ekonomikas profilu.

Agrāk vēl cerējām uz tradicionālajām nozarēm. Protams, tur kaut kas notiek, dažas turas, piemēram, pārtika. Taču ir iespējas radīt pavisam jaunas nozares. Kurš gan pirms desmit gadiem domāja, ka Latvijas vienradzis drukās krekliņus visai pasaulei?» intervijā pauž T. Juhna. 

Viņš arī norāda, ka Latvija ir dažādi atbalsta instrumenti – ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras atbalsts, ir kompetences centri utt. Sākuma posmā svarīga loma ir universitātēm. «Protams, RTU nestrādā ar lielu naudu un nav riska kapitāla investors. Taču mēs piedāvājam visu nepieciešamo agrīnas stadijas idejām līdz brīdim, kad tās sāk «elpot» – mentoringu, inkubāciju, prototipēšanu utt.,» uzsver RTU zinātņu prorektors. 

Visu interviju var lasīt portālā «Labsoflatvia.com». 

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

23. februāris, 2022 plkst. 10:46

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi