T. Juhna: Kur ir izpēte un attīstība, tur ir arī veiksminieki

21. maijs, 2019
Foto: Elīna Karaseva

Ar iniciatīvu «Industriālais doktors» iecerēts kvalitatīvi augstākā līmenī attīstīt zinātnes un biznesa sinerģiju, intervijā laikrakstam «Diena» uzsver Rīgas Tehniskās universitātes zinātņu prorektors Tālis Juhna.

«Mūsuprāt, šobrīd Latvijā ir īstais laiks, kad industrija ir gatava un universitātes ir atvērtas sadarbībai Latvijas attīstības vārdā. Un ir liela iespējamība, ka, šādiem sadarbības projektiem attīstoties, mēs spēsim Latvijā noturēt mūsu zinātniekus. Pašus produktus lai ražo jebkur, taču svarīgi, lai R&D atrodas Latvijā, kam ir lielākā pievienotā vērtība. Kur ir izpēte un attīstība, tie arī ir veiksminieki,» intervijā laikrakstam norāda T. Juhna.

Programmas «Industriālais doktors» mērķis ir attīstīt un sekmēt pētniecības un uzņēmējdarbības sektoru ciešāku sadarbību, iesaistot pētniecībā industrijas pārstāvjus, un sniegt finansiālu atbalstu jaunajiem zinātniekiem, kuri izstrādā doktora disertāciju par uzņēmuma attīstībai noderīgu tēmu un kuru zinātniskās izstrādes ir nepieciešamas uzņēmuma attīstībai. Ir būtiski panākt, ka doktorantiem sadarbība ar industriju izveidojas jau promocijas darba izstrādes laikā, uzsver RTU zinātņu prorektors, norādot, ka šobrīd nereti doktora disertācijas top par akadēmisku tematu, kas, protams, arī ir ļoti vērtīgi, tomēr ne vienmēr tas ir saistāms ar dažādu industriju un tautsaimniecības vajadzībām.

Pirmais industrijas partneris RTU šajā programmā ir LMT, ar kuru jau līdz šim universitātei ir bijusi cieša sadarbība dažādos pētniecības projektos. Aptuveni pusgadu RTU un LMT pārstāvji daudzās diskusijās apsprieda tēmas, kurās varētu tikt veikta izpēte. Kā norāda T. Juhna, ir svarīgi, lai tēma, ko izvēlas doktorants, būtu aktuāla industriālajam partnerim, un tajā RTU būtu pietiekama zinātniskā kompetence. Pirmie divi industriālie doktoranti savos promocijas darbos sākuši pētīt LMT attīstībai nepieciešamus inovatīvus risinājumus.

Visa intervija lasāma šeit.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

21. maijs, 2019 plkst. 13:36