Svinīgi sāk RTU Talantu programmas ceturto sezonu; šajā studiju gadā programmu absolvēs pirmie 30 studenti

29. augusts, 2023
.
.
.
RTU rektors Tālis Juhna uzrunā Talantu programmas dalībniekus. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

«Zināšanu ietilpīga ekonomika sākas ar skolu. Lai mēs varētu veidot vērtīgus uzņēmumus, attīstīt industriju, ir vajadzīgs izejmateriāls. Un izejmateriāls ir šeit – 50 talantīgi studenti, kuri pēc īpašas programmas tiks gatavoti tam, lai tiešām mainītu ekonomiku,» svinīgi atklājot Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Talantu programmas 2023./2024. studiju gadu, saka RTU rektors Tālis Juhna.

Šajā studiju gadā RTU Talantu programmā uzņemti 50 īpaši talantīgi jaunieši no visas Latvijas. Viņi pievienosies jau iepriekšējos gados uzņemtajiem ap 120 jauniešiem, kuriem Talantu programma dod iespēju studēt pēc individuālas programmas un pilnveidot personību un emocionālo inteliģenci, apgūt līderības, projektu, inovāciju vadības un citas prasmes, iesaistīties projektos, ar mentoru atbalstu mērķtiecīgi sagatavoties darba tirgum. «Šī programma jau līdz šim ir pierādījusi, ka inženieriem ir nepieciešamas ne tikai spēcīgas zināšanas fizikā un matemātikā, bet arī kritiskā domāšana, problēmu risināšanas prasmes un arī spēja attīstīt savu uzņēmumu,» piebilst. T. Juhna. 

Viņš pauž pateicību programmas patronam, Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietniekam Valdim Dombrovskim, un atbalstītājam, SIA «Mikrotīkls» līdzīpašniekam Arnim Riekstiņam, novērtējot viņu ieguldījumu talantīgu jauniešu atbalstā. «Ceru, ka būs arvien vairāk tādu cilvēku, kas atbalstīs nākotnes inženierus, un tad arī attīstīsies mūsu ekonomika,» norāda RTU rektors.

V. Dombrovskis norāda, ka «šis gads mūsu programmai ir īpašs ne tikai ar to, ka esošajiem 120 studentiem pievienojas jauns 50 talantu spēcīgs «iesaukums». Tas ir īpašs arī ar to, ka šogad mūsu programmu absolvēs pirmie 30 studenti. Viņiem būs jāiekļaujas darba tirgū laikā, kad pasaulē notiek dziļi sociāli-ekonomiskās transformācijas procesi – ekonomikas zaļā un digitālā transformācija». Vienlaikus viņš uzsver, ka šobrīd notiek arī būtiskas pārmaiņas pasaules ģeopolitiskajā ainavā –Krievijas iebrukums Ukrainā ir atmetis planētu atpakaļ pagājušā gadsimta realitātē, kuru pēc Otrā pasaules kara beigām raksturoja aukstais karš starp diviem valstu blokiem. Tādēļ nacionālā drošība ir Eiropas un Latvijas politiskās dienaskārtības prioritāšu augšgalā. Viņš iezīmē gan Eiropas izaicinājumus šajā jomā, gan norāda, ka, visa starpā, ir pieejams finansējumu pētījumiem un inovācijām militārajā jomā. Novērtējot Latvijas uzņēmumu un arī RTU jau paveikto pētniecības un inovāciju jomā gan drošības, gan citās jomās, V. Dombrovskis uzsver, ka Latvijā joprojām ir nepieņemami zems ieguldījumu līmenis pētniecībā un inovācijās un arī STEM disciplīnu absolventu skaits joprojām ir relatīvi zems, kas rada nopietnus riskus. 

«Pašreiz notiekošie sociāli ekonomiskās transformācijas procesi – ekonomikas zaļā un digitālā transformācija ir dziļi tehnoloģiski procesi, kuros zināšanām un  prasmēm ir noteicoša loma. Īpaša loma šajā procesā ir STEM nozarēm. Tieši STEM nozares ir tās, kuras vienmēr ir virzījušas, un arī turpinās virzīt tehnoloģisko progresu,» turpina V. Dombrovskis. Zaļajai transformācijai nepieciešamās inovācijas un pētījumi, kas saistīti, piemēram, ar jaunu atjaunojamās enerģijas veidu attīstīšanu un cirkulāro ekonomiku, vai digitālās transformācijas izaicinājumiem, piemēram, kvantu skaitļošanai un mākslīgā intelekta attīstībai, risinājumus varēs rast tikai STEM jomu speciālisti.

Viņš arī jauniešiem atgādina – lai sasniegtu augstus mērķus dzīvē, talantam jāpievieno smags darbs un disciplīna. To paspilgtina amerikāņu rakstnieka Džeksona Braunu Juniora citāts: «Talants bez disciplīnas ir kā astoņkājis uz skrituļslidām. Notiek daudz kustību, bet jūs nekad nezināt, vai kustaties uz priekšu, atpakaļ vai uz sāniem.»

V. Dombrovska runa. 

Arī Talantu programmas dalībnieks, RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes students un jaunuzņēmuma «SUBmerge Baltic» līdzdibinātājs Kārlis Bērziņš uzsver disciplīnas nozīmi, lai «no parasta cilvēku kļūtu par supercilvēku».

RTU Talantu programmas ceturtās sezonas dalībniekus ar jaunumiem un iespējām, ko programma viņiem dos, iepazīstina arī RTU attīstības un finanšu prorektors Artūrs Zeps un Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrikas vadītāja Elīna Miķelsone. 

RTU Talantu programma izveidota, lai piesaistītu inženierzinātņu studijām spožus talantus un motivētu viņus nākotnē darboties zinātnē, kļūt par inženieriem, novatoriem un vadītājiem. Tajā tiek uzņemti RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēni, kuri nolēmuši studēt RTU. RTU aicina arī 30 labākās Latvijas skolas no Rīgas, Pierīgas, Kurzemes, Zemgales, Vidzemes un Latgales, kurām ir izcils sniegums eksaktajās zinātnēs, ieteikt studijām RTU un dalībai Talantu programmā savus labākos 12. klases skolēnus. Jau otro gadu skolēniem ir iespēja arī pašiem pieteikties dalībai programmā, piedaloties atklātā konkursā. 

Talantu programma ir viena no RTU aktivitātēm STEM izglītības stiprināšanai un popularizēšanai.

RTU Talantu programmas ceturtās sezonas atklāšana

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

29. augusts, 2023 plkst. 16:54

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi